28. 6. 2016
Odziv Ministrstva za infrastrukturo
Združeni arabski emirati (v nadaljevanju: ZAE) so tako kot Slovenija podpisniki Dunajske konvencije o cestnem prometu iz leta 1968, kar pomeni medsebojno priznavanje nacionalnih oziroma mednarodnih vozniških dovoljenj, izdanih v skladu s to konvencijo. Če posameznik daljše odboje prebiva v drugi državi (npr. v Sloveniji več kot eno leto), mora v skladu z nacionalno zakonodajo države prebivanja, zamenjati oziroma pridobiti vozniško dovoljenje te države.
Slovenski predpisi s področja voznikov ne omogočajo zamenjave tujega vozniškega dovoljenja za slovensko brez opravljanja praktičnega dela vozniškega izpita, če niso izpolnjeni pogoji glede identičnosti programov usposabljanja voznikov motornih vozil, identičnosti kriterijev preverjanja njihovega znanja, sposobnosti in obnašanja ter identičnosti kategorij motornih vozil. ZAE smo preko Ministrstva za zunanje zadeve že večkrat zaprosili za informacijo o pogojih za pridobitev vozniškega dovoljenja v tej državi. Prejeli smo zelo malo podatkov, na podlagi katerih ni bilo možno oceniti ali sta sistema pridobivanja vozniškega dovoljenja primerljiva. Na drugi strani pa ZAE pogojujejo zamenjavo slovenskih vozniških dovoljenj za vozniška dovoljenja ZAE z recipročnim priznavanjem njihovih vozniških dovoljenj v Sloveniji.
V Sloveniji je v pripravi sprememba zakonodaje s področja voznikov (trenutno v medresorskem usklajevanju), ki bo omogočila, da Slovenija z drugimi državami, ki bodo izrazile interes, sklene dvostranske sporazume o medsebojnem priznavanju oziroma zamenjavi vozniškega dovoljenja tudi v primeru, če ne bodo izpolnjeni pogoji glede identičnosti programov usposabljanja voznikov motornih vozil, kriterijev preverjanja njihovega znanja, sposobnosti in obnašanja ter kategorij motornih vozil. Rešitev problema lahko pričakujemo po uveljavitvi novele Zakona o voznikih in sklenitvi ustreznega dvostranskega sporazuma.
Pridobili smo tudi informacije glede zamenjave vozniških dovoljenj ZAE za vozniška dovoljenja držav članic EU. Več držav EU (med njimi Nemčija, Italija, Nizozemska, Češka) še vedno ne menja vozniških dovoljenj ZAE za nacionalna vozniška dovoljenja brez opravljanja vozniškega izpita, nekatere države EU pa so tako kot Slovenija z ZAE v pogovorih za sklenitev dvostranskega sporazuma. Tudi Evropska komisija še ni preučila sistema pridobivanja vozniškega dovoljenja v ZAE in ni izdala priporočila, da lahko države članice zamenjujejo vozniške dovoljenja ZAE brez opravljanja vozniškega izpita.