Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

POSVOJITVE

2771 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

CITAT IZ ZAKONA"V posvojitev se sme dati samo otrok, čigar starši so neznani ali že leto dni neznanega bivališča ali če so privolili pred pristojnim organom, da dajo otroka v posvojitev. Ni potrebna privolitev starša, ki mu je bila odvzeta roditeljska pravica, ali ki trajno ni sposoben izraziti svoje volje. V posvojitev se sme dati tudi otrok, ki nima živih staršev. Posvojitev je mogoče po poteku enega leta od izpolnitve katerega od teh pogojev. Navedeni rok ščiti predvsem roditeljsko pravico naravnih staršev." KONEC CITATA Vladi predlagam, da skrajša rok, ko je mogoča posvojitev. Menim, da je eno leto absolutno preveč, predvsem za dojenčke, ki jih že iz porodnišnice odnesejo "posvojitelji". Verjetno si predstavljate, kakšen stres bi bil to za dojenčka, ki bi ga biološki starši želeli "nazaj" po enem letu.

19 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D DAISY1970 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 9. 2016

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

V Republiki Sloveniji otroci uživajo posebno varstvo in skrb, kar izhaja že iz Ustave Republike Slovenije. Del tega posebnega varstva in skrbi je tudi pravna ureditev posvojitev. Posvojitev ureja Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Uradni list RS, št. 69/04 - uradno prečiščeno besedilo, 101/07 – odl. US, 90/11 – odl. US, 84/12 – odl. US in 82/15 – odl. US, v nadaljevanju ZZZDR), ki določa samo popolno posvojitev, s katero se otrok popolno izloči iz družine naravnih staršev ter preide v družino posvojitelja. Pri posvojitvi prenehajo pravice in dolžnosti posvojenca do njegovih staršev in do drugih sorodnikov ter pravice in dolžnosti staršev in sorodnikov do njega. Med posvojencem in njegovimi potomci ter posvojiteljem in njegovimi sorodniki nastanejo enaka razmerja kot med sorodniki. Posvojitev se ne more razvezati, posvojitelji pa se v matični register vpišejo kot posvojenčevi starši.

V Republiki Sloveniji so za odločanje o posvojitvi pristojni centri za socialno delo, ki so nosilci javnih pooblastil, kar pomeni, da v imenu države izvršujejo nekatere državne naloge. Postopek za posvojitev začne center za socialno delo po uradni dolžnosti ali na predlog bodočega posvojitelja. V postopku center za socialno delo ugotovi izpolnjenost zakonskih pogojev, oceni objektivne možnosti in primernost za posvojitev, motive za posvojitev, pričakovanja, osebnostne lastnosti. Poleg tega lahko tudi odloči, da se otroka za določen čas namesti v družino posvojitelja z namenom ugotovitve, ali se bosta otrok in posvojitelj lahko vživela v nov položaj ter ali je posvojitev za otroka koristna. Center za socialno delo na podlagi vseh ugotovitev v postopku lahko ugotovi, da so izpolnjeni pogoji za posvojitev in da je posvojitev v otrokovo korist ter izda odločbo o posvojitvi. V kolikor pa ugotovi, da niso izpolnjeni predpisani pogoji za posvojitev ali da posvojitev ne bi bila v otrokovo korist, z odločbo zavrne predlog za posvojitev ali ustavi postopek za posvojitev, če je tega začel po uradni dolžnosti.

ZZZDR v 141. členu določa, da se sme v posvojitev dati otrok, čigar starši so neznani ali že leto dni neznanega bivališča ali če so privolili pred pristojnim organom, da dajo otroka v posvojitev. Ni potrebna privolitev roditelja, ki mu je bila odvzeta roditeljska pravica, ali ki trajno ni sposoben izraziti svoje volje. Posvojitev je možna po preteku enega leta od izpolnitve navedenega pogoja, izjemoma tudi pred pretekom tega roka, če center za socialno delo ugotovi, da bi bilo to v korist otroka. V posvojitev se sme dati tudi otrok, ki nima živih staršev.

V zvezi s predmetno pobudo za skrajšanje enoletnega roka za posvojitev od izpolnitve pogojev pojasnjujemo, da je že v letu 2011 sprejeti Družinski zakonik, ki je bil leta 2012 zavrnjen na referendumu, glede preteka časa od izpolnitve katerega od pogojev za posvojitev določal 6-mesečni rok. Identična ureditev (torej 6-mesečni rok) je predvidena tudi pri pripravi novega predloga Družinskega zakonika, ki je bil do vključno 1. 9. 2016 v javni razpravi.

Priloge:

Komentarji