Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev predvajanja verskih obredov na RTV Slovenija

3411 OGLEDOV 30 KOMENTARJEV

RTV Slovenija, slovenska nacionalna radiotelevizija vsak teden predvaja oz. prenaša verske obrede favorizirane RKC.

Smatram, da je navedeno v nasprotju z Ustavo RS, saj le ta zapoveduje strogo ločitev cerkev od države, zato predlagam, da se ukini oz. prepove predvajanje verskih obredov na nacionalni televiziji.

Strinjam se, da za nekatere področje religije predstavlja pomemben del njihovega življenskega sloga in da je poznavanje religij del splošnega znanja. Tako me ne motijo oddaje, ki se dotikajo te tematike, vendar pa v nobenem primeru ne bi smele favorizirati nobene izmed priznanih religij.

Prenos verskih obredov ne predstavlja predstavitve določene religije, pač pa le to favorizira in vsiljuje njihovo ideologijo tudi nezainteresirani javnosti. Nacionalna televizija bi se od česa takega morala distancirati!

RKC, kot tudi ostali imajo možnost uporabe lastnih medijev, javnost pa tako tudi možnost izbire kaj in koga bodo poslušali ali gledali.

49 glasov

11 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P ProtiSem 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


8. 3. 2016

Odziv Ministrstva za kulturo

Oba predloga se nanašata na programske vsebine oziroma programsko politiko Radiotelevizije Slovenija, ki je javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena. RTV Slovenija izvaja javno službo na področju radijske in televizijske dejavnosti, ki je določena z Zakonom o Radioteleviziji Slovenija (Uradni list RS, št. 95/05, 109/05, 105/06 - odl. US, 26/09 in 9/14: v nadaljevanju: ZRTVS-1). Skladno z omenjenim zakonom je Republika Slovenija, kot ustanoviteljica javnega zavoda, dolžna zagotavljati primerno financiranje ter organizacijsko in predvsem uredniško neodvisnost. Oblikovanje programske politike, programskih standardov in programskih zasnov ter nadzor nad njihovim izvajanjem je skladno z določbo 16. člena ZRTVS-1 v pristojnosti Programskega sveta, ki skladno s Statutom RTV Slovenija predstavlja vodilni organ zavoda, kar zadeva programsko politiko.

Glede na navedeno vam sporočamo, da se Ministrstvo za kulturo ne more neposredno vmešavati v poslovno ali programsko politiko RTV Slovenije, saj bi s tem kršilo nacionalne predpise ter tudi mednarodne akte, ki veljajo na področju javnih radiotelevizij in zavezujejo Republiko Slovenjo k spoštovanju pravice do svobode izražanja in Obveščenosti ter svobode umetniškega ustvarjanja.

Odziv vodstva RTV Slvobenija

Delovanje in poslanstvo Radiotelevizije Slovenija podrobneje določajo Zakon o RTV Slovenija in druga medijska zakonodaja, Statut, Poklicna merila, Programski standardi, Etična merila in drugi dokumenti.

RTV Slovenja je javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena. Opravlja javno službo na področju radijske in televizijske dejavnosti, določeno z zakonom o RTV Slovenija, z namenom zagotavljanja demokratičnih, socialnih in kulturnih potreb državljank in državljanov Republike Slovenije, Slovenk in Slovencev po svetu, pripadnic in pripadnikov slovenskih narodnih manjšin v Italiji, Avstriji in Madžarski, italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji, ter druge dejavnosti v skladu s tem zakonom in Statutom RTV Slovenija ter zakonom, ki ureja področje medijev.

RTV Slovenija v svojih programih, v skladu z veljavno zakonodajo, zagotavlja oddaje, ki odražajo življenje in probleme različnih struktur prebivalstva, pri čemer izhaja iz načela enakopravnega obveščanja o dogajanjih v vseh delih Slovenije in zamejstva. Med drugim, posebno pozornost posveča tudi položaju in delovanju registriranih verskih skupnosti, razvijanju splošne, jezikovne in politične kulture ter širjenju razumevanja vseh ključnih vprašanj delovanja demokratične družbe. RTV Slovenija tudi podpira širjenje vednosti o drugih kulturah, ki so zastopane v Sloveniji, in njihovih predstavnikih.

