Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zakon za zaščito slovenskega kmetijstva

4679 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

ZAKUP KMETIJSKIH ZEMLJIŠČ OD SKLADA KMETIJSKIH ZAMLJIŠČ.

Predlagam vladi RS,da nemudoma pripravi zakon s katerim bi kmetovalci,z MID številkami, imeli prednost zakupa pred podjetji,ki so sedaj v tuji lasti in z njimi upravlja Sklad kmetijskih zemljišč.

Do sedaj je bilo namrač tako ,da so se pogodbe z podjetji samo obnavljale in to za najmanjšo dobo 10 let,nekatere pa tudi za več let.Zadeva je namreč narejena tako,da pri razpisu če do njega pride(v Podravju),ki ga objavi Sklad,kmet ali družinska kmetija ni imela možnosti pridobit zemljišča. Prav tako je namreč tudi sporno(koruptivno),da na vsakem kompleksu zemljišč obstajajo 3.parcelne številke in tako je podjetje(v tem primeru Perutnina Ptuj) zmeraj sosed in s tem si zagotavlja prednostno pravico zakupa.Menim da so taka dejanja sporna in nepoštena do kmetovalcev,ki se še komaj preživljajo s temi nizkimi cenami pridelkov.Z zakupom bi lahko povečali proizvodnjo in tako tudi dvignili standard kmetije(agro ekonomisti). Zadovoljni bi bili že z zakupom vsaj 5.ha površin,saj s temi površinami lahko rešimo obremenitve GVŽ,ki nas sedaj pestijo.Gre se za osnovno preživetje črede oziroma živali ki jih imamo na kmetiji.Po sedanjem sistemu nimamo nobenih možnosti. Zato predlagam vladi RS da nemudoma pripravi ustrezno zakonodajo,da zaščiti slovensko kmetijo,slovenskega kmeta in njegovo družino.Da se takoj prekine s sklepanjem pogodb med Perutnino Ptuj in Skladom kmetijskih zemljišč.

Če kdorkoli kdaj vas vpraša, kdo dela in živi na zemlji tej, vedite,da zemlja ta je naša, naši dedi spijo v njej, zanjo bori se naprej.

Milan Fideršek

17 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Milan Fideršek 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 5. 2016

Odziv Ministrstva za kmetistvo, gozdarstvo in prehrano

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (v nadaljevanju: MKGP) ugotavlja, da ureditev postopka pravnega prometa in zakupa kmetijskih zemljišč po trenutno veljavnem Zakonu o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 71/11-UPB2 in 58/12; v nadaljevanju: ZKZ) ne zagotavlja uresničevanja ciljev kmetijske politike v zadostni meri, hkrati pa je postopek pravnega prometa in zakupa, kot ju ureja ZKZ, dolgotrajen in zapleten. Prav tako bi bilo treba zagotoviti take mehanizme in strategijo upravljanja kmetijskih zemljišč v lasti države (nakupi, prodaje in zakupi), ki bosta v največji možni meri podpirala strateške cilje kmetijstva.

MKGP je na podlagi teh ugotovitev pristopilo k oddaji javnega naročila za izdelavo strokovne študije za prenovo pravne ureditve kmetijske zemljiške politike. Javno naročilo je bilo objavljeno dne 11. 4. 2016, izvajalec pa bo izbran predvidoma v maju 2016.

Naloga strokovne študije je, da se ob upoštevanju analize obstoječega stanja področja kmetijske zemljiške politike ter ugotovitev primerjalno pravne ureditve v izbranih državah članicah EU pripravijo 3 različni modeli pravnega urejanja področja kmetijske zemljiške politike, ki bi bili primerni glede na posebnosti slovenske agrarne strukture in slovenskega kmetijstva. V naslednji fazi bo oblikovana posebna projektna skupina, ki se bo do teh modelov opredelila in ministrstvu predlaga najprimernejši model za Slovenijo, na podlagi katerega se bodo pripravile spremembe zakonodaje. Na MKGP smo seznanjeni s predlogom, da se do priprave in uveljavitve nove zakonodaje o prometu in zakupu kmetijskih zemljišč uvede nekakšen moratorij, v katerem bi se zakupne pogodbe za državna zemljišča podaljševale samo za eno leto.

V zvezi s tem pojasnjujemo, da v okviru veljavne zakonodaje tega predloga ni mogoče realizirati, pač pa bi bilo treba najprej spremeniti zakonske določbe, ki urejajo zakup kmetijskih zemljišč. Če bodo rezultati strokovne študije izkazali, da bi s celovitimi spremembami zakonodaje lahko dosegli bolj učinkovito kmetijsko zemljiško politiko, bo MKGP presodilo tudi možnost in upravičenost, da bi najprej pripravili spremembe določb glede (krajšega) trajanja zakupnih pogodb, ki bi veljale do priprave celovitih sprememb in uveljavitve nove zemljiške zakonodaje.

Priloge:

Komentarji