Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Delo v pokoju -sprememba neumnega zakona

3974 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Po novem zakonu - za izhodišče bom vzel 600 eurov pokojnine. V kolikor hočeš delati 2 uri na dan v pokoju, ti odškrnejo 150 eurov pokojnine, plačilo prispevkov je 76 eurov, pol so pa še stroški računa vodenja računa, prostori kjer delaš skratka prideš na cca 300 eurov stroškov. Če zaračunaš neto uro 7 eurov in delaš 2 uri na dan je to mesečno 44 ur dela, kar znese 308 eurov čistega zaslužka. To kaže da pripravljalci zakona niso nikoli delali na trgu in ne obvladajo osnovne matematike. Imamo upokojence z nizko pokojnino, ki so prisiljeni delati, da sploh preživijo in upokojence z visokimi pokojninami, za vse so vzeli iste vatle. Primer upokoojeni profesor z 1500 eurov pokojnine bo dobil avtorski honorar 3000 eurov, je že res da bo plačal 1000 eurov državi, vendar mu bo ostala cela pokojnina. Temu ne moreš rečt socialna država, pač pa birokratsko zmedena država, ki ne ve točno, kako posledice neumnih zakonov vplivajo na ljudi. In rešitev - za pokojnino smo vsi plačevali prispevke, kolikor je pač država zahtevala in zato je neumesno, da ti ob delu za preživetje odškrnejo del pokojnine -to je enostavno državna kraja.

V kolikor imaš pokojnine do 660 eurov si obdavčen pavšalno kot sedanji SP , plačilo 77 eurov in plačilo dohodnine. Seveda plačaš tudi dohodnino. NaAd višino 600 eurov pa progresivno plačuješ davek na dobiček glede na višino pokojnine. ENostavno in država bi dobila več, kot bo sedaj, saj si ljudje ne bodo pustili jemat pokojnine. Tisti, ki je pa napisal predlog zakona, pa ne bi smel več pisati zakonov, nikoli.

35 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan Uporabnik 10352 17 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 6. 2019

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo prejeli dopis, posredovan preko spletnega orodja predlagam.vladi.si., v katerem avtor izraža svoje nestrinjanje z nedavnimi spremembami Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju v delu, ki se nanaša na ponovno odprtje s.p. za upokojence, ki želi opravljati dejavnost. Predlagatelj v potrditev svojega nestrinjanje s konkretno spremembo navaja primer pokojnine v višini 600 eurov in opravljanje dejavnosti 2 uri dnevno. V takšnem primeru ti znižajo pokojnino za 150 eurov, plačilo prispevkov je 76 eurov, pa ostali stroški, povezani z opravljanjem dejavnosti, kar znaša skupaj 300 eurov. Če kot s.p. računaš 7 eurov na uro in dejavnosti opravljaš 2 uri dnevno, to pomeni mesečno 44 ur oziroma 308 eurov čistega zaslužka. Po drugi strani pa upokojen profesor z pokojnino 1500 eurov pokojnine, lahko dobi avtorski honorar v višini 3000 eurov, pa četudi plača 1000 eurov davka, mu še vedno ostane cela pokojnina.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se vam uvodoma zahvaljuje za izraženo mnenje in posredovane predloge za izboljšanje pokojninskega sistema, v nadaljevanju pa vam pojasnjujemo trenutno ureditev izpostavljene problematike in naše stališče do predloga, podanega v pobudi.

Zakonodaja omogoča upokojencem opravljanje dela tudi po upokojitvi, za vse oblike takšnega dela pa je skupno, da mora zanj obstajati pravna podlaga. Brez ustrezne pravne podlage pa se smatra, da gre za opravljanje dela na črno.

Eno od možnosti za opravljanje dela tudi po upokojitvi ureja spremenjeni tretji odstavek 116. člena ZPIZ-2, ki določa, da se uživalcu starostne, predčasne in vdovske pokojnine, ki na območju RS začne ponovno delati oziroma opravljati dejavnost v obsegu, ki ustreza sorazmernemu delu polnega delovnega oziroma zavarovalnega časa, vendar zavarovanci iz 15. člena (samozaposleni) najmanj 3 četrtino polnega zavarovalnega časa, izplačuje sorazmerni del pokojnine.

Sorazmerni del pokojnine se začne izplačevati z dnem ponovne pridobitve lastnosti zavarovanca. Sprememba tretjega odstavka 116. člena je bila predlagana in sprejeta v smeri večje fleksibilnosti ponovnega vstopa v zavarovanje s krajšim delovnim časom oziroma zavarovalnim časom, in sicer na način kot je to že pri delni pokojnini. V primerjavi z ureditvijo, ki je veljala do te spremembe, gre za ugodnejše pogoje, saj je do sedaj obstajala možnost ponovne vključitve v obvezno zavarovanje za najmanj 4 ure dnevno, po novi ureditvi pa je omogočena vključitev v obvezno zavarovanje tudi za 2 uri dnevno. Uživalci pokojnine, ki so ob uveljavitvi ZPIZ-2, torej 1.1.2013 opravljali delo ali dejavnost, na podlagi katere bi ponovno pridobili lastnosti zavarovancev, so imeli le prehodno obdobje, ki jim je omogočalo, da bi uredili svoj status z določbami zakona in ni šlo za trajno (ne)ureditev njihovega statusa, zato sprejete spremembe niso poslabšale njihovega položaja, pač pa kot je bilo že navedeno, omogočajo vključitev v obvezno zavarovanje za krajši delovni oziroma zavarovalni čas.

Glede na pojasnjeno pobude za črtanje spremenjenega tretjega odstavka 116. člena ne podpiramo.

 

Priloge:

Komentarji