Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlagam določitev dela trošarin kot namenski javnofinančni prihodek za vzdrževanje cest

3197 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam, da se namesto uvedbe bencinskega centa del že tako previsokih trošarin od pogonskih goriv nameni za vzdrževanje (tekoče in investicijsko) in obnovo in rekonstrukcijo cestne infrastrukture (npr. da se 50 % trošarin prelije direktno v integralni proračun, 50 % pa so namenska sredstva, ki jih dobi ministrstvo za infrastrukturo. Trošarinese lahko povišajo za kakšen cent ali dva - to je bolje kot uvedba novih dajatev, ker nove dajatve pomenijo dodatno administrativno breme, česar pa pri povišanju trošarin (ki se sperminjajo skoraj vsakih 14 dni) ni.

22 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR L lipi 74 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 11. 2015

Odziv Ministrstva za finance

Prihodki iz trošarin na pogonsko gorivo, so v skladu z Zakonom o trošarinah (Uradni list RS, št. 97/10 – uradno prečiščeno besedilo, 48/12, 109/12 in 32/14), prihodek proračuna Republike Slovenije. Določitev namenske porabe trošarin je v nasprotju s politiko ter načelom integralnega proračuna in zato ni sprejemljiva. Skladno z Zakonom o javnih financah vsi prejemki proračuna služijo za pokrivanje vseh izdatkov, razen če s tem zakonom ali zakonom, ki ureja izvrševanje proračuna, ni določeno drugače. Gre torej za eno od temeljnih proračunskih načel, s katerim se želi onemogočiti neposredno ali avtomatično vezanje določenih prejemkov proračuna na določene izdatke ter s tem preprečiti, da bi bili samo nekateri neposredni proračunski uporabniki upravičeni do določenih – že vnaprej rezerviranih – prejemkov. To pa ne ovira resornega ministrstva (v konkretnem primeru Ministrstvo za infrastrukturo), da ob pripravi vsakoletnega proračuna v svojem finančnem načrtu na odhodkovni strani ne oblikuje ustrezne višine pravic porabe za namene za investicije v prometno infrastrukturo.

Izpostavljamo, da prihodki iz naslova trošarin na pogonska goriva v cestnem prometu predstavljajo pomemben proračunski vir. Morebitna namenska uporaba tega vira za investicije v cestno infrastrukturo bi pomenila izpad proračunskih prihodkov, kar bi bilo potrebno nadomestiti z drugimi javnofinančnimi viri.

Priloge:

Komentarji




  • t tine990

    6.7.2015 je bila cena goriva 95 : 1,372eur. Potem je začela cena nafte padati!!! Po dnevniku in internetu so govorili da je cena nafte padla za 25 - 30%. Kako je lahko potem cena goriva 3.10.2015 1,217eur??? Res da so po dnevniku povedali tudi da bo država dvignila trošarine zaradi nihanja cen, vendar to govori že 25 let!!! Koliko sploh stane liter bencina 95 brez trošarin in ddv-ja???

    • l lipi

      Liter bencina brez trošarin in DDV je cena sodčka nafte v $/menjalni tečaj USD za EUR/159 (toliko litrov je v enem sodčku). Stroški predelave surove nafte v bencin (to delajo v Lendavi) pa ne vem, kolikšni so.

  • D Digifotko

    Absolutno podpiram, ker ni prav nobenega zagotovila, da tudi ta denar ne bo šel v druge žepe.

  • d dules

    Sem proti kakršnemu dodatnemu davku za potrebe obnove cest. V Sloveniji se pobere dovolj denarja od prispevka cestnine, vinjet, bencina, tovornega prometa ta denar se namesto za popravilo cest namenja za čisto druge vsebine. Če bi se porabil za obnovo cest bi ga bilo dovolj.

  • R Rakkaus

    Podobno sem pred časom predlagala, naj vlada vsaj denar, ki se zbira ob registracijah vozil, dejansko nameni za ceste, ker so v groznem stanju.

     

    V zelo zapoznel odgovor sem dobila, kar lahko vidite tu: predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/6657

    (Ja, kot da ne že vrabci čivkajo, da je vlada do tal porezala denar za ceste.)

     

    Skratka, namesto v vzdrževanje in obnovo cest usmeriti denar, ki se že zdaj zbira kot "nadomestilo za uporabo cest" ob registraciji in v obliki trošarin itd., je naša ljuba vlada raje "naumila" še dodaten davek.

     

    Vprašanje za milijon evrov: kako naj vladi dopovemo, da imamo vozniki že tako dovolj finančnih bremen, od katerih pa se v ceste ne vrača skoraj nič?

  • R Rakkaus
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • Š Še1Slovenc

    Res so tovrstni prispevki previsoki

    a vsako novo nadomestilo prav gotovo ne bo ukinilo starih :(