Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

vsako leto naj vsak državljan Slovenije posadi drevo ali grm

2795 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Vsako leto naj vsak državljan Slovenije posadi drevo ali grm in tako prispeva k bolj zeleni in čisti Sloveniji. Znano je da drevesa čistijo zrak. Država naj to stimulira.

5 glasov

11 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 453 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • D DaNamBoBolje

    Zakaj zavrnitev?

  • L Ledeničaj Sola

    Strinjam se, da bi bilo dobro in bolj ekološko okolje, če bi imeli več zelenja. Vendar glede na to, da smo že z Ustavo svobodni državljani in imamo pravico, po domače povedano, početi kar želimo dokler ne posegamo v tuje pravice in svoboščine, menim, da je to poseganje v človekovo življenje. Ne zanimajo se namreč vsi za enake stvari, še posebej, če vzamemo za primer osebo, ki živi nekje v mestu, v stolpnici. Kam naj bi taka oseba posadila drevo? Pred blok? Ali pa morda v lonec pa ob posteljo z njim? Govorim iz lastnega vidika in vidika vseh, ki ne živimo v hiši ali na podeželju. Uvesti tak zakon bi bilo popolnoma absurdno.

  • I Izbrisan uporabnik 2127

    Nepotreben predlog, ne vidim razloga, zakaj bi takšno stvar predpisovali z zakonodajo.

     

    Obdelovalne površine se opuščajo in zaraščajo, zato je drevja in grmovja v bistvu vedno več. Veliko bomo naredili že, če bomo nehali uporabljati naravne smrečice za novo leto, pa kakšen mlaj manj tudi ne bi bil odveč. Lahko preprečimo kakšen posek drevesa v mestih, tudi na svojem vrtu lahko drevo le obrežemo, ne posekamo, pa bo rešen marsikateri problem. Tudi zelene strehe in stene v mestih so dobra rešitev, kjer je možno, se lahko ohranja gozd ali gozdu podobna površina v mestih, kot npr. na ljubljanskem Rožniku.

    Tudi Yonc ima prav.

  • P Peter Battelino

    sicer čisto pozitivna ideja izpade povsem bolano, ko jo nekdo predstavi kot predlog, ki bi ljudi zakonsko obvezoval

     

    še en, zrel za oceno kliničnih psihologov

  • J Jure Pogačnik

    Pozitivno, ampak za kaj takega ne potrebujemo države in zakonov, razen v primerih ki so povezani z grajenjem novih trgovskih centrov, kjer praviloma ne zasadijo nobenega drevesa, pa bi ga lahko.

  • Y Yonc

    Smo ena najbolj gozdnatih evropskih držav in bi bilo popolnoma nesmiselno še to stimulirat (=zapravljati denar).

    Če pa želite več zelenja v mestih (kar je tudi po mojem mnenju zelo dobrodošlo, predvsem zaradi ustvarjanja mikroklime), pa je potrebno spodbudit svoje občine k takim programom, pa tudi uvest določila v občinske prostorske plane. Najprej pa pomesti pred svojim pragom, tako da svojo parcelo ozelenite (zasadite drevje, asfalt zamenjate s travnimi ploščami, postavite pergole itd.).

  • o opazovalka

    Glede na to, da je veliko zelenic dobesedno uničenih od parkirajočih avtomobilov bi bilo morda vzgojno, da lastnikom ne bi naložili denarne kazni ampak bi morali posaditi grmovje, rože in potem tudi zanje skrbeti (odvisno od teže prekrška). Upam, da ne bodo za lepo okolico poskrbeli zgolj v ožjem središču Ljubljane. Mi imamo na vrtu kar nekaj dreves in vsako leto poslušam pripombe sosedov, da so alergični na cvetni prah in naj jih posekam in jeseni naj jih podrem, ker pada listje.

  • F Feniks

    To lahko stori že zdaj, če hoče. Obstaja celo možnost posvojitve dreves. Sajenje orehov veljal celo za eno najbolj donosnih dolgoročnih investicij. Kljub temu to počne zelo malo ljudi. Zapovedati to z dekretom ne bi bilo prav. Lahko pa se spodbuja. Lahko ustanoviš društvo in se angažiraš na tem področju. Tradicija civilne iniciative in samoangažiranja posameznikov pri nas še ni tako močna kot se nasplošno misli.

    • o opazovalka

      Orehi imajo ogromne korenine in se jih ne more saditi blizu zgradb ali infrastrukturnih objektov.

  • I Ivan Peter Benko

    Predlog je smiseln, a nastane možnost zlorabe. Posekali bodo drevesa in pričakovali, da jim drugi pogozdijo površino. Nekaj desetletij traja, da novo posajeno drevo nadomesti izločanje kisika in srlanje C-dioksida v meri posekanega drevesa. Morda bi spremenil predlog, da bi to bila obveznost lastnikov gozdnih površin do optimalne posajenosti terena.