Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Enotni standardi za vse presejalne programe

2413 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

V Sloveniji imamo tri presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka, katerih namen in uspeh je zgodnje odkrivanje raka in predrakavih sprememb ali vsaj odkriti bolezen še v omejeni obliki.

Vsi trije presejalni programi pa imajo različne kriterije:

Svit (rak debelega črevesa):

Čas: na 2 leti

Koga zajema: vse od 50 do 74 let

Dora ( rak dojke):

Čas: na 2 leti

Koga zajema: ženske od 50 do 69 let

Zora:

Čas: na 3 leta

Koga zajema: ženske od 20 do 64 let

Predlagam, da se vsi trije programi poenotijo, populacija se stara, zgodnje odkritje raka je prednost in manjše finančno breme in tudi starejši so vedno bolj koristni in vredni, da so vključeni v te programe, zato naj se čas izvedbe programa poenoti na 2 leti in naj zajema populacijo do starosti 75 let.

13 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marija Krajnc 68 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


3. 4. 2018

Odziv Ministrstva za zdravje

Presejanje pomeni pregledovanje navidezno zdravih ljudi z namenom, da se odkrije zgodnje oblike raka ali predrakave spremembe.

V skladu s strokovno sprejetimi smernicami se presejanje izvaja za tiste rake, kjer so izpolnjeni naslednji pogoji:

  • pogostnost obolevanja za posameznega raka je dovolj velika, da je to javnozdravstveno upravičeno,
  • obstajajo preproste in nenevarne presejalne diagnostične metode
  • obstaja učinkovito zdravljenje.

Ker presejanje s sabo vedno prinaša tudi nekaj lažno pozitivnih in nekaj lažno negativnih izvidov, je zelo pomembno, da se presejanje izvaja v tistih populacijah, kjer je pogostnost tega raka tako velika, saj so v tem primeru pozitivni učinki presejanja bistveno presegajo negativne. Vse to je potrebno v vsakem primeru dokazati z velikimi epidemiološkimi študijami.

Na podlagi naštetih razlogov in relevantnih epidemioloških študij so se strokovnjaki na evropskem nivoju poenotili in pripravili dokument, ki je bil nato sprejet še na političnem nivoju leta 2003 kot European Council Recommendation on Cancer Screening. Gre za dokument, ki na podlagi širokega strokovnega konsenza, sprejetega s strani vodilnih evropskih strokovnjakov in na podlagi obsežnih raziskav, predlaga državam, da uvedejo organizirano presejanje za raka materničnega vratu s pregledom brisa materničnega vratu v starosti od 20 let (oziroma najkasneje od 30 let) dalje, za raka dok z mamografijo od 50 do 69 leta starosti in za raka debelega črevesa in danke z pregledom blata na kri od 50 do 74 leta starosti dalje. V Sloveniji smo sledili mednarodnim priporočilom in smo ena redkih držav na svetu, v kateri se organizirano presejanje za vse tri rake že izvaja na področju celotne države

Slovenska stroka tesno sledi novim dognanjem na tem področju, tako glede morebitnega vključevanja novih populacijskih skupin, kot tudi uvajanja novih presejalnih programov. V primeru novih znanstvenih spoznanj in ob eventuelni spremembi mednarodnih priporočil bo prišlo do sprememb tudi v Sloveniji. Zaenkrat pa najširše mednarodno sprejeta strokovna priporočila ostajajo enaka, kot so opisana zgoraj in kot jih Slovenija že dosledno upošteva. Ponovno bi namreč želeli poudariti, da je pred uvedbo vsake spremembe zelo pomembno pretehtati pozitivne in negativne učinke take odločitve in se odločati šele na dovolj trdnih dokazih.

Komentarji