Enotni standardi za vse presejalne programe
V Sloveniji imamo tri presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka, katerih namen in uspeh je zgodnje odkrivanje raka in predrakavih sprememb ali vsaj odkriti bolezen še v omejeni obliki.
Vsi trije presejalni programi pa imajo različne kriterije:
Svit (rak debelega črevesa):
Čas: na 2 leti
Koga zajema: vse od 50 do 74 let
Dora ( rak dojke):
Čas: na 2 leti
Koga zajema: ženske od 50 do 69 let
Zora:
Čas: na 3 leta
Koga zajema: ženske od 20 do 64 let
Predlagam, da se vsi trije programi poenotijo, populacija se stara, zgodnje odkritje raka je prednost in manjše finančno breme in tudi starejši so vedno bolj koristni in vredni, da so vključeni v te programe, zato naj se čas izvedbe programa poenoti na 2 leti in naj zajema populacijo do starosti 75 let.
Aha, sedaj bomo mi glasovali o tako strokovnih temah. Mogoče bi glasovali še o tem s katero metodo se izvaja operacije na odprtem src?
Najprej bi bilo potrebno vse tri programe "poenotiti" tako, da bi veljali za vse prebivalce Slovenije. Samo SVIT poteka po celi Sloveniji, ostala dva pa, mislim, samo v Ljubljani ali še kje? Na Gorenjskem sigurno ne!
Najbrž so ta leta določena glede na pogostost in trajanje razvoja bolezni.
Rak materničnega vratu se v veliki večini pojavi med 40 in 50. letom starosti in zato izvajajo preglede med 20 in 64. letom; če ravzoj bolezni traja dalj časa, tudi potem najbrž ni razloga za preglede vsake 2 leti.
Preveriti bi torej bilo treba smiselnost poenotenja pregledov vseh treh skupin in hkrati izračunati povečanje obremenitve zdravstvene blagajne.
Upam si trditi, da predlog želi predati to sporočilo:
Na področju raka se naj okrepi preventiva. Da nam bo preventiva dala boljše zdravje in (po možnosti) manjše stroške zaradi hitrega odkrivanja raka ter s tem lažjega zdravljenja.
Strokovnjaki pa naj določijo, da se preventiva najbolj okrepi tam, kjer bo to naredilo največ koristi.
In s tem se močno strinjam, ob tem pa naj se poskuša določiti še to, kako uspešni so ti programi glede na denar, ki ga porabijo.
Vprašanje je, če je poenotenje res smiselno. Raki se namreč razvijajo z različno hitrostjo. Polipi v debelem črevesu lahko potrebujejo 10 let in več, da se razvijejo v rakasto tvorbo.
Večina rakov prostate je zelo počasnih in ljudje v večini primerov umrejo od česa drugega preden se rak razvije tako daleč, da postane nevaren, zato stroka v zadnjem času postavlja pod vprašaj smiselnost agresivnega zdravljenja tako počasnih rakov.
Na drugi strani se raki na dojkah povečini razvijajo bistveno hitreje in je morda že 2-letno obdobje predolgo, še posebej v bolj rizičnih skupinah.
Se strinjam, kriteriji morajo biti prilagojeni nevarnosti, ki jo povzroča bolezen.
Spoštovani, morda nisem dobro napisala, predlagam, da bi vsi trije presejalni programi za starejšo populacijo bili dostopni do 75 leta, tako kot je sedaj program Svit do 74 leta in da bi bil program Zora namenjen vsaj na vsaki 2 leti (sedaj je 3 leta). Bilo pa bi idealno, če bi bili programi nastavljeni na 1 leto....Prebrala sem članek o učinkovitosti presejalnih programov, ki odkrijejo veliko primerov in zato menim, da velja: boljša preventiva kot kurativa.