Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

sistemska ureditev za osebe, ki skrbijo za osebe, ki ne zmorejo opravljati vseh osnovnih življenskih

3881 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Predlagam, da se sistemsko uredi in uvedejo ugodnosti za tiste, ki doma skrbijo za osebe, ki niso invalidi in ki ne zmorejo opravljati vseh življenjskih potreb, kar ugotovi z odločbo ZPIZ. Osebe, ki skrbijo za osebe, ki ne zmorejo opravljati vseh življenjskih potreb imajo pomembno vlogo predvsem pri ohranjanju kakovostnega življenja teh oseb v domačem okolju in z osebo, ki jim je blizu pri tem pa je pomembno, da s tem pridobijo tudi domovi za starejše, saj imajo na razpolago prazno posteljo in občine ter država, ki ne rabijo sofinancirat oskrbnine v domovih za starejše.

Sistem velikokrat pozabi na te osebe, ki skrbijo za osebe, ki ne zmorejo opravljati vseh življenjskih potreb zaradi Alzheimerjeve bolezni, Parkinsonove bolezni, Demence itd., ki so včasih na meji izgorelosti.

Prav je da sistem prepozna te primere in razumevanje skrbi za tako osebo, ki osebno oskrbi osebo pri opravljanju osnovnih življenjskih potreb, hranjenju, pitju, oblačenju in slačenju, umivanju, vstajanju, gibanju, obračanju, uporabi stranišča, varovanje upravičenca zdravstvena oskrba, sodelovanje z osebnim zdravnikom invalidne osebe, organizira dostop do potrebnih zdravstvenih storitev, skrbi za jemanje predpisane terapije in pomoč pri jemanju zdravil, izvaja določene fizioterapevtske postopke, oskrbi rane, predvsem preležanine in jih preprečuje, nabavlja zdravila po receptu in pripomočkov z napotnico, pomaga pri gibanju, čisti pripomočke, pomaga pri vzpostavljanju in vzdrževanju socialnemreže, ureja pošto osebe, informira ustanove o stanju in potrebah te osebe, opravlja vso gospodinjsko pomoč:, pripravlja primerno dietno in zdravo bio hrano in napitke, vzdržuje prostore, v katerih živi ta oseba, postilja in preoblači posteljo, vzdržuje čistočo in lika perilo in uredi bivalno okolje glede na potrebe te osebe.

Ta oseba bi lahko imela vsaj delna plačila od občine ali države za izgubljen dohodek ali dela dohodka in bila zdravstveno zavarovana, zavarovana za primer brezposelnosti in obvezno pokojninsko zavarovana.

Plačilo za izgubljeni dohodek osebe, ki skrbi za osebno, ki ne zmore opravljati vseh življenjskih potreb bi bil okoli od 700,00 EUR do 1.000 EUR in pa da te osebe, ki dolgoletno (10 let, 15 let ali več) skrbijo za te osebe, ki ne zmore opravljati vseh življenjskih potreb v primeru smrti teh oseb pridobijo ob starostnem pogoju za upokojitev pokojnino te osebe, ki se ji je pomagalo pri vseh življenjskih potrebah.

13 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 445 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


5. 7. 2016

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Zavedamo se pomena in vloge t.i. neformalnih oskrbovalcev pri oskrbi ljudi, ki se ne zmorejo več oskrbovati v celoti sami. Ti oskrbovalci namreč prevzemajo pomemben delež oskrbe pomoči potrebnih, predvsem starejših.

V zvezi s predlogom pojasnjujemo, da je v pripravi predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bo ustrezneje uredil področje neformalne oskrbe, in sicer skozi možnost, da bi imeli upravičenci pravico do denarnega prejemka oziroma kombinacijo kritja stroškov formalne in neformalne oskrbe. Druga možnost pa naj bi bila, da zaposlena oseba lahko začasno prekine z opravljanjem svojega dela in izvaja neformalno oskrbo pomoči potrebnega družinskega člana. Osnutek zakona predvideva tudi izvedbo strokovnega usposabljanja z neformalne oskrbovalce in tudi možnost konzultacij s koordinatorjem oskrbe.

Vsekakor bomo vas predlog pazljivo obravnavali v okviru delovne skupine za dolgotrajno oskrbo.

Priloge:

Komentarji