Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

odločba o prejetju socialne denarne pomoči naj vsebuje podatek koliko je prejemnik dosedaj prejel in

2641 OGLEDOV 12 KOMENTARJEV

Predlog je na mestu in sicer, da se obvezno v izrek odločbe o prejetju socialne denarne pomoči navede tudi znesek, ki ga je do te izdaje prejemnik socialne pomoči že prejel in navedba, da se bo skupni zneske prejemkov socialne pomoči vračal najkasneje v času dedovanja po prejemniku denarne socialne pomoči ali pa že prej če prejemnik dobi zaposlitev ali se samozaposli ali dobi sredstva, da lahko vrne prejeto socialno pomoč.

16 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 442 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 6. 2024

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) v zvezi s predlogom pojasnjuje, da mora biti izrek v skladu z 213. členom Zakona o splošnem upravnem postopku (Uradni list RS, št. 24/06 – uradno prečiščeno besedilo, 105/06 – ZUS-1, 126/07, 65/08, 8/10, 82/13, 175/20 – ZIUOPDVE in 3/22 – Zdeb), ki se uporablja pri odločanju o denarni socialni pomoči, kratek in določen (šesti odstavek).

V izreku se v skladu z istim členom Zakona o splošnem upravnem postopku odloči o predmetu postopka in o vseh zahtevkih strank (prvi odstavek). V izreku se lahko v skladu z zakonom  določijo tudi pogoji ali nalogi, povezani z odločitvijo organa o predmetu postopka (drugi odstavek). Če se z odločbo naloži kakšno dejanje, se določi v izreku tudi, v katerem roku ga je treba opraviti (tretji odstavek). Kadar je predpisano, da pritožba ne zadrži izvršitve odločbe, mora biti to navedeno v izreku (četrti odstavek). V izreku se odloči tudi o tem, ali so nastali stroški postopka. Uradna oseba določi njihov znesek, kdo jih mora plačati, komu in v katerem roku, ali navede, da bo o stroških postopka izdan poseben sklep (peti odstavek).

Navedba skupne višine denarne socialne pomoči, ki jo je prejemnik prejel do izdaje odločbe, torej po mnenju ministrstva ne sodi v izrek odločbe o denarni socialni pomoči.

Poleg navedenega ministrstvo opozarja, da se v skladu z 39. členom Zakona o socialno varstvenih prejemkih (Uradni list RS, št. 61/10, 40/11, 14/13, 99/13, 90/15, 88/16, 31/18, 73/18, 196/21 – ZDOsk in 84/23 – ZDOsk-1; v nadaljnjem besedilu ZSVarPre) denarna socialna pomoč dodeli kot ena denarna socialna pomoč za vso družino. V primeru družine navedeno pomeni, da se denarna socialna pomoč izplača samo enemu družinskemu članu (prejemniku), čeprav je upravičencev do pravice več, pri čemer ni mogoče določiti, koliko pomoči pripada določenemu družinskemu članu (na primer družina je lahko zaradi izkazovanja skupnega lastnega dohodka upravičena do denarne socialne pomoči v višini 50 evrov).

Glede na navedeno predlog predlagatelja ni ustrezen za nadaljnjo obravnavo.

Komentarji