9. 2. 2016
Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport
Glede prvega predloga, da bi lahko študentje bruci do 15. oktobra ne le podali preklic vpisa na trenutnem visokošolskem zavodu, ampak bi se lahko po tem prepisali na drug visokošolski zavod, kjer so po 1. in 2. prijavnem roku še ostala nezasedena mesta, pojasnjujemo, da Pravilnik o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu (Uradni list RS, št. 7/10, 3/11, 6/12, 7/13, 6/14 in 5/15) v 39. členu določa, da lahko študent, ki se po prvem vpisu v 1. letnik dodiplomskega študija izpiše do 15. oktobra v študijskem letu, ko se je vanj vpisal, pravice do ponavljanja letnika ali zamenjave študija pa še ni izkoristil, lahko po tem študijskem letu še vedno koristi pravico do zamenjave študija ali ponavljanja letnika. Za študente, ki so že izkoristili pravico do spremembe študijskega programa ali ponavljanja letnika skladno s 66. členom Zakona o visokem šolstvu (Uradni list RS, št. 32/12 – uradno prečiščeno besedilo, 40/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D, 109/12 in 85/14) in so se vpisali na drug visokošolski zavod, ta pravica ne velja.
Skladno z zgoraj omenjenim Pravilnikom o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu se v tretjem roku za redni študij lahko prijavijo le kandidati, ki so oddali prvo ali drugo prijavo in se v izbirnem postopku tekočega leta niso uvrstili v nobenega od v prijavi naštetih študijskih programov ter kandidati, sprejeti v prvem ali drugem prijavnem roku v študijski program, ki se ne bo izvajal. Ravno tako v tretjem prijavnem roku prijavo za redni študij lahko oddajo tisti študenti, ki želijo zamenjati študijski program in te pravice oziroma pravice do ponavljanja še niso izkoristili. Ne morejo pa v tem roku pravice do zamenjave izkoristiti tisti kandidati, ki so se v študijski program vpisali na podlagi prijavno-sprejemnega postopka v prvem ali drugem roku istega leta. V tretjem prijavnem roku se kandidati lahko prijavijo za izredni študij. Izvedba tretjega prijavnega roka je odvisna od odločitve visokošolskega zavoda in še prostih vpisnih mest
Za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2016/17 na javnih in koncesioniranih visokošolskih zavodih ni predvidenih sprememb glede tega, kdo lahko odda prijavo za vpis v tretjem prijavnem roku. Vpis na visokošolski zavod je za bodočega študenta pomembna odločitev, ki je ne gre jemati zlahka. Zato srednje šole dijakom v svetovalnih službah pomagajo pri odločitvi, na kateri visokošolski zavod se želijo vpisati in nadaljevati svoje izobraževanje. Sistem treh želja, ko kandidati v prvem in drugem prijavnem roku po prednostnem vrstnem redu lahko izberejo največ tri študijske programe, v katere se želijo vpisati in za katere izpolnjujejo oziroma bodo do rokov izpolnjevali pogoje za vpis, je bil vzpostavljen prav z namenom, da kandidati lahko izberejo več študijskih programov, ki jih zanimajo.
Glede prebivanja v študentskem domu pojasnjujemo, da so študentski domovi namenjeni bivanju študentov, ki se izobražujejo po dodiplomskih ali podiplomskih študijskih programih ter so zaradi študija na oddaljenem visokošolskem zavodu primorani bivati izven domačega okolja in ki izpolnjujejo splošne pogoje za sprejem v študentski dom. Eden izmed pogojev, ki jih morajo izpolnjevati študenti, če želijo prejemati subvencijo za bivanje, je, da imajo status študenta in se izobražujejo po študijskih programih. Če posameznik status študenta izgubi, kar se na primer zgodi, če se po prvem vpisu v 1. letnik dodiplomskega študija študent izpiše do 15. oktobra v študijskem letu, ko se je vanj vpisal, pravice do ponavljanja letnika ali zamenjave študija pa še ni izkoristil, potem ne izpolnjuje več pogojev za subvencionirano bivanje.
