Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zastrupljanje hišnih živali naj se kaznuje kot kriminalno dejanje

4283 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Lastništvo hišnih živali naj dobi poseben status, ne več kot navadna predmetna lastnina. Hišne živali, ki so registririane v veterinarski evidenci, lastnikom pomenijo mnogo več kot predmeti. Veterinarsko zdravljenje dobiva vse lastnosti klasične medicine, kar nakazuje na velik pomen in skrb lastnikov hišnih živali. Zaradi emocionalne navezanosti in toplih odnosov do hišnih živali, je pri vsepogostejših namernih zastrupljanjih trpljenje lastnikov večje kot pri poškodbi ali izgubi predmeta. Namerno zastrupljanje hišnih živali bi moralo biti obravnavano kot kriminalno dejanje s kaznijo zapora.

30 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marjan Korez 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 12. 2016

Odziv Ministrstva za pravosodje

Pojasnjujemo, da Kazenski zakonik (v nadaljevanju KZ-1; Uradni list RS, št. 50/12 – uradno prečiščeno besedilo, 54/15 in 38/16) v 341. členu že določa kaznivo dejanje mučenja živali. Navedena določba je bila tudi deloma spremenjena in dopolnjena v letošnjem letu, hkrati so bile tudi predpisane kazni določene strožje (Novela KZ-1D; Uradni list RS, št. 38/16).

V skladu s prvim odstavkom 341. člena KZ-1 se z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta kaznuje tisti, ki surovo ravna z živaljo ali ji po nepotrebnem povzroča trpljenje. Menimo, da zastrupljanje živali lahko sodi vsaj v zakonski znak »nepotrebnega povzročanja trpljenja«. Če je navedeno dejanje storjeno zoper več živali, ali če je žival trajno pohabljena ali na krut način celo pogine, se storilec kaznuje z zaporom do treh let. Z novelo KZ-1D sta bila dodana tudi nova drugi in četrti odstavek 341. člena KZ-1, s katerima je določena kaznivost tistih, ki se ukvarjajo z organizacijo borb živali ali stav v zvezi z borbo živali ali se ukvarjajo z vzrejo in vzgojo živali z namenom uporabe za borbo živali. Storilec takega dejanja se kaznuje z zaporom do dveh let in denarno kaznijo, če pa je zaradi takega dejanja žival trajno hudo pohabljena ali pogine, se storilec kaznuje z zaporom do treh let in denarno kaznijo.

Glede na navedeno menimo, da predlagana dopolnitev ni potrebna.

Dodatno pojasnjujemo, da pravila ustreznega ravnanja in zaščite živali določa Zakon o zaščiti živali (v nadaljevanju ZZZiv; Uradni list RS, št. 38/13 – UPB), ki za prepovedana ravnanja, ki ne izpolnjujejo znakov kaznivega dejanja oziroma stopnje ogrožanja, ki je potrebna po 341. členu KZ-1, določa prekrške, ki se kaznujejo z ustreznimi globami.

Priloge:

Komentarji