Poleg ostalih programov so Verski programi sestavni del programov RTV Slovenija. Programsko vodstvo RTV Slovenija mora, v skladu z obstoječo medijsko zakonodajo in akti zagotoviti, da so v verskih programih v primernih razmerjih zastopane vse verske skupnosti, registrirane pri Uradu za verske skupnosti.

Letni Programsko produkcijski načrt RTV Slovenija (PPN), ki mora biti usklajen s finančnimi možnostmi, sprejema Programski svet RTV Slovenija na predlog vodstva. Programski standardi in programske zasnove morajo biti usklajene z zakonodajo, ki ureja področje medijev, ter mednarodnimi akti. Programski svet sestavlja 29 članov, od katerih dva člana imenuje predsednik republike na predlog registriranih verskih skupnosti.

V skladu s PPN 2016 je Radio Slovenija odprt za vsakogar, zato svoje programske naloge gradi na načelu univerzalne dostopnosti (ne glede na spol, vero, pripadnost ali finančne zmožnosti). Vodilo za delo so načela sodelovanja, inovativnosti, proaktivnosti in odprtosti.

Eno od uredništev na programu ARS je tudi Uredništvo Religije in verstva, ki si prizadeva za kvalitetno poročanje o verskem dogajanju doma in v svetu. Posebna pozornost je posvečena predavanjem, okroglim mizam in simpozijem ,s področja medreligijskega dialoga in iskanja medkulturnega sožitja, h kateremu lahko religije prispevajo, pa tudi neavtohtonim religijam. Prenos bogoslužij je v proporcionalnem razmerju (podobno kot v drugih sosednih državah) med posameznimi škofijami katoliške Cerkve na Slovenskem in Evangeličansko Cerkvijo v Sloveniji.

V skladu s PPN 2016 Televizija Slovenija pripravlja oddaje, ki spremljajo dogodke v Katoliški, Evangeličanski in Pravoslavni cerkvi, osredotočajo se na dogodke v verskih skupnostih, ki so registrirane pri Uradu za verske skupnosti. V prazničnih poslanicah zagotavlja voščilo predstavnikov Katoliške, Evangeličanske in Pravoslavne cerkve za božič in veliko noč ter voščilo predstavnika lslamske skupnosti za ramazanski in kurban bajram. Neposredni prenosi katoliške maše iz različnih cerkva po Sloveniji so namenjeni starejšim in bolnikom, ki se ne morejo več udeleževati obredov. S prenosi Televizija Slovenija v širši kulturni prostor umešča religijske obrede in simboliko, ki pomembno sooblikujejo družbeni prostor.

Slovenska nacionalna radiotelevizija je v službi javnosti in ima najširši posebni kulturni in nacionalni pomen. Z radijskimi, televizijskimi in drugimi dejavnostmi na področju medijev zagotavljamo demokratične, socialne in kulturne potrebe, kot jih določa Zakon o RTV Slovenija. Naše poslanstvo izvajamo z ustvarjanjem in posredovanjem kakovostnih, verodostojnih in privlačnih radijskih, televizijskih in multimedijskih vsebin, ki so kot javno dobro, ob spoštovanju avtorskih pravic, dostopne vsem gledalcem, poslušalcem in uporabnikom spletnih storitev ter zadovoljujejo tako najširšo javnost kot posebne ciljne skupine ljudi. Dosegamo vse družbene skupine in pripravljamo vsebine zanje, nikogar ne izključujemo. Poudarjamo pomembnost razširjanja in izražanja raznovrstnih mnenj in zamisli. Svojemu občinstvu in vsakemu posamezniku omogočamo, da se vključi v demokratično družbo in v njej sodeluje.