Glede predloga, da bi bodoči študentje preklic vpisa lahko podali že konec avgusta, ko poteka drugi prijavni rok, in se tako lahko v drugem roku potegujejo za mesta, ki so po prvem roku še ostala nezasedena, pojasnjujemo:
- Pravilnik o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu (Uradni list RS, št. 7/10, 3/11, 6/12, 7/13, 6/14 in 5/15) v 39. členu določa, da lahko študent, ki se po prvem vpisu v 1. letnik dodiplomskega študija izpiše do 15. oktobra v študijskem letu, ko se je vanj vpisal, pravice do ponavljanja letnika ali zamenjave študija pa še ni izkoristil, lahko po tem študijskem letu še vedno koristi pravico do zamenjave študija ali ponavljanja letnika. Tak preklic vpisa je dejansko mogoč tudi že v avgustu, torej po tem, ko se je kandidat v določen študijski program že vpisal. V drugem prijavnem roku se na še prosta vpisan mesta lahko prijavijo kandidati, ki se niso prijavili v prvem roku ali se niso uvrstili v nobenega od v prvi prijavi naštetih študijskih programov. Izjemoma se lahko prijavijo tudi kandidati, ki so bili v prvem roku sprejeti, če imajo za to upravičen razlog. Razlog je upravičen, ko so kumulativno izpolnjene predpostavke, da gre za zunanji dogodek (zunaj kandidatove običajne dejavnosti), ki je nepredvidljiv, neizogiben in ga kandidat ni bil zmožen odvrniti.
Za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2016/17 na javnih in koncesioniranih visokošolskih zavodih ni predvidenih sprememb glede tega, kdo lahko odda prijavo za vpis v drugem prijavnem roku, saj je bil prav sistem treh želja vzpostavljen zato, da kandidati po prednostnem vrstnem redu izberejo največ tri študijske programe, v katere se želijo vpisati in za katere izpolnjujejo oziroma bodo do rokov izpolnjevali pogoje za vpis.
- Skladno z Zakonom o splošnem upravnem postopku ima kandidat možnost umika prijave. Umik prijave za vpis je mogoč pred začetkom izbirnega postopka, ki rezultira v sklepu o izbiri. Umik prijave za vpis mora kandidat pisno sporočiti visokošolski prijavno-informacijski službi, kateri je poslal tudi prijavo za vpis. V primeru, da je prijava vključena v izbirni postopek in je kandidat sprejet v določen študijski program ter dobi vpisno mesto, potem nima več možnosti zahtevati umika prijave.
Izbrati pravi visokošolski zavod in študijski program predstavlja velik izziv za vsakega bodočega študenta. Potrebno je uskladiti lastne želje in interese, svoje sposobnosti in osebnostne lastnosti, vse našteto pa povezati s študijskimi programi, ki so na voljo. Slovenija kot država želi omogočiti širok dostop do terciarnega izobraževanja (ki obsega višje strokovno in visokošolsko izobraževanje) in študij omogočiti vsem, ki imajo interes in so sposobni študirati, ter jim zagotoviti pogoje za uspešno dokončanje študija. Razpis za vpis v dodiplomske študijske programe je skupen za študijske programe javnih visokošolskih zavodov in koncesionirane študijske programe koncesioniranih visokošolskih zavodov ne glede na način izvajanja študija. V prvem roku se lahko prijavijo vsi kandidati, ki se nameravajo vpisati v študijskem letu, za katerega se objavlja razpis. »Zaprtost« drugega oziroma tretjega prijavnega roka je bila vzpostavljena zato, ker se od bodočih študentov pričakuje, da svoje študijske želje izrazijo že preko sistema treh želja, ko v prvem oziroma drugem prijavnem roku po prednostnem vrstnem redu lahko izberejo največ tri študijske programe, v katere se želijo vpisati in za katere izpolnjujejo oziroma bodo do rokov izpolnjevali pogoje za vpis. Pomemben je vrstni red izbranih študijskih programov, saj bo kandidat uvrščen v prvega, za katerega bo izpolnil vse pogoje. Kandidati naj zato izberejo le tiste študijske programe, ki jih zanimajo in za katere bodo izpolnjevali pogoje za vpis, sicer se želja ne bo upoštevala. Tudi informativni dnevi na visokošolskih zavodih so namenjeni temu, da bodoči študentje dobijo čim več informacij o želenem študiju in se tako lažje odločijo, kam se želijo vpisati.