24. 6. 2010
Odziv Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo
ŠOS je pravna oseba s pravicami, obveznostmi in odgovornostmi, ki jih določata Zakon o skupnosti študentov (v nadaljevanju: zakon) in njen temeljni akt – Študentska ustava. Zakon je bil sprejet že leta 1994 in je od takrat nespremenjen. Določa, da se v ŠOS združujejo študentje zaradi urejanja vprašanj skupnega pomena in uresničevanja skupnih interesov, solidarnega zadovoljevanja skupnih potreb ter opravljanja zadev iz državne pristojnosti, ki so dane ŠOS z javnim pooblastilom. Zakon prav tako določa, da v skladu s Študentsko ustavo ŠOS ter njene organizacijske oblike:
1. sprejema, organizira in izvaja programe interesnih dejavnosti študentov na področju kulture, izobraževanja, športa, tehnične kulture in drugih področij interesnega delovanja študentov, določenih z nacionalnim programom visokega šolstva in drugimi nacionalnimi programi, ki se financirajo s sredstvi iz državnega proračuna ter drugih virov, razen, če ni z zakonom določeno drugače;
2. sprejema, organizira in izvaja programe, ki vplivajo na socialno-ekonomski položaj študentov;
3. zagotavlja pogoje za delovanje in razvoj interesnih oblik združevanja študentov;
4. zagotavlja sodelovanje študentov pri upravljanju lokalnih zadev, ki jih občina, mestna občina ali širša samoupravna lokalna skupnost ureja samostojno na področjih, ki vplivajo na življenje in delo študentov;
5. zagotavlja vpliv študentov pri sprejemanju zakonskih in drugih predpisov, ki urejajo delo in življenje študentov;
6. zagotavlja vpliv študentov pri upravljanju javnih zadev in pri delu državnih organov;
7. imenuje predstavnike študentov v organe in delovna telesa mednarodnih organizacij in skupnosti, katerih članica je Republika Slovenija, v katerih sodelujejo predstavniki študentov;
8. opravlja druge z zakonom ali temeljnim aktom določene naloge in dejavnosti.
V predlogu je navedeno, da v praksi ŠOS ne zastopa interesov študentov in da je veliko število študentov, ki imajo nasprotno mnenje od tistih, ki jih v komunikaciji z Vlado RS predstavljajo študentski predstavniki. Vsekakor je možno, da se mnenja in stališča posameznih študentov razlikujejo od tistih, ki jih zastopajo predstavniki ŠOS. Kot člani te organizacije imajo možnost opozoriti na to dejstvo in podati svoje mnenje v samih organizacijskih oblikah ŠOS-a ter širše.
Za ukinitev ali spremembo ŠOS bi bila potrebna sprememba zakonodaje, kar zahteva širši družbeni konsenz.
cato! Mene si skorej spravil v jok tako si dobr napisal. Sam se dosledno strinjam z vsako tvojo izrečene obesedo.
Tudi sam se moram kar pogosto kregat okrog tega, ko se zgovarjam z nekaterimi ''kvazi študenti'', ko mi potem pravijo, da jim je zelo pomembn, da se ga grejo napit v petek in soboto, da hodjo po cele dneve po kofetke (kadar ne delajo) in zakaj za hudiča je država tako zlobna, da hoče svojim prebivalcem vzet tako razvedrilo, da bodo brez tega potem vsi po vrsti zapadli v neke depresije in podobne izmišjene traparije. Aja, prej pa govorijo, da eni tud za jest nimajo, kaj šele za študij, če ne more delat toliko kot sedaj. Potem se vidi kako slabe argumente majo podporniki zdajšne ureditve.
Razlog: ponovitev komentarja
študentsko delo se ne šteje v delovno dobo, zastrašujoče je, ko pomisliš malo na stara leta, kje si bodo študentje iskali leta delovne dobe, ko bodo starejši in bi morali v pokoj, polovica ali celo več jih nebo imelo dovolj delovne dobe in posledično bo pokojnina zlo mizerna, če dobiš že sedaj za polno delovno dobo le cca 75% pokojnino, študentje uprite se z vsemi sredstvi bilokakšnemu delu, ki se vam ne šteje v delovno dobo, mogoče se še sedaj posledic ne zavedate, verjemite, da bodo katastrofalne, če boste delali tako kot do sedaj, sam še imam par let do pokoja, toda celotno delovno dobo sem deloval na tem področju in razmere se vseskozi poslabšujejo in predlog, ki ga je pripravila sedanja vlada je prvi, ki vzbuja nekaj upanja za izbolšanje razmer, pa da nebo pomote ne vlečem na nobeno politično stran, sem politično nevtralen, svoboden.
zgodba nekega študenta
Sem študent in na mesec zaslužim več, kot marsikateri redno zaposleni delavec z nekaj deset leti delovne dobe in se strinjam z omejitvijo študentskega dela.
Na prvi pogled nelogično, pa vendar....
V zadnjem času sem prav bombardiran s strani vseh, ki imajo od študentskega dela še večjo korist kot jaz, zakaj se mora študentsko delo ohranit za vsako ceno.
Študentski servisi mi dnevno pošiljajo maile, ki bi bili šolski primer negativne kampanje proti malemu delo. Ok - ni jim za zamerit, od tega očitno dobro živijo.
Študentske organizacije me na vsakem koraku prepričujejo, da to pomeni smrt za študente, ker ne bomo mogli več delat, da bi se lahko preživeli ob študiju. Dokler ni bilo govora, da bi kdo zarezal v njihovo pogačo niti vedel nisem kdo je predsednik kake organizacije. Klub elitnih pač. OK - ni jim za zamerit od tega očitno zelo dobro živijo.
Facebook bo pregorel pod težo vseh sporočil, ki mi jih pošiljajo kolegi - proti malemu delu, vpiši se v to skupino, skupaj na demonstracije,....OK, vsak bo ob nek zaslužek.
Moji delodajalci (več kot 10 nas dela v podjetju), samo študenