Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprememba zakona o pirotehničnih sredstvih

6473 OGLEDOV 22 KOMENTARJEV

Predlagam, da se spremeni zakon pred novim letom, ko se začne sezona za pirotehnična sredstva.

V zakon se naj vnese, da se lahko uporabljajo samo in edino sredstva, ki ne povzročajo poka.

Kajti take rakete s svetlobnimi efekti obstajajo in se lahko le te uporabljajo namesto teh s pokom.

Glavni efekt pirotehničnih sredstev, ki se uporabljajo za novo leto je ravno svetloibni efekt.

travel.excite.co.uk/town-in-italy-starts-using-silent-fireworks-as-a-way-of-respecting-their-animals-N52632.html

48 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Ddam 29 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 12. 2016

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

V zvezi navedenim predlogom pojasnjujemo, da področje prodaje in uporabe pirotehničnih izdelkov ureja Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (Uradni list RS, št. 35/08), ki pirotehnične izdelke glede na vrsto uporabe, namen, raven nevarnosti in raven hrupa, ki ga pirotehnični izdelek povzroča, razvršča v kategorije F1, F2, F3, F4 (ognjemetni izdelki), T1 in T2 (pirotehnični izdelki za odrska prizorišča) ter P1 in P2 (drugi pirotehnični izdelki). Ognjemetne izdelke kategorije F1, F2, T1, P1 in fontane ter baterije in kombinacije iz kategorije F3, lahko kupujejo in uporabljajo fizične osebe, vse ostale izdelke iz kategorije F3, ter kategorij F4, T2 in P2 pa lahko kupujejo, posedujejo ali uporabljajo le pravne osebe ali podjetniki, ki imajo ustrezno dovoljenje za promet s pirotehničnimi izdelki.

Prostorsko ter časovno je omejena le prodaja in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok (sem sodijo predvsem nenevarne pirotehnične igrače, ki predstavljajo zelo majhno nevarnost, povzročajo zanemarljivo raven hrupa in so namenjeni uporabi v strnjenih naseljih, vključno z izdelki, ki so namenjeni uporabi v stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih). Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja, ostali pirotehnični izdelki pa se lahko uporabljajo in prodajajo skozi celo leto. Izjema so le ognjemetni izdelki kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok (sem sodijo npr. petarde, svetlobne petarde, dvojne petarde), saj je njihova prodaja, uporaba in posest prepovedana. To so izdelki, ki so po mnenju javnosti najbolj moteči med vsemi pirotehničnimi izdelki, vsebujejo pa večjo količino neto mase tistih eksplozivnih snovi v posameznem izdelku, zaradi česar povzročajo večjo jakost poka oziroma hrupa.

Razvrstitev pirotehničnih izdelkov opravi proizvajalec glede na vrsto uporabe, namen, raven nevarnosti in glede na raven hrupa, razvrstitev pa potrdi priglašen organ za ugotavljanje skladnosti, s strani Evropske komisije potrjen akreditiran laboratorij, ki pirotehnične izdelke testira v skladu s harmoniziranimi EN standardi in po končanem uspešnem testiranju zanje izda listino o skladnosti oziroma CE certifikat. Pirotehničnih izdelkov je glede na prej navedeno razvrstitev zelo veliko vrst, tako je npr. kar 35 različnih vrst samo ognjemetnih izdelkov kategorije F1, F2 in F3 v skladu z novimi harmoniziranimi standardi, sprejetimi konec lanskega leta. Njihovi glavni učinki pa so lahko zelo različni od oddajanja zvoka do svetlobnega učinka in kombinacije obojega (npr. oddajanje barvnega ognja z iskrenjem ali brez, vrtenje na tleh, vrtenje in dvig izdelka z oddajanjem isker/plamenov, oddajanje isker, pok, prasketanje, pok in blisk, večkratni blisk, izmet vsebine izdelka z vidnim učinkom v zraku, skakanje, vrtenje na tleh in oddajanje isker/plamenov,…). Pri zelo majhnem številu izdelkov je učinek samo pok, pri vseh ostalih izdelkih je bistveni učinek zvočni ali svetlobni oziroma vizualni učinek ali kombinacija obojega. Že zaradi same sestave izdelkov (razen izjem) se zaradi dosega svetlobnega ali zvočnega učinka, sprosti določen zvok/hrup. Ravno zaradi zniževanja ravni hrupa so pirotehnični izdelki v zadnjih letih doživeli spremembe, in sicer se je omejila raven hrupa na 120 dB za vse ognjemetne izdelke kategorije F1, F2, F3 in bistveno zmanjšala vsebnost tistih kemijskih snovi, ki proizvajajo glasno pokanje.

Z Direktivo 2007/23/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. 5. 2007 o dajanju pirotehničnih izdelkov v promet in prenovljeno Direktivo 2013/29/ES z 12. junija 2013 o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z dostopnostjo pirotehničnih izdelkov na trgu, je bila z julijem 2010 (za ognjemetne izdelke kategorije F1, F2 in F3) oziroma julijem 2013 (za vse ostale kategorije pirotehničnih izdelkov) uvedena obvezna označitev pirotehničnih izdelkov z oznako CE. Z oznako CE so označeni izdelki, ki so testirani v akreditiranih laboratorijih in ne povzročajo nepotrebne obremenitve okolja ter so varni za uporabo, kar pomeni, da Evropa svojo politiko gradi na kakovosti izdelkov.

Glede na vse navedeno smo mnenja, da Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih omejuje, tako časovno kot tudi prostorsko prodajo in uporabo, sicer najmanj motečih, pokajočih izdelkov iz kategorije F1, prepoveduje pa ne samo uporabo motečih pokajočih izdelkov kategorije F2 in F3 (petard, dvojnih petard, bliskovnih petard) temveč prepoveduje tudi njihovo prodajo in posest. Takšno ureditev po naših podatkih pozna še Švedska, Danska, Irska, Romunija in Združeno Kraljestvo, ostale države imajo bolj liberalno politiko prodaje in uporabe pirotehničnih izdelkov.

Priloge:

Komentarji