Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Vračanje beguncev

3414 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Glede na trenutne podatke nas zelo kmalu čaka čakanje migrantov nazaj v Slovenijo s strani Avstrije in Nemčije. Znano je tudi da Hrvaška ne sprejema migrantov nazaj niti nima tega namena. Po drugi strani so migrantje prvič popisani v Sloveniji in jih pravno niti ne bo lahko vrnit na Hrvaško. S strani vlade ni nobenih besed, s strani zunanjega ministrstva tudi nobenih komentarjev (trenutno iz novic).

Predlagam vladi oz. komurkoli da se migrante, ki jih bodo vrnili v Slovenijo in ne bodo zaprosili za azil takoj vrne v Turčijo ali državo izvora ( pristanišče Latakia v Siriji, ker ZN so določili da vračanje v Grčijo ni mogoče).

Migranti naj se vrnejo z ladjo (kar je verjetno najcenejši prevoz) ali z čarterskimi leti. Prevoz migrantov ne bo poceni še vedno pa veliko cenejši mkot njihovo vzdrževanje v državi kjer ni denarja niti za socialna plačila brezposelnim v trenutnih razmerah.

Z ureditvijo teh razmer se zelo mudi ker vlada z vsako odločitvijo v zadnjem letu zelo zamuja in to bo še ena stvar kjer ne bodo sprejeli nobene odločitve.

Glede na nadaljni odgovor vlade naj povem, da nima to ničesar z kratenjem človekovih pravic, enako se vrne vsakega človeka, ki nima ustreznih dokumentov (tudi državljana slovenije iz zahodnih držav)

17 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D dules 14 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 3. 2016

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Ministrstvo za notranje zadeve nima informacij ali drugih podatkov, ki bi kakorkoli nakazovali vračanje migrantov iz Avstrije ali Nemčije v Slovenijo. Pri tem je potrebno poudariti, da bi se vračanje navedenih migrantov v našo državo lahko izvedlo le v soglasju s pristojnimi organi Republike Slovenije. V ta namen je Vlada Republike Slovenije v začetku 2016 sprejela sklep, v katerem je odločila, da dovolitev zadrževanja, ki se migrantom izdaja na podlagi Zakona o tujcih, ne šteje kot dovoljenje za prebivanje v smislu Uredbe EU 604/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. Junija 2013 o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva in tako ne bo sprejela odgovornosti za sprejem takšnih tujcev.

V letu 2016 je Policija zavrnila 808 migrantov na mejnih prehodih s Hrvaško na podlagi določil Zakonika Skupnosti o pravilih, ki urejajo gibanje oseb prek meja (Zakonik o schengenskih mejah).

Vračanje migrantov, ki se nahajajo v naši državi in ne izpolnjujejo pogojev za vstop in prebivanje ali ne zaprosijo za mednarodno zaščito ter tudi ne morejo vstopiti v Avstrijo in naprej, je že sedaj v okviru dejanskih možnosti vrnitve in pripravljenosti države izvora za sprejem takšnega migranta v izvajanju. Vračanje migrantov v matične države poteka na podlagi mednarodne zakonodaje, ki določa obveznost sprejema lastnih državljanov, ter na podlagi sporazumov za vračanje. Sporazumi za vračanje vsebujejo tudi določila, ki omogočajo vračanje državljanov tretjih držav, ki so skozi državo podpisnico sporazuma potovali do Slovenije. Hkrati je pri vračanju potrebno upoštevati tudi soglasje, sodelovanje, dejanske okoliščine v državah, kamor se migrante vrača ter načelo nevračanja.

Varnostni organi Republike Slovenije naloge za vračanje migrantov izvajajo glede na znano situacijo in ukrepi povezanimi z migranti v ciljnih državah ter glede na varnostno situacijo v naši državi. Ob tem je potrebno izpostaviti, da do sedaj ni prišlo do resnejših oziroma hujših kršitev ogrožanja življenja ali premoženja državljanov Republike Slovenije.

Menimo, da se pobuda smiselno že izvaja, pri tem pa je nujno potrebno upoštevati prej navedene okoliščine, ki vplivajo na uspešnost vrnitve. Vračanje migrantov ni mogoče poenostaviti na način kot je zapisano v pobudi, saj je potrebno pri vračanju migrantov upoštevati tako domačo kot tudi mednarodno zakonodajo ter dejanske okoliščine in zmožnosti uspešnega vračanja.

Menimo, da pobuda ni primerna za nadaljnjo oziroma dodatno obravnavo.

Priloge:

Komentarji




  • v vesna tošič

     

    Podpiram predlog, za takojšno vrnitev migratov (ki ne bodo zaprosili za azil) v njihovo izvorno državo, saj njihov obstanek v Sloveniji povzroča tako stroške kot tudi nemire med državljani.

     

    Potrebno bi bilo pomagati tistim migrantov, ki so prišli iz vojnih omočjih, ne pa tistim ki so se zraven samo priključili.

     

     

     

  • t tomag

    Migranti niso bili prvič popisani v Sloveniji. Popisani so bili že na srbski strani. Ne vidim pa razloga zakaj jih Hrvaška ne bi sprejela. Saj so jih dolžni. Vstopili so v Slovenijo in tudi v Schengensko območje s strani Hrvaške. Tisiti, ki so prišli iz strani Hrvaške v Slovenijo. So bile oziroma so še druge poti

  • I Izbrisan Uporabnik 10352

    ksenofob, si sploh že srečal kakšnega, mogoče otroka, žensko ali vidiš samo mudžahide.

  • S Sabina Zalar

    Imate morda kakšen link izjave ZN, bi bila hvaležna.

     

    • d dules

      www.helsinki.hu/en/stop/

       

      "The judgment

       

      The Grand Chamber of the European Court of Human Rights (ECtHR) ruled that returning asylum seekers to Greece violates the European Convention on Human Rights (ECHR)."

       

      če ne znate angleško

       

      www.zurnal24.si/koliko&

       

      "Zaradi razpada azilnega sistema in nezmožnosti zagotavljanja minimalnih humanitarnih standardov nastanitve je Evropsko sodišče za človekove pravice leta 2011 prepovedalo vračanje beguncev v Grčijo."

       

       

       

       

    • S Sabina Zalar

      Hvala.

  • B BredaK

    Vredno razmisleka