23. 12. 2019
Odziv Ministrstva za infrastrukturo
Zakon o voznikih v 59. členu določa, da upravna enota podaljša veljavnost vozniškega dovoljenja osebi, ki ima v Republiki Sloveniji običajno prebivališče ali predloži dokaze, da v Republiki Sloveniji študira že vsaj šest mesecev, in izpolnjuje minimalne standarde fizične in duševne sposobnosti za vožnjo motornega vozila.
Taka ureditev je v skladu z Direktivo 2006/126/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o vozniških dovoljenjih (prenovitev), ki v 7. členu določa, da sta pogoja za podaljšanje vozniškega dovoljenja po izteku njegove veljavnosti:
- nadaljnje izpolnjevanje minimalnih standardov fizične in duševne sposobnosti za vožnjo, kakor so določeni v Prilogi III, za vozniška dovoljenja v kategorijah C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E in
- običajno prebivališče na ozemlju države članice, ki je izdala dovoljenje, ali dokazilo, da prosilec tam študira vsaj šest mesecev.
Implementacija predloga, ki bi določal podaljšanje veljavnosti vozniškega dovoljenja pod pogojem, da oseba opravi štiriurni tečaj, na katerem bi se seznanil z novostmi, bo pomenila posebnost tako v razmerju do direktive 2006/126/ES kot tudi do ostalih držav članice Evropske unije.
Sistem stalnega izobraževanja izkušenih in starejših voznikov, v okviru katerega bi se vozniki seznanili s spremembami zakonodaje ter osvežili znanja o pravilih varne vožnje, se že izvaja v okviru projekta »Sožitje«, ki ga izvaja Javna agencija RS za varnost prometa. Z namenom, da bi se starejši vozniki in voznice na naših cestah čim dlje počutili varne in da bi čim dlje ostali mobilni, je Javna agencija RS za varnost prometa v sodelovanju z Generalno policijsko upravo, DARS-om, Zvezo društev upokojencev Slovenije in drugimi, pripravila projekt »SOŽITJE ZA VEČJO VARNOST V CESTNEM PROMETU, s katerim izvajajo celovite preventivne dogodke oz. usposabljanja za seniorje in upokojence po celi Sloveniji. V nasprotju s pogostim prepričanjem, da je potrebno voznikom v tretjem življenjskem obdobju zaradi njihove varnosti in varnosti drugih omejevati mobilnost, si moramo prizadevati, da bi bili ti čim dlje samostojni, mobilni ter obenem tudi varni.
V okviru enodnevnih preventivnih dogodkov se udeleženci lahko izobražujejo iz petih vsebinskih sklopov:
- Osvežitev znanja prometnih predpisov in pravil;
- Praktične izkušnje policije in lokalna prometna problematika;
- Varna vožnja po avtocesti in hitri cesti;
- Temeljni postopki oživljanja;
- Svetovanje o zdravstvenih kriterijih za vožnjo;
- Brezplačne svetovalne vožnje z ocenjevalci na vozniškem izpitu.
Zadnji tovrstni dogodek je potekal v Cerknem, 18. decembra 2019.