Naše občinstvo sestavljajo ljudje številnih različnih interesnih skupin: generacij, kultur, veroizpovedi, večin in manjšin. Zato smo zrcalo družbene raznovrstnosti v vseh zvrsteh programskih vsebin, v mnenjih, ki jih posredujemo, in v izboru ljudi, ki delajo za nas. V naših programih se sliši glas raznovrstnih, tudi nasprotujočih si mnenj ljudi z različnimi preteklostmi in zgodbami.

Tudi s predvajanjem verskih vsebin na naših programih sledimo poslanstvu, ki nam ga določa zakon, aktom in dokumentom, v katerih so podrobneje opredeljene naše dejavnosti in načelom, katerim smo, kot javni, nacionalni medij, zavezani.

Priloge:

Komentarji




  • p predlagamvladiro

    Po ustavi je cerkev ločena od države in to velja za vse veroizpovedi in ne vem, zakaj bi morala biti krščanska vera izjema, četudi je v Sloveniji v večini. Odločno sem proti, da se na nacionalni TV predvajajo krščanske oddaje in primerjave z gospodinjami in nogometnimi tekmami so neumestne. Sem ateistka in ne vem kje je zapisano, da mi mora neka vera vsiljevati svoje poglede in to na nacionalni TV. Če bi se že morala versko opredeliti, potem bi se raje za pravoslavno vero, tam so bolj človeški, duhovniki se lahko poročijo, ne verjamejo v brezmadežno spočetje, lepo vas prosim, le kako lahko v to verjamejo, grehov tudi ne oproščajo, da greš tja v spovednico, v pravoslavju, če greš enkrat v pekel, tam tudi ostaneš za vedno itd. se oproščam, drugih ver ne poznam zelo dobro, poštena in skromna se mi zdi tudi protestantska/evangeličanska/luteranska vera. Sicer pa sem v Sarajevu pred leti kupila zelo dobro knjigo "Žena u islamu" in verjemite, da če se Muslimani res držijo teh pravil, tako kot piše v tej knjigi, bi bila jaz takoj žena takega moškega, bila bi prava kraljica in vredna vsega spoštovanja. Kaj pa je resničnost, vedo le oni. Pa da ne bo pomote, da imam slabo mnenje o Slovencih. Tudi bogati šejki po Londonu itd. kupujejo skupaj s svojimi zakritimi ženami njim erotično perilo. Torej se nič ne razlikujejo od drugih, imajo pa svoje navade in običaje in tega ne more nihče preprečiti, niti nima pravice. Se opravičujem, da sem malo zašla.

  • Z Zdravko Balorda

    Ah te ateistične provokacije. Ker nimate ničesar v življenju, da bi vam dalo smer in smisel, želite to vzeti tistim, ki imajo. Ljubosumni?!

  • z znalček

    Mislim koliko primitivcev in nestrpnosti. A ne morete ugasniti televizorja ali prestaviti na drug program, če vas tako moti. Mislim, da so še v Severni Koreji posredovali papeževo božično poslanico, pri nas pa naj je ne bi. Jao, enim se je ta komunizem res zažrl v kosti.

  • I Ivan Peter Benko

    Najprej bi morali razčistiti kaj pomeni ločenost države in cerkve. Religija je bila prva oblika oblasti - sodne, zakonodajne in izvršne v takratni poenostavljeni obliki, evidenc, DU, ... Z leti je človeštvo napredovalo, evidence so postale sodobnejše in tudi oblike izvajanja oblasti, nastala je ločitev. RTV ni oblast, tudi religija ne, torej sta oba ločena od države, razen ko nekdo s prevaro zlorablja medij RTV za politične namene. Gledalci in poslušalci so različni ljudje in programi morajo biti temu primerno vsebinsko prilagojeni.

  • h hales

    Predlagam še, da se prepove prenašanje tekem slovenske nogometne lige, ker favorizira en šport pred drugim.

    Predlagam tudi, da se prepovejo komercialni oglasi, ker favorizirajo ene izdelke oz storitve pred drugimi...

     

    Meni se sicer prenos maše zdi dolgočasen in tega nikoli ne gledam, kar pa ne pomeni, da si želim prepovedi.

