Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Nižja cena kWh, ob manjši porabi

3597 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Cena kilovatne ure naj bo manjša za manj porabe elektrike.Sedaj je ravno obratno. V kolikor varčuješ je cena kilovatne ure dražja, kot če si razsipen. Detajli so skriti v fiksnih stroških. Namesto, da bi spodbujali državljane k varčevanju z elektriko, kaznujemo tiste z manjšo porabo z dražjo kilovatno uro. Razlike so tudi do 20%. Cena kWh bi morala biti končna brez prikaza fiksnih stroškov, ki so le krinka za tak nepošten in neekološki način zaračunavanja elektrike.

20 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan Uporabnik 10352 17 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 6. 2019

Odziv Ministrstva za infrastrukturo

Na računu za elektriko se z isto položnico plačuje več storitev:

  • dobava električne energije (ceno določa dobavitelj)
  • omrežnina: plačilo stroškov omrežja in storitev, potrebnih za dobavo porabljene električne energije (ceno določa Javna agencija RS za energijo)
  • prispevki za spodbujanje obnovljivih virov energije, za spodbujanje učinkovite rabe energije in za financiranje operaterja trga (določa jih Vlada RS)
  • davki in trošarine (določa jih Vlada RS)

Pri plačilu porabe električne energije fiksnega dela ni ali pa je zelo majhen. Pri rednih cenikih je zaračunavanje pavšalnih (fiksnih) stroškov zakonsko prepovedano, zaradi boljše primerljivosti ponudb. Fiksni del plačila električne energije obstaja le pri nekaterih dobaviteljih pri njihovih akcijskih ali paketnih ponudbah. Če se odjemalcu takšen način zaračunavanja zdi nepravičen, lahko vedno izbere dobavitelja in ponudbo, kjer fiksnih stroškov ni.

Omrežnina se plačuje delno na porabo (kWh) in delno na priključno moč (kW). Omrežnina je namenjena plačilu stroškov omrežja. Ti stroški obstajajo, tudi če odjemalec ne porabi nič energije, zato je agencija uporabila kombiniran način plačevanja: delno kot fiksen strošek in delno sorazmerno s porabo električne energije.

Prispevki se, skladno z evropskim pravnim redom, ne morejo plačevati sorazmerno porabi, zato so določeni glede na priključno moč.

Vse skupaj prinese znesek, ki ima fiksni del, odvisen od priključne moči in določen variabilni del, odvisen od porabe električne energije. A še vedno tisti, ki porabi manj, plača manj. Zato takšen sistem nikakor ne kaznuje tistih z nizko porabo.

 

Priloge:

Komentarji




  • i ikuzelj

    Vzpostavljen je odprti trg električne energije in tudi Slovenija je vključena v ta trg.

    Predlog podpiram vendar jih bodo oz. so jih že povozile boljše rešitve.

    www.youtube.com/watch

  • p porkamizerija

    S predlogom se ne strinjam in sem zelo proti, ker bi to pomenilo, da bi nesorazmerno obremenili številčnejše družine in v primeru večstanovanjskih hiš, ki uporabljajo isti števec za elektriko. Predlagani sistem je skregan z ekonomsko logiko in tudi nepravičen.

  • h hales

    Meni se zdi omrežnina sporna.

    Kako je lahko odvisna od porabe?

    Kabel je kabel, če trošiš elektriko na veliko ali sploh nič.

     

    In te trošarine in davki.

    Kako lahko na koncu pride DDV za celoten znesek?

    To je davek na davek oziroma davek na trošarino.

    • B Burek Man

      Seveda je odvisna od porabe. Če porabiš manj, imaš lahko tanjši kabel. Prav tako ima vzdrževalec omrežja manj stroškov po celi liniji navzgor do elektrarn.

       

      Razen če misliš, da ima elektro iste stroške s tabo, (recimo) sosedom z manjšo proizvodno linijo, večjo fabriko, ali fabriko velikosti ACRONI-ja.

