Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Naši gozdovi

2450 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Predlagam vladi, da z novim zakonom o gospodarjenju z državnimi gozdovi delo v teh gozdovih omogoči predvsem slovenskim izvajalcem.

Danes smo v poročilih na TVSLO1 izvedeli, da so pri osnutku tega zakona sodelovali avstrijski svetovalci; povsem logično je, da so predlagali vsebino zakona v skladu s svojimi interesi. Avstrija in sosednja Hrvaška imata (tudi to smo izvedeli v istih poročilih) zakon o državnih gozdovih urejen tako, da tuji izvajalci praktično nimajo možnosti izvajanja posegov v teh gozdovih. Enako mora storiti Slovenija.

Morda bi bilo dovolj, da se vzakon doda, da imajo pri izvajanju posegov v gozdove prednost domači izvajalci in da ne velja pri razpisu načelo najnižje cene (to, mislim, da je že uzakonjeno v zakonu o javnih razpisih).

20 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B BredaK 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 3. 2016

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Ob pripravi organizacijskih sprememb za gospodarjenje z gozdovi v lasti Republike Slovenije je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano izhajalo tudi iz pregleda dobrih praks, ki so že uveljavljene v različnih državah. Nedvomno je uspešno delovanje podjetja v Avstriji in tudi na Bavarskem, ki gospodarita z državnimi (deželnimi) gozdovi vplivala na določene rešitve tudi v Zakonu o gospodarjenju z gozdovi v lasti Republike Slovenije, pri sami pripravi zakona pa niso sodelovali nobeni svetovalci iz drugih držav. Izvor informacije, da so ministrstvu svetovali svetovalci iz Avstrije nam ni znan in zagotovo ne drži.

Zagotovo je usmeritev, da v gozdovih dela izvajajo slovenski izvajalci smiselna in pravilna. Prav zaradi tega smo že v zakonu opredelili širše cilje gospodarjenja z državnimi gozdovi in ne zgolj najvišje možne finančne donose. Neposredna zakonska določba, ki bi delo v državnih gozdovih omogočala le slovenskim izvajalcem ni mogoča, saj je v nasprotju z evropskim pravnim redom. Takšne določbe nimajo tudi predpisi, ki urejajo gospodarjenje z gozdovi v Avstriji ali na Hrvaškem. Verjamemo pa, da bodo v okviru razpisov za oddajo del, ki jih bo pripravila nova gospodarska družba, slovenski izvajalci dobili delo v državnih gozdovih in ne vidimo večjih ovir, da usposobljeni in dobri slovenski delavci, ki tudi najbolje poznajo razmere v slovenskih gozdovih in imajo že pridobljene izkušnje za delo v takšnih gozdovih, ne bi opravljali del državnih gozdovih tudi v prihodnje.

Priloge:

Komentarji