  • 5 51b3

    Sem za, ampak naj se tudi ukine predvajanje ideoloških dokumentarce (saj ideologija je isto kot vera, in glede na to da je to javni zavod se naj razkrije njihove finance.

     

    glede na to koliko denarja poberejo bi bilo pošteno da mi vidimo kam ta denar grem .

     

    sporne posle pa naj ocenuje narod (90% popusta za kučanove reklame)

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

    ZA ukinitev

     

    JA drzava naj bi bila locena od vere, zato je trepa spostovati zakonodajo, sicer kaj se lahko zgodi v nasprotju, se bo tozilo drzavo? Bo sama sebe tozila in napisala kazen? Odgovorne pri RTVju bi morali kaznovati, morda z odpovedjo, ce ne naredijo spremembe.

     

    Slisal sem, da se bodo tudi verniki iz ZOMBI CERKVE pojavili na RTV, kar seveda podpiram, ceprav ne vem ali so se pol res pojavili ali ne saj ne gledam nase GNILE RTV, ki jo PREPLACUJEMO.

  • z zelimir

    Menim, da gre tudi tu za vprašanje financiranja.

     

    Če je cerkev naročnik in plačnik tv prenosov verskih obredov, potem ne bi smel nihče oporekati takemu predvajanju. Tisti, ki nam to ni všeč, lahko zamenjamo kanal in, po mojem mnenju, nimamo pravice ugovarjati.

     

    Popolnoma druga stvar pa je, v kolikor se uvrščanje na program in nato financiranje izvaja iz javnih sredstev ( naročnine, proračuna...). To je pa zame moteče. Jaz ne želim, da se iz sredstev, ki jih prispevam z naročnino in davki, financira katerakoli verska aktivnost ne glede na veroizpoved.

     

    Vprašanje vere je osebna zadeva in pravica vsakega posameznika in, v kolikor bi bilo treba, se je za to treba boriti z vsemi sredstvi Čeprav nisem vernik se zavzemam, da ima vsak pravico do lastnega prepričanja in verovanja in ta pravica je neodtujljiva.

     

    Vse se pa spremeni, ko pridemo do cerkve. To je institucija, ki jo želijo in podpirajo predvsem verniki. Sam menim, da gre za profitno družbo, ki se nesramno skriva za vero in neuke vernike obremenjuje z dodatnimi stroški, za katere si mora marsikdo trgati od ust. To naj se sicer verniki zmenijo s cerkvijo sami. Financiranje cerkve iz sredstev, ki so zbrana na popolnoma drugi podlagi, pa je nesprejemljivo.

     

    Naj se vrnem na program tv Slovenija in predvajanja verskih vsebin. Cerkev naj si po redni ceni zakupi termine in takrat lahko predvaja tiste vsebine, ki so v skladu z ustavo in zakoni dovoljene. Verski obredi so pri nas zakonsko dovoljeni, torej lahko predvajajo tudi te. To je po moje celo zaželeno, saj je marsikateri vernik, kisi želi slišati in videti te obrede, zaradi zdravstvenih ali kakih drugih razlogov, na žalost za to prikrajšan. Vsi ostali, z mano vred, pa se bomo v tem času poslužili majhne napravice, ki se ji reče daljinec in si z zanimanjem ogledali kak drug program.

    • D DavidS

      Moja teta pa ne želi, da se z javnim denarjem plačuje športne prenose z izjemo umetnostnega drsanja, ki ji je res všeč. Bomo od NZS zahtevali, da na RTVju zakupi čas za prenose tekem slovenske reprezentance?

    • T TineStrela

      Ustava ima prednost pred osebnimi željami.

    • D DavidS

      In ustava v ničemer ne prepoveduje predvajanja verskih vsebin v katerem koli mediju.

       

      Nasprotno, ustava zagotavlja pravico do verske svobode. Protiustaven je predlog, ki zahteva prepoved prikazovanja takšnih vsebin.

