Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prenova varnostne strukture in vključevanje civilne družbe pri zagotavljanju varnosti v lokalni skup

3548 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Varnostna tveganja in izzivi v notranjem in zunanjem, regonalnem in globalnem varnostnem okolju terjajo prilagajanje/prenovo varnostne infrastrukture. V danih razmerah je pereča tudi potreba po vključevanju civilne družbe, nepridobitnih organizacij in aktivnih prebivalcev pri zagotavljanju varnosti. Nekatere oblike pri nas že obstajajo in so lahko zgled na ostalih področjih, denimo sodelovanje pri zagotavljanju prometne varnosti otrok na poti v šolo. Po tem vzoru bi se lahko civilna družba skupaj z organi lokalne samouprave bolj angažirala pri preprečevanju in odvračanju medvrstniškega nasilja v okolici šol. Podobno bi veljalo razviti sodelovanje pri prenovi varnostne infrastrukture v lokalnem okolju za javni red in mirno sožitje v okviru migracijske politike.

Predlagam vladi, da pristojna ministrstva, predvsem ministrstvo za notranje zadeve in ministrstvo za javno upravo pretehtata navedeno tudi v luči potrebe po prenovi občinskega programa varnosti, ki po 6. členu Zakona o občinskem redarstvu predstavlja normativni okvir in strateško orodje za upravljanje varnostne infrastrukture v lokalni skupnosti. Glede na dostopne podatke o njegovi uporabni vrednosti, pa je bolj ali manj zastarel, v samem osnutku pa prenormiran.

11 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V Vlada100 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


9. 11. 2015

Odziv Ministrstva za javno upravo

I. Veljavna ureditev:

Zakon o občinskem redarstvu ureja občinski program varnosti v II. poglavju (6. do 9. člen). Občinski svet na predlog župana sprejme občinski program varnosti, s katerim na podlagi ocene varnostnih razmer v občini podrobneje določi vrsto in obseg nalog občinskega redarstva. Občinski program varnosti se pred sprejemom uskladi s predpisi, programskimi dokumenti ministrstva, pristojnega za notranje zadeve, in policije na področju javne varnosti ter s potrebami varnosti v občini. Za uskladitev programov iz prejšnjega odstavka ter za zagotovitev rednega medsebojnega sodelovanja občinskega redarstva in policije skrbijo župan in vodja organizacijske enote policije, pristojne za območje občine. Strokovno pomoč pri pripravi in izvajanju občinskega programa varnosti daje ministrstvo, pristojno za notranje zadeve.

Na podlagi navedenega občinski program varnosti podrobneje določa vrsto in obseg nalog občinskega redarstva na podlagi predhodno ocenjenih varnostnih razmer, zato je tudi umeščen v Zakon o občinskem redarstvu. V občinskem programu varnosti se ne urejajo morebitne aktivnosti civilne družbe na področju varnosti v samoupravni lokalni skupnosti.

II. Stališče Ministrstva za javno upravo:

Zakon o organiziranosti in delu v policiji (Uradni list RS, št. 15/13 in 11/14), ki je v resorni pristojnosti Ministrstva za notranje zadeve, v 35. členu ureja partnersko sodelovanje za zagotavljanje večje varnosti. Na podlagi 35. člena navedenega zakona policijske uprave in območne policijske postaje v okviru svojih pristojnosti sodelujejo z organi samoupravnih lokalnih skupnosti na področjih, ki se nanašajo na izboljšanje varnosti v samoupravni lokalni skupnosti. Policijske uprave in območne policijske postaje sodelujejo tudi z drugimi organi, organizacijami in institucijami, civilno družbo in posamezniki, katerih dejavnost je usmerjena k zagotavljanju večje varnosti oziroma k spodbujanju varnostnega samoorganiziranja prebivalcev, ter jim v okviru svojih pristojnosti in možnosti nudijo pomoč. Policijske uprave in območne policijske postaje ter organi, organizacije in institucije sporazumno ustanavljajo svete, sosvete, komisije ali druge dogovorjene oblike partnerskega sodelovanja za zagotavljanje večje varnosti. V ustanovitvenem aktu se določijo področje, območje in način njihovega delovanja.

Na spletni strani Ministrstva za notranje zadeve, Policije je mogoče dobiti podatke o navedenih oblikah sodelovanja.

Predlog je po našem mnenju presplošen, saj se nanaša na širše vključevanje civilne družbe pri zagotavljanju varnosti v lokalni skupnosti in zajema področje javnega reda, medvrstniškega nasilja in migracijske politike, kar spada v resorno področje različnih ministrstev. Zato predlagamo, da vprašanja, ki se nanašajo na vključevanje civilne družbe v varnostno strukturo v samoupravni lokalni skupnosti, preučijo zgoraj navedeni sosveti za varnost.

Priloge:

Komentarji