13. 12. 2016
Odziv Ministrstva za pravosodje
Pojasnjujemo, da Kazenski zakonik (v nadaljevanju KZ-1; Uradni list RS, št. 50/12 – uradno prečiščeno besedilo, 54/15 in 38/16) v 341. členu že določa kaznivo dejanje mučenja živali. Navedena določba je bila tudi deloma spremenjena in dopolnjena v letošnjem letu, hkrati so bile tudi predpisane kazni določene strožje (Novela KZ-1D; Uradni list RS, št. 38/16).
V skladu s prvim odstavkom 341. člena KZ-1 se z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta kaznuje tisti, ki surovo ravna z živaljo ali ji po nepotrebnem povzroča trpljenje. Menimo, da zastrupljanje živali lahko sodi vsaj v zakonski znak »nepotrebnega povzročanja trpljenja«. Če je navedeno dejanje storjeno zoper več živali, ali če je žival trajno pohabljena ali na krut način celo pogine, se storilec kaznuje z zaporom do treh let. Z novelo KZ-1D sta bila dodana tudi nova drugi in četrti odstavek 341. člena KZ-1, s katerima je določena kaznivost tistih, ki se ukvarjajo z organizacijo borb živali ali stav v zvezi z borbo živali ali se ukvarjajo z vzrejo in vzgojo živali z namenom uporabe za borbo živali. Storilec takega dejanja se kaznuje z zaporom do dveh let in denarno kaznijo, če pa je zaradi takega dejanja žival trajno hudo pohabljena ali pogine, se storilec kaznuje z zaporom do treh let in denarno kaznijo.
Glede na navedeno menimo, da predlagana dopolnitev ni potrebna.
Dodatno pojasnjujemo, da pravila ustreznega ravnanja in zaščite živali določa Zakon o zaščiti živali (v nadaljevanju ZZZiv; Uradni list RS, št. 38/13 – UPB), ki za prepovedana ravnanja, ki ne izpolnjujejo znakov kaznivega dejanja oziroma stopnje ogrožanja, ki je potrebna po 341. členu KZ-1, določa prekrške, ki se kaznujejo z ustreznimi globami.