Samoukinitev občin
Pozdravljeni,
Vsi vemo, da imamo v naši državi preveč občin. Te v nekaterih primerih ne služijo svojemu namenu in so v breme davkoplačevalcem in svojemu okolju.
Naj se ob občinskih volitvah na glasovnice da poleg kandidatov občin opcija: samoukinitev občine. V teh primerih bi se le-ta občina pripojila občini, iz katere se je v preteklosti odcepila.
Če so volivci v občini nezadovoljni s trenutno občinsko garnituro, prav tako pa ne zaupajo nobenemu od kandidatov, bi lahko izbrali ukinitev svoje občine.
S tem bi bile ustvarjene bi bile dovolj velike občine, ki bi lahko zaposlovale strokovnjake. Občine bodo lahko vodene strokovno, prihranjen bo davkoplačevalski denar (ne bomo imeli 212 županov, skupaj z 212 občinskimi garniturami).
Dodatno bo to mehek način zniževanja števila občin, ki je neizbežen (občine so združevali tako na Danskem, kot v Grćiji). Na ta način damo prebivalcem izbiro, čez par let pa se bojim, da izbira ne bo več možna.
Lep pozdrav,
Tudi jaz se popolnoma strinjam. Močne občine, večji vpliv na skupnost. Pravzaprav občin brez vsaj 10.000 prebivalcev naj ne bi več bilo. Trenutno nimam pri sebi povezave o finančni smotrnosti in o minimalnem številu občim. Če bi se pa to vse res spreminjalo, bi pleg tega predlagal zraven še določanje pokrajin in mestnih občin v posameznih pokrajinah. LP Rajko
Se čisto strinjam, te manjše občine so samo leglo dodatnih uradnikov, ki niso sposobmne same narediti nič ker so premajhne. občine bi bilo potrebno skrčiti več kot za polovico. novo občino ponavadi ustanovijo ljudje ki bi radi bili politiki oz. politiki ki so že odslužili svoje. zmeraj pa je seveda posredi denar. Ne vem kako lahko država sprejme zakon v katerem točno pišejo pogoji za nastanek občine, npr. minimalno število prebivalcev, potem pa ta pogoj neprestano krši. To bi moral nekdo odgovarjat.
res imamo preveč občin. to preprosto preveč stane. Več kot si slovenija lahko privošči.
Nove občine so kolikor jaz vem nastajale predvsem ker posamezne krajevne skupnosti niso iz občine uspele pridobiti dovolj denarja oz. financiranja cest, infrastrukture in podobno. Veddar usanavljanje občine iz skoraj vseh krajevnih skupnosti ni rešitev. Vsaj ne poceni rešitev. Občine bi se morale združiti in med občinskimi svetniki doseči, da je iz vsake krajevne skupnosti en svetnik. tako bi občina imela toliko svetnikov kolikor bi bilo krajevnih skupnosti. To bi moralo zadoščati za pravičnejšo prazdelitev sredstev znotraj občine.
Podpiram. Sem ZA.
Če že hočemo ukiniti občine ,kar podpiram ker jih je občutno preveč.Ustanovimo pokrajine in to je dovolj.Drugače pa ukiniti vse občine ki niso sposobne živeti-delovati brez subvencij.
Nek takšen predlog je že bil. Problem pri velikih občinah je, da denar poberejo centri moči. Naprimer županovi prijatelji in sinovi. Problem imamo že naprimer s pravniki, ki na račun denarja občanov in davkoplačevalskega denarja postajajo med najbogatejšimi ljudmi v državi. Torej rešiti še, kako da občinski in državni denar ne dobita preveč nog, potem pa lahko tudi povečanje občin.
problem tega da denar poberejo županovi prijatelji in sinovi je v tem, da v sloveniji v 90% ne delujejo INŠPEKCIJSKE SLUŽBE le te bi morali popolnoma reorganizirati. Stvar je tudi taka. če je manj velikih občin je manj županovih prijateljev in posledično manj pokradenega denarja. Več ko je občin, več je županovih prijateljev in s tem pokradenega denarja. + tega bi bilo nujno potrebno povečati pooblastila protikurupcijski komisiji, katera bi morala delovati po okriljem sodne veje oblasti.