Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Racionalizacija v zdravstvu

3552 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Predlagam, da se v zdravstvu začne delovati kot dober gospodar. Ves čas poslušamo, da "ni denarja", dejansko pa gre za neorganiziranost, neracionalnost in nepotrebno trošenje denarja na račun bolnikov. Naj pokažem dva primera.

1. V bolnišnici Brežice so nehali izvajati določene preglede, ker "ni denarja". Prispevek na tv:

www.24ur.com/novice/slovenija/breziska-bolnisnica-je-odpovedala-vse-preiskave-zivcevja-do-konca-leta.html

Kaj so s tem dosegli? Na opremi se nabira prah (stroški amortizacije pa ostajajo), zaposleni na tem oddelku bodo dobivali plačo za nedelo, bolniki pa bodo trpeli še dlje. Stroški so se dejansko zmanjšali samo za potrošni material in nič več, kvaliteta pregledov po novem letu pa se bo mogoče celo poslabšala, saj vemo, da človek, ki nekega dela nekaj časa ne opravlja, rabi potem nekaj časa, da se spet vrne na prejšnji nivo.

2. Lastni primer - februarja je pri meni prišlo do poškodbe kolena. Rentgen ni pokazal nič, pustili so me tri tedne z izgovorom "da bo minilo". Ke ni bilo bolje, sem šel nazaj, ker pa je od tekrat minilo preveč časa, nisem mogel dobiti napotnice pod "nujno", zato sem dobil napotnico "hitro", kar je pomenilo tri mesece čakanja na pregled z magnetno resonanco. Ker sem hotel čimprej nazaj na delo, sem šel samoplačniško na pregled k sosedom v Zagreb. Na osnovi izvidov sem dobil rok za artroskopijo avgusta, potem pa je sledilo še čakanje na fizioterapijo, seveda ves čas na bolniški (moje delo zahteva popolno gibljivost). Posledično sem prejemal nadomestilo na stroške zavarovalnice šest mesecev. Zdravstveno zavarovanje mi je torej plačalo šest mesecev po 970 evrov plus stroški posega. Če bi delovali racionalno, bi imela zdravstvena zavarovalnica z mano stroške en namesto šest mesecev, prihranila bi torej za skoraj štiri artroskopije (glede na račun, ki sem ga dobil iz bolnišnice).

Opisana dva primera torej kažeta, da je v sistemu denarja dovolj, le popolnoma neracionalno se troši.

32 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Digifotko 26 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 12. 2016

Odziv Ministrstva za zdravje

Splošna bolnišnica Brežice je z enkratnim dodatnim programom v letu 2016 pridobila finančna sredstva za 100 preiskav EMG in jih tudi izvedla. Pri tem so se čakalne dobe za to preiskavo zmanjšale in sicer za stopnjo nujnosti hitro iz 150 dni v mesecu oktobru in novembru na 90 dni na dan 1. decembra, za stopnjo nujnosti redno pa iz 210 dni na 120. SB Brežice na dan 1.12. 2016 ni imela pacientov nad dopustno čakalno dobo za preiskavo EMG, kar se je v preteklih mesecih dogajalo. Za artroplastiko kolena je Ministrstvo za zdravje v letu 2016 v okviru enkratnega dodatnega programa namenilo okoli 3.100.000,00 € dodatnih sredstev, kar znese približno 560 operacij na letni ravni več. V ta program so bile vključene bolnišnice: UKC Ljubljana, Novo mesto, Jesenice, Slovenj Gradec, Nova Gorica, Murska Sobota, Valdoltra in Kirurški sanatorij Rožna dolina. Vse bolnišnice bodo do konca leta 2016 izvedle celoten dodaten program. Zavedamo pa se, da so potrebe po teh posegih večje, zato bomo tudi v naslednjem letu za skrajševanje čakalnih dob in znižanja števila čakajočih omogočili dodatne posege v okviru razpoložljivih sredstev in kadrovskih virov. Prav tako smo v letu 2016 petim izvajalcem povečali program fizioterapije in s tem nekoliko povečali dostopnost prebivalstva tudi do teh storitev. Dolge čakalne dobe so poleg drugih razlogov predvsem posledica izvajanja varčevalnih ukrepov v preteklih letih. Zavedamo se problemov, ki nastanejo zaradi tega (tudi daljše bolniške odsotnosti) in jih v okviru možnih finančnih sredstev Zavoda za zdravstveno zavarovanje vsako leto postopoma odpravljamo.

Komentarji