Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlagam znižanje DDV za spodbuditev potrošnje

2188 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Predlagam, da se osnovna stopnja DDV zniža na 20 %, znižana stopnja DDV na proizvode obdavčene z znižano stopnjo DDV,, ki so cenovno elastični (npr. hotelske storitve, kulturne dobrine in storitve, športno udejstvovanje - tako udeležba kot tudi ogledi tekem), pa na 5 %. S tem se bo spodbudilo potrošnjo, saj bodo cene na proizvode, ki so cenovno elastični (kar pomeni, da znižanje cene za 1 % poviša potrošnjo za več kot 1 %) nižje, potrošnja pa bo temu ustrezno višja. Da pa se zaradi znižane osnovne stopnje DDV ne bosta pocenila tobak in alkohol (ker bi to imelo kvarne učinke), pa predlagam povišanje trošarin na tobak in alkohol tako, da bo njihova cena ostala enaka. Menim, da bi izvedba takšnega ukrepa v proračun prinesla več denarja (od DDV) kot pa ohranitev zvišanih stopenj DDV, poleg tega pa se bo zaradi višje potrošnje povišal tudi BDP.

15 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR L lipi 74 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


9. 12. 2015

Odziv Ministrstva za finance

V zvezi s predlagano spremembo stopenj DDV, ki se uporabljata po Zakonu o davku na dodano vrednost (Ur. l., RS, št. 13/11–UPB, 18/11, 78/11, 38/12, 40/12–ZUJF, 83/12, 46/13–ZIPRS1314-A, 101/13–ZIPRS1415 in 86/14; ZDDV-1) pojasnjujemo, da je Državni zbor na 13. seji dne 18. 11. 2015 sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1I), ki ohranja stopnje DDV, kot sta trenutno uveljavljeni z ZDDV-1, to je v višini 22 % v primeru splošne davčne stopnje in v višini 9,5 v primeru nižje davčne stopnje. Takšna ureditev glede stopenj DDV je bila tudi upoštevana pri pripravi ukrepov, ki so vključeni v Zakon o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2016 in 2017 (ZIPRS1617), ki ga je Državni zbor prav tako sprejel na isti seji.

Predlagano znižanje stopenj DDV bi po naši oceni prispevalo k določenemu znižanju javnofinančnih prihodkov, kar bi nadalje tudi pomenilo, da tudi sprejetih proračunov Republike Slovenije za leti 2016 in 2017 ne bi bilo mogoče izvršiti v načrtovanem obsegu.

V zvezi s predlagano uvedbo dodatne, 5% nižje stopnje DDV je tudi treba poudariti, da sprejetje takšnega ukrepa v času javnofinančne konsolidacije ne bi bilo vzdržno in bi bil tudi v nasprotju z drugimi predvidenimi ukrepi za konsolidacijo javnih financ.

V zvezi s pobudo za zvišanje trošarine za alkoholne pijače in tobačne izdelke pa pojasnjujemo, da se je le-ta v zadnjih letih intenzivno zviševala in bi nadaljnje zviševanje na področju trošarin lahko povzročilo tudi izpad finančnih učinkov za državni proračun. Smo že na tistem delu (Lafferjeve) krivulje, ko z zviševanjem davčnih stopenj nižamo prihodke. Glede na to vam sporočamo, da bo Ministrstvo za finance še naprej vodilo trošarinsko politiko v skladu z začrtano ekonomsko politiko in s ciljem javnofinančne konsolidacije.

Glede na vse navedeno Ministrstvo za finance prispele pobude ne more podpreti.

Priloge:

Komentarji