Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Proti novemu davku za dolgotrajno oskrbo

2885 OGLEDOV 18 KOMENTARJEV

Vlada želi vpeljati nov davek, oz. prispevek za dolgotrajno oskrbo, kot ga sama imenuje. Prispevek se bo plačeval podobno kot prispevki za pokojninsko oz. zdravstveno zavarovanje, torej kot obvezen. Plačevali bomo torej vsi brez izjeme, tudi tisti, ki sami skrbijo za svoje ostarele starše in iz sistema ne bodo črpali nobenih pravic. V ozadju prizadevanj Vlade so seveda interesni lobiji, predvsem tisti, ki so pred krizo špekulirali in na veliko vlagali v gradnjo t.i. "medgeneracijskih središč", ki pa danes večinoma samevajo. Vlada želi tem lobijem zagotoviti sistemski vir (beri priklop na državne jasli) ter čim več starejših pospraviti v domove za ostarele. Vlado opozarjam (ker je več kot očitno to pozabila), da smo jo izvolili zato da dela za ljudi in ne za interesne lobije. Za Vlado imam tudi zelo enostavno rešitev dolgotrajne oskrbe - naj poveča najnižje pokojnine tako, da bo dolgotrajna oskrba vsem dostopna. Ostareli naj se potem sami svobodno odločijo, ali bodo starost preživljali doma oz. v medgeneracijskih središčih. Tudi cena oskrbe bo v tem primeru bistveno nižja, saj bo deloval trg in konkurenca.

16 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A ahac36 nuncij 147 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


26. 1. 2018

Odziv Ministrstva za zdravje

Ključni izziv v Sloveniji je vzpostavitev celovitega in integriranega sistema dolgotrajne oskrbe, ki bo omogočal ljudem čim dlje samostojno in varno življenje. Storitve in prejemki za osebe, ki so zaradi starosti, bolezni ali drugih razlogov dolgotrajno odvisne od tuje pomoči se bodo s predlogom novega zakona organizirale bolj kakovostno, učinkovito, racionalno in posebej prilagojeno tej skupini uporabnikov. Da pa lahko vzpostavimo tak sistem, je treba zagotoviti vzdržen sistem financiranja dolgotrajne oskrbe z ustrezno kombinacijo javnih in zasebnih finančnih virov.

Predlog zakona omogoča izbiro med različnimi pravicami: denarnim prejemkom, sofinanciranjem storitev na domu ali sofinanciranjem storitev v instituciji. Poleg tega bodo vsi upravičenci upravičeni do storitev za ohranjanje samostojnosti, ki bodo v celoti financirane iz javnih sredstev, uporabniki, ki bodo ostali v domačem okolju pa lahko tudi do sofinanciranja storitev e-oskrbe. Vsi uporabniki v neformalni oskrbi so upravičeni tudi do nadomestne oskrbe saj predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo predvsem krepi in podpira oskrbo na domu.

Komentarji