    • D DavidS

      Ni res. Kabel mora biti tako "debel" da pokrije vašo maksimalno trenutno porabo, ne pa tekočo porabo.

      Zato je fiksni del vezan na moč glavne varovalke, ki omejuje vašo maksimalno porabo.

       

      Elektro pa ima z vami iste stroške vzdrževanja omrežja ne glede na to, če porabite kaj elektrike ali ne.

       

  • I Ivan Peter Benko

    Prihodki elektro posrednikov se večajo z večanjem porabe, pri zmanjšanju porabe padajo, plače in podobni relativno fiksni stroški na enoto pa obratno padajo in rastejo, vse skupaj se prenaša na ceno, brez ugovarjanja o manjši prodani količini proizvodnje, ki bi morala biti merilo dela in plač v elekro gospodarstvu.

    Podoben učinek lahko pričakujemo v sistemih daljinskega ogrevanja, ko ljudje zaradi varčevanja pri plačilih posredno zmanjšujejo ogrevanje in s tem porabo toplotne energije.

  • I Izbrisan Uporabnik 10352

    V osnovi gre za to, da bi ljudje porablali čimmanj energije, ker to na tak ali drugačen način onesnažuje okolje. Namen je in ekološki in prizanesljiv do tistih, ki so prisiljeni šparat. Zdravstvo tudi različno vplačujemo, pa ga vsaj osnovnega in dopolnilnega koristimo enako. Gre za daljnoročno razmišljanje. Tisti, ki pa jim je tako vseeno za okolje jim pa tudi ne bo prevelik strošek plačat razliko. Drugo pa je preglednost izračuna, ki je sedaj nepregleden za večino ljudi. Isto je s plinom.

    • D DavidS

      Strinjam se glede preglednosti računa. Ampak to lahko na enostaven način rešimo tako, da sta na računu le dve postavki - fiksna mesečna priključnina in poraba.

      Verjamem, da 99,99% ljudi ne zanima, iz česa vse je sestavljena ena in druga postavka....za tisto peščico, ki jo to zanima, pa je lahko nekje v drobnem tisku navedena odstotna razdelitev na trošarine, dodatke, preseralnine in ostalo navlako.

  • D Digifotko

    Se strinjam, dve tretjini računa so "fiksni stroški" in tako je varčevanje skoraj nemiselno. Stanje je podobno, kot bi pri nakupu avtobusne vozovnice zaračunavali posebej amortizacijo avtobusa, plačo šoferja, plačo šoferjevega šefa, stroške goriva, stroške registracije, stroške gum,... Naj bo v ceni za kWh vse razen davka, pa bomo imeli mnogo boljši pregled nad porabo in lažje bo varčevati.

    • D DavidS

      Stanje je podobno, kot če bi za vožnjo z avtomobilom morali plačati fiksno letno cestnino potem pa še bencin. Ali pa če bi za telefon morali plačati fiksno mesečno naročnino, potem pa še pogovore.

      V praksi se uporabljata oba modela......fiksen+variabilen ali pa samo variabilen.

       

      Električno omrežje je potrebno zgraditi in vzdrževati. Ne glede na to, ali ga nek posameznik uporablja ali ne. Dimenzionirano mora biti glede na priklopne moči odjemalcev.

      Glede na to, da je vzdrževanje omrežja odvisno predvsem od števila odjemalcev in njihovih priklopnih moči (ne pa od porabljene energije) bi torej bilo nepošteno do večjih porabnikov, ki bi morali plačevati nesorazmeren delež stroškov vzdrževanja omrežja.

      Tudi če ne bi nihče trošil elektrike, bi nekdo še zmeraj moral vzdrževati omrežje. Kdo bi ga plačal v tem (seveda skrajno teoretičnem) primeru?

       

      Meni osebno se zdi model, ki upošteva oboje (torej strošek omrežja in strošek energije) bolj pošten kot pa če bi vse obesili na ceno energije.