Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Participacija v zdravstvu

2639 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Spoštovani,

v zadnjem času mnogo poslušamo o težavah v zdravstvu. V Sloveniji vsak posameznik na leto povprečno za zdravstvo nameni okoli 1500 EUR. Ti zneski so v tujini mnogo višji (tudi do 3x). Pa vendar pričakujemo isti nivo oskrbe, kot jo imajo v tujini. Rešitvi sta dve: več denarja ali pa omejitev pravic iz zavarovanja (po domače povedano mora ministrstvo državljanom povedati, česa zaradi nizkih sredstev za zdravstvo ne bomo nudili).

Poleg urejanja sistemskih stvari (javna narčila materiala in zdravil) bi lahko več denarja dobili tudi s simbolično participacijo ob vsakem zdravniškem pregledu. Lahko npr. do določenega % dohodnine, nato pa so nadaljnji pregledi brez participacije. Tako bi tisti, ki imajo višje prihodke plačali več. Socialno najšibkejši (do določenega cenzusa) lahko sredstva dobijo tudi povrnjena kasneje (tako kot stroške prevoza). Gre predvsem za zavedanje uporabnikov, da stvari niso zastonj, kar bi spremenilo odnos do storitev, prineslo nekaj malega sredstev in verjetno tudi skrajšalo čakalne dobe.

Naj povem še, da je takšna participacija v tuijini (npr. Nemčija) nekaj povsem normalnega, uvedejo jo, ko se zdravstvena blagajna izprazni in jo nato ukinejo, ko se nekaj denarja nabere. Ljudem tam se to ne zdi prav nič čudnega ali narobe.

6 glasov

12 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B b9684 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • b bombon

    Načeloma podpiram participacijo, ampak ne na način % dohodnine, pač pa preprosto plačilo npr. 1€ ob obisku zdravnika.

  • t trdoleska

    Včeraj v pogovoru s predsednikom vlade je bilo povedano da za zdravstvo gre 8,7% BDP. Denarja je dovolj, samo, kam gre je vprašanje.

    Vedno so voščimo zdravja obilo, med vrednotami je to najvišja vrednota v Sloveniji, zakaj potem ne bi (če bi seveda bil potrebno) namenili tej vrednoti še več BDP-ja, saj verjetno velik del BDP-ja gre v prazen nič.

     

    Primer NIVO (podjetje v stečaju) - koncesionar, ki pobere provizijo 6% za predajo del hčerinski firmi NIVO EKO in nič ne naredi. TEŠ in drugi podobni projekti zmote, Predrablanje razvojne osi po variantah, ki so v korist nekoga... Mah koliko je denarja stran. Nobenemu ne bi bilo potrebno plačevati za zdravstvo dodatnega denarja in nobenih stavk ne bi potrebovali, če državo ne bi dejansko vodili mafijaši.

  • J Joze Volf

    Ce smo za pravicno solidarnost, potem bi se pri visini prispevka moralo upostevati tudi premozenjsko stanje posameznika in ozje druzine, ne pa le bruto osebni dohodek. Koliko je raznih spjev, ki placujejo minimalne prispevke, v resnici pa je njihovo premozenje oz. materialni status povsem soliden, ce ne nadpovprecen? In tudi doojev, ki obracunavajo relativno nizke place, do normalnih pa poravnajo s potnimi stroski?

    In ce ze imamo solidaren sistem, naj vsaj tiste, ki blagajno polnijo posteno, z visjimi nominalnimi prispevki, sistem kot take obravnava in jim nudi nekaj prednosti oz. nekoliko visjo kakovost storitev.

  • B Bojč33

    Ko bo delavec in upokojenec imel isto plačo ali pokojnino, kot v Avstriji, pa bo lahko tudi več plačeval!

  • D Digifotko

    Najprej racionalizacija, potem šele participacija. Zakaj moramo plačevati DVE zdravstveni zavarovalnici, če zadošča ena? Zakaj so pri nas zdravila dražja kot v Avstriji?

     

    predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/7889

  • R Rakkaus

    V Nemčiji morda za zdravstvo plačujejo več, a imajo tudi višje plače in življenjski standard. Manjkajo sicer tudi konkretni podatki, ki bi vašo trditev podprli. Predlagam, da pripravite pregled stroškov zavarovanja v deležu plače oziroma prihodka po različnih državah EU, ne le v Nemčiji, potem pa lahko naprej debatiramo.

    • D DavidS

      Delež plače ni relevanten, absolutni zneski so še kako pomembni.

      Velik del izdatkov zdravstva gre za zdravila, protetiko in druge pripomočke, ki imajo enako ceno pri nas kot v Nemčiji (oziroma, zaradi velikosti trga in manj korupcije so cene v Nemčiji verjetno občutno nižje kot pri nas).

    • b b9684

      Prvi odziv na vaš komentar je točno to, kar bi odgovoril tudi sam. Za manj denarja (absolutno gledano) enostavno ob globalnem trgu ne moremo pričakovati isti obseg storitev. Trenutno smo z obsegom storitev ob tako nizkih vplačilih vsaj približno primerljivi zaradi nižjih osebnih dohodkov zaposlenih v zdravstvu.

    • F Ferenc

      Ja, saj ta zdravstveni sistem pri nas je katastrofa, razlog pa tiči samo v tem, da denar izginja na vseh koncih in krajih. Sistem je neučinkovit, ampak ni človeka oziroma ministra v Sloveniji, ki bi si upal tukaj kaj spremeniti. Res žalostno. Pri nas o tem pišemo, spremeni pa se ne ničesar.

       

      Kakorkoli, dokler ne bo prave volje po spremembah, žal Slovenija ne bo naredila koraka naprej.

    • F Ferenc

      Smo nori, da plačujem dopolnilno zavarovanje in hodimo k zasebnikom? Javno zdravstvo je v stanju absurda in nam ponuja slabe storitve. Kaj storiti?