    • T TineStrela

      Ustava zapoveduje ločitev države od cerkve.

      Tako kot v javnih šolah ne sme biti verouka, ne sme biti verske propagande v javnem (== državnem) mediju. Ker RTVS predvaja zgolj vsebine ene verske skupnosti, zganja propagando in zategadelj krši Ustavo.

    • D DavidS

      Šola je obvezna za vse. RTV je ustanova, ki svoje storitve ponuja vsem državljanom, ki se lahko prosto odločajo o tem ali jih bodo uporabljali ali ne.

       

      Še enkrat, RTV ni država, je zgolj v lasti države.

       

      Sicer pa je bistvo ločitve Cerkve od države v tem, da država ne more in ne sme vplivati na delovanje Cerkve, Cerkev pa ne na delovanje države. Predvajanje (ali nepredvajanje) takšnih ali drugačnih vsebin po TV s tem ni povezano.

    • T TineStrela

      Javna šola ni obvezna, so še zasebne šole in šolanje doma.

      Situacija glede izbire je tako popolnoma enaka, v javno financiranih učnih programih vere ne sme biti, v zasebnih pa je lahko.

       

      RTVS je po vseh kriterijih država, tako kot državni zbor, državni svet, predsednik republike in drugi javni organi.

       

      Ne, načelo ločenosti države od cerkve pomeni da je država zavezana k nevtralnosti, tolerantnosti in nemisionarskemu delovanju.

      Predvajanje obredov je misionarsko delovanje (obredi predvajani vsej javnosti so po definiciji misijonarske vsebine), predvajanje obredov samo ene vere pa še nenevtralno.

    • D DavidS

      RTVS je država po vaših kriterijih.

       

      Po pravnih in formalnih kriterijih pa je RTVS javni zavod....tako kot recimo veliko lekarn, zdravstvenih domov, knjižnic pa še česa.

       

      Bomo tudi od knjižnic zahtevali, da umaknejo vse knjige z versko vsebino?

    • T TineStrela

      RTVS je državna po ZRTVS-1.

      V knjižnicah, lekarnah in zdravstvenih domovih se ne financirajo, predvajajo,..., verski obredi.

       

    • p pepelka-

      RKC ima bogato okrašene objekte, cerkve, tam naj opravljajo obrede, darovanja, kar hočejo, nimajo se pa vtikati v javni del življenja. Tam naj opravljajo svoje delo,tistim, ki to hočejo, saj za to se ravno reklamirajo in za to naj bi bil njihov namen. So pa pohlepni, radi bi vedno več, v bistvu je to najbogatejši konglomerat na svetu . Kršijo Ustavo Slovenije in samo in le zaradi svojih koristi jih podpira in jim šenkuje ta "naša" politika. Za biti res dober človek pa še vedno verjamem in sem prepričana, da je najpomembnejša vest posameznika, edino mirna vest da človeku miren sen in pokončno držo !!!!

    • D DavidS

      Knjižnice so polne verskih knjig. In tako, kot vas nihče ne sili, da gledate mašo po televiziji, vas nihče ne sili, da berete Sveto pismo ali Koran, ki je v knjižnici.

  • Ikona uporabnika Andrej Pirman Andrej Pirman

    Po moje to to bolj predlog za RTV SLO, ki bi lahko naredil anketo gledanosti in se na podlagi tega odločil, kaj bo in česa ne bo predvajal. Če pač nekdo ne želi gledati prenosov verskih obredov preko državne TV bodisi ker ga ne zanimajo, ali pa je "alergičen" nanje, jih naj pač ne gleda.

    LEPO bi pa bilo, da bi se ta posameznik lahko izjasnil, da mu ne paše to ali ono, ker nenazadnje plačuje in finančno podpira ta javni RTV zavod in bi naj imel mehanizme, s katerimi lahko vpliva tudi na predvajano vsebino.

     

    Da bi pa prepovedali, to je pa malo pretirano. Kot so že drugi omenili, se bodo zbrale gospodinje, ki jim gre nogomet na jetra in zahtevale prepoved nogometnih tekem, potem bodo fuzbalski navijaši zahtevali prenose fuzbala namesto španskih žajfnic in tako se bomo začeli bockati in prerivati okoli DEMOKRACIJE. Vendar bisto demokracije ni v prepovedovanju, ampak v javnem izražanju ter upoštevanju tega, kar ljudstvo želi.

  • I Izbrisan Uporabnik 12672

    kaj pa porečejo gradbeni inšpektorji za 3.nivo kleti z 150 celicami popolnami izoliranimi zvočno in toplotno ? črne gradnje pod nivojem zemlje je prav tako aktualno... bojo v teh izoliranih celicah islamisti ali device ali mučilnice.... najnižja etaža te teroristične gradnje je čista črna gradnja

    Po mojem, tam đžamija na more stati, ker je zemljišče oskrunjeno.Najbolje bi bilo, da jo investitor prenese v Sarajevo, ŠEBOLJE PA V SAVDSKO ARABIJO. Brez vsake zamere.

    Takoj je potrebno ustaviti gradnjo tega škrpucala, ki ne sodi sem. Najvišji verski objekt v Sloveniji bo muslimanski. A SE NORČUJETE IZ NAS? Če ne bo šlo drugače, ga bomo sami podrli.

     

    Za odvržene svinjske glave na gradbišče kazen 3 do 5 let zapora, ker žalijo islam.alaha in muslimane.

    Za muslimane iz kamene dobe ki ropajo,,napadajo, pobijajo in posiljujejo po Evropi v imenu alaha, pa nobelova nagrada za mir?

     

    V Sloveniji in v evropi je takoj treba prepovedati koran-islam-sharia law-alaha in mohameda in versko svobodo z Ustavo in pika.

    Če lahko v muslimanskih državah omejujejo in prepovedujejo naše praznike,običaje,vero ker ni v skladu z islamom in alahom in ker žali islam-alaha in muslimane,moramo tudi v evropi takoj strogo omejit in prepovedat koran-islam ker žali naš način življenja in vse ostalo in pika.

     

    Dokler bo kjer koli po svetu ta kamenodobna vera prisotna ne bo miru nikjer.

    Muslimane pa takoj začet prisilno civilizirat in modernizirat tudi te po evropi ki jih velika večina še vedno živi tako kot da bi živeli v muslimanskih državah-v kameni dobi,kjer nimajo ženske-dekleta in deklice nobenih pravic in svobode in vse to naši brihtni evropski politiki, Na čelu z ZDA,OZN,UN,Amnesty int,humanisti,humanistke,,aktivisti,aktivistke,mediji dovoljujejo,ker ne smejo kršiti verske svobode v imenu katere lahko muslimani počnejo z ženskami kar hočejo

    nova24tv.si/slovenija/crna&

     

  • I Izbrisan Uporabnik 12672

    Še malo pa bodo še iz džamije vsak dan v živo prinašali molitve na RTVSLO.

    Ker bodo to zahtevali sami muslimani ker jih bo že letos v naši državici več kot dovolj za večino in bodo zahtevali še da morajo biti novinarke popolnoma pokrite enako vse ženske,dekleta in deklice starejše od 12 let,prepovedali bodo vse naše praznike,vero,zakone,ustavo,pravila,pravice,svobodo in uvedli sharia law,zato ker naš način življenja žali koran,islam,alaha,mohameda ki je bil poročen z 8 letno deklico in vse muslimane.

     

    Naša vojska in policija ne bo pod nobenim pogojem zmogla ubraniti in zaščititi nas in Slovenije pred invazijo in okupacijo z strani muslimanov iz kamene dobe,naprej v avstrijo pa itak ne bodo mogli iti in v italijo tudi ne da o madžarski sploh ne govorim

    Naša državica bo še letos postala ena mala beguska državica polna kamenodobnih ljudi in zveri.Zato ker naši politiki ne znajo drugega kot lezit v rit merklovi,bruslju in ZDA.

     

    Če se hočemo rešiti moramo takoj zaprosit za vso pomoč vzhodnoevropske države Madžarsko,Slovaško,Češko in Poljsko zlasti vojaško in pravo ograditev južne meje ne pa takšno kot je sedaj za fižol sadit in zaščito severne meje da nam avstrija ne bo vračala vseh muslimanov ki delajo sranje od nasilja do posilstev po severnih državah.

    www.reporter.si/svet/nov&

    www.reporter.si/svet/migrant&

    www.reporter.si/vsebine/svet

    nova24tv.si/slovenija/iniciativa&

     

  • T TineStrela

    Koliko drugih kanalov je dosegljivih poleg RTVS je nerelevantno.

    Država nima v Ustavi zapisano da je ločena od kulture oz. športa; ravno obratno, to mora spodbujat.

     

    Tu gre za javni(=državni) zavod, ki bi moral v skladu z ločenostjo države od cerkve (ne sme favorizirati zgolj ene vere) v program vključiti bodisi vse ("vse", saj razumete), bodisi nobene, pa bolj ali manj predvaja obrede, nauke, razmišljanja, ..., le ene verske skupnosti..

     

    Ali bi bili istega mnenja če bi se bila "približno polovica državljanov" opredelila za npr. muslimane in bi na RTVS predvajali zgolj islamske obrede?

    • D DavidS

      Bi bil istega mnenja, ja, ker bi se kot prebivalec pretežno muslimanske države zavedal, da večina prebivalstva pač želi takšne vsebine.

       

      RTV ni država, zato je sklicevanje na ustavna določila nesmiselno. Če se že sklicujete na ustavo je v njej zapisana tudi verska svoboda, kar pomeni da bi bilo protiustavno prepovedati verske vsebine v katerem koli mediju.

    • T TineStrela

      RTV je javni zavod, opravlja javno službo, ustanoviteljica je Republika Slovenija, zaposleni so javni uslužbenci, financira se z javno dajatvijo in (tudi) iz proračuna, več kot pol programskega sveta nastavi državni zbor, njegovo osnovno delovanje določa zakon, ki ga je sprejel državni zbor.

      Ergo, RTVS je državni da je težko bolj.

      RTVS ni katerikoli medij - že v 5. členu ZRTVS-1 je določeno da mora spoštovati Ustav načela pri oblikovanju programov, načelo ločenosti države od cerkve je eno tako.

       

      Verska svoboda pomeni da te država ne sme preganjati, oteževati življenja, diskriminirati,..., zaradi tvojega verskega prepričanja; ne pomeni pa pravice zahtevati od kateregakoli medija da predvaja vsebine tvoje vere. Sploh pa ne zgolj in samo ene vere, četudi je večinska.

       

    • D DavidS

      Točno tako....verska svoboda ne pomeni, da lahko država od medija zahteva predvajanje verskih vsebin. Pomeni, da tega mediju ne sme prepovedati.

    • T TineStrela

      Lahko, če tako piše v Ustavi.

      Pri nas tako piše za državni medij.

    • D DavidS

      Zelo sem vesel, da naše ustave ne interpretirajo verski fanatiki, ki bi nam potem vero vsiljevali, ali pa verski nestrpneži (kot ste vi), ki bi vero najraje kar prepovedali.

       

      Živi in pusti živeti.

    • T TineStrela

      Za druge ne vem, jaz sem zgolj proti prodajanju vere s pomočjo države.

  • D DavidS

    Prikaz verskih obredov le-te vsiljuje na enak način kot vsiljuje prikazovanje športnih ali kulturnih dogodkov. Dokler imamo na izbiro veliko število TV kanalov (da ne omenjam neštetih drugih aktivnosti) nihče nikogar ne sili, da gleda to ali ono oddajo.

     

    Ker je Slovenija pretežno krščanska država (približno polovica državljano se opredeljuje za kristjane) je popolnoma logično, da prenaša krščanske obrede.....tako kot je logično, da prenaša nogometne tekme slovenske reprezentance, ker imamo v Sloveniji veliko število navijačev le-te.