Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ali je pokojnina človekova pravica?

3980 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

V pokojninskem zakonu nisem nikjer zasledil, da je pokojnina človekova pravica. Verjetno zato, ker zakonodajalec smatra, da ni pravica, ampak darilo države upokojencem. Darilo pa je zato, ker izdaten del za pokojnine gre vsak mesec iz državnega proračuna, en del pa iz prispevkov, ki jih plačajo zaposleni. In kje je denar, ki so ga v preteklosti zaposleni plačali v obliki pokojninskega prispevka? Sproti se je porabil za pokojnine takrat upokojenim državljanom.

Pokojnina je torej darilo, ki ga podarja država državljanom, ko se upokojijo. Prav bi bilo, da država darilo (pokojnino) z novo pokojninsko reformo nikakor ne zniža na znesek, ki je skoraj enak sedanji socialni pomoči. Zakon določa, koliko je minimalna pokojnina. Za upokojence, ki imajo več kot 30 let pokojninske dobe, je ta minimalna pokojnina nižja od 400 evrov, ki jih priporoča evropska socialna listina.

Predlagam, da zakonodajalec v pokojninskem zakonu določi minimalno pokojnino, ki bo bolj blizu priporočilu evropske socialne listine, kot je to sedaj.

13 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR dan 51 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 6. 2016

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Zahvaljujemo se vam za izraženo mnenje in hkrati v zvezi z izraženim mnenjem pojasnjujemo, da je bila v mesecu aprilu 2016 izdana Bela knjiga o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (v nadaljevanju Bela knjiga), v kateri delovna skupina predstavlja trenutno ureditev pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter izzive s katerimi se to zavarovanje in družba soočata, hkrati pa predlagala tudi možne načine reševanje pokojninskega sistema.

V zvezi z Belo knjigo pojasnjujemo, da gre za strokovni dokument in ne za reformo oziroma zakonodajo s področja pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Smisel Bele knjige je strokovni pregled trenutne ureditve, njenih pomanjkljivosti ter predlog različnih možnosti za reševanje sistema ter nadaljnji razvoj tega sistema. Gre za dokument, ki predstavlja podlago za nadaljnjo razpravo o prihodnosti pokojninskega sistema, ki se bo izvedla na podlagi predlaganih rešitev. V okviru omenjenega dokumenta je podrobneje obrazložena tako trenutna ureditev odmere pokojnine kot tudi predlagane rešitve prihodnje odmere pokojnine. Predlagane so različne rešitve in iz različnih razlogov, med katerimi je tudi dolgoživost prebivalstva, kar je seveda spodbudno in dobro, vendar pa so s tem povezani določeni izzivi, s katerimi se bo družba v prihodnosti morala soočiti (dolgotrajna oskrba, staranje prebivalstva, itd.). Spremenjenim družbenim razmeram pa bo potrebno v prihodnosti spremeniti tudi zakonodajo.

Kot že omenjeno je Bela knjiga strokovni dokument, ki je podlaga za nadaljnjo razpravo o možnih rešitvah pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki bodo mogle biti oblikovane na način, ki bo sprejemljiv za vse generacije in o katerem bo potrebno medgeneracijsko soglasje. Pojasnjujemo vam, da so v Beli knjigi poleg predlogov navedeni oziroma pojasnjeni tudi razlogi ter učinki raznih predlogov sprememb. Bela knjiga je objavljena na spletni strani MDDSZ in si jo lahko prebere vsak, zato predlagamo, da si preberete način odmere pokojnine ter predlagane rešitve v tej zvezi. Poudarjamo pa, da dokument ne predstavlja reforme, temveč zgolj strokovno podlago za nadaljnjo javno razpravo, po kateri bodo vzpostavljene rešitve, o katerih bo mogoče doseči soglasje s socialnimi partnerji.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 23. 4. 2016 | 09:53:03

Pokojnina je človekova pravica

V pokojninskem zakonu nisem nikjer zasledil, da je pokojnina človekova pravica. Verjetno zato, ker zakonodajalec smatra, da ni pravica, ampak darilo države upokojenim. Darilo pa je zato, ker izdaten del za pokojnine gre vsak mesec iz državnega proračuna, en del pa iz prispevkov, ki jih plačajo zaposleni. In kje je denar, ki so ga v preteklosti zaposleni plačali v obliki pokojninskega prispevka? Sproti se je porabil za pokojnine takrat upokojenim državljanom.

Pokojnina je torej državno darilo. Prav bi bilo, da je vsaj za tiste upokojence, ki imajo več kot 30 let pokojninske dobe, v zakonu zapisano, da je pokojnina človekova pravica, najbolje pa bi bilo, da je človekova pravica za vse. Če tega v zakonu ni zapisano, se lahko zgodi, da država sprejme zakon, ki darilo (pokojnino) zniža na znesek, ki je le nekoliko višji od sedanje socialne pomoči, ki je namenjena zadovoljevanju minimalnih življenjskih potreb in omogoča preživetje.

Predlagam, da zakonodajalec v sedanji pokojninski zakon zapiše: Pokojnina je človekova pravica.

Komentarji