Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Samoukinitev občin

3585 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Pozdravljeni,

Vsi vemo, da imamo v naši državi preveč občin. Te v nekaterih primerih ne služijo svojemu namenu in so v breme davkoplačevalcem in svojemu okolju.

Naj se ob občinskih volitvah na glasovnice da poleg kandidatov občin opcija: samoukinitev občine. V teh primerih bi se le-ta občina pripojila občini, iz katere se je v preteklosti odcepila.

Če so volivci v občini nezadovoljni s trenutno občinsko garnituro, prav tako pa ne zaupajo nobenemu od kandidatov, bi lahko izbrali ukinitev svoje občine.

S tem bi bile ustvarjene bi bile dovolj velike občine, ki bi lahko zaposlovale strokovnjake. Občine bodo lahko vodene strokovno, prihranjen bo davkoplačevalski denar (ne bomo imeli 212 županov, skupaj z 212 občinskimi garniturami).

Dodatno bo to mehek način zniževanja števila občin, ki je neizbežen (občine so združevali tako na Danskem, kot v Grćiji). Na ta način damo prebivalcem izbiro, čez par let pa se bojim, da izbira ne bo več možna.

Lep pozdrav,

22 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR E EU 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


23. 6. 2010

Odziv Službe Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko

Vlada RS je že večkrat poudarila, da ni naklonjena nadaljnjemu drobljenju Slovenije na majhne občine, zato je pripravila novelo Zakona o lokalni samoupravi, ki jo je Državni zbor RS sprejel 15. junija 2010. Novela zakona določa kriterij za ustanovitev občine, in sicer 5000 prebivalcev. Izjeme, ki so v preteklosti pripeljale do velikega števila občin v Sloveniji, pa ne bodo več mogoče. S tem je Državni zbor RS vzpostavil pogoje za stabilno teritorialno strukturo na lokalni ravni. Sicer pa je združevanje občin omogočal že dosedanji Zakon o lokalni samoupravi. Dvoje ali več sosednjih občin se namreč lahko združi v novo občino, če se za to na referendumu v vsaki občini tako izreče večina volivcev, ki so glasovali. Referendum je obvezen v vseh občinah, ki se združujejo, razpiše pa ga Državni zbor RS. Poleg tega Zakon o financiranju občin spodbuja združevanje občin s finančnimi stimulacijami, saj predvideva, da je ob združitvi dveh ali več sosednjih občin v novo občino nova občina upravičena do dodatnih sredstev iz državnega proračuna, ki se ji zagotavljajo za tri proračunska leta. Če se združita dve sosednji občini, je nova občina upravičena do dodatnega enega in pol odstotka, če se združi več sosednjih občin, pa do dodatnih treh odstotkov sredstev primerne porabe združenih občin. Predlog, da bi občani na rednih lokalnih volitvah glasovali o združitvi občin, ni izvedljiv, saj se na lokalnih volitvah izvolita občinski svet in župan na območju občine. Območje občine pa določa Zakon o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij. Občine v Sloveniji se do sedaj sicer niso združevale, lahko pa izpostavimo delovanje skupnih občinskih uprav v Sloveniji, kar pomeni, da se občine interesno združujejo za opravljanje posameznih nalog. Trenutno imamo v Sloveniji ustanovljenih 40 skupnih občinskih uprav (inšpekcije, redarstvo, notranja revizija, urejanje prostora, ipd.) in vanjo vključenih 174 posameznih občin oziroma 83 % občin.

Priloge:

Komentarji




  • R RJSlo

    Tudi jaz se popolnoma strinjam. Močne občine, večji vpliv na skupnost. Pravzaprav občin brez vsaj 10.000 prebivalcev naj ne bi več bilo. Trenutno nimam pri sebi povezave o finančni smotrnosti in o minimalnem številu občim. Če bi se pa to vse res spreminjalo, bi pleg tega predlagal zraven še določanje pokrajin in mestnih občin v posameznih pokrajinah. LP Rajko

  • m mulko

    Se čisto strinjam, te manjše občine so samo leglo dodatnih uradnikov, ki niso sposobmne same narediti nič ker so premajhne. občine bi bilo potrebno skrčiti več kot za polovico. novo občino ponavadi ustanovijo ljudje ki bi radi bili politiki oz. politiki ki so že odslužili svoje. zmeraj pa je seveda posredi denar. Ne vem kako lahko država sprejme zakon v katerem točno pišejo pogoji za nastanek občine, npr. minimalno število prebivalcev, potem pa ta pogoj neprestano krši. To bi moral nekdo odgovarjat.

  • Ikona uporabnika BV BV

    res imamo preveč občin. to preprosto preveč stane. Več kot si slovenija lahko privošči.

    Nove občine so kolikor jaz vem nastajale predvsem ker posamezne krajevne skupnosti niso iz občine uspele pridobiti dovolj denarja oz. financiranja cest, infrastrukture in podobno. Veddar usanavljanje občine iz skoraj vseh krajevnih skupnosti ni rešitev. Vsaj ne poceni rešitev. Občine bi se morale združiti in med občinskimi svetniki doseči, da je iz vsake krajevne skupnosti en svetnik. tako bi občina imela toliko svetnikov kolikor bi bilo krajevnih skupnosti. To bi moralo zadoščati za pravičnejšo prazdelitev sredstev znotraj občine.

  • Ikona uporabnika Tipsy Tipsy

    Podpiram. Sem ZA.

  • j jtrcek

    Če že hočemo ukiniti občine ,kar podpiram ker jih je občutno preveč.Ustanovimo pokrajine in to je dovolj.Drugače pa ukiniti vse občine ki niso sposobne živeti-delovati brez subvencij.

  • n nova_sola

    Nek takšen predlog je že bil. Problem pri velikih občinah je, da denar poberejo centri moči. Naprimer županovi prijatelji in sinovi. Problem imamo že naprimer s pravniki, ki na račun denarja občanov in davkoplačevalskega denarja postajajo med najbogatejšimi ljudmi v državi. Torej rešiti še, kako da občinski in državni denar ne dobita preveč nog, potem pa lahko tudi povečanje občin.

    • Ikona uporabnika BV BV

      problem tega da denar poberejo županovi prijatelji in sinovi je v tem, da v sloveniji v 90% ne delujejo INŠPEKCIJSKE SLUŽBE le te bi morali popolnoma reorganizirati. Stvar je tudi taka. če je manj velikih občin je manj županovih prijateljev in posledično manj pokradenega denarja. Več ko je občin, več je županovih prijateljev in s tem pokradenega denarja. + tega bi bilo nujno potrebno povečati pooblastila protikurupcijski komisiji, katera bi morala delovati po okriljem sodne veje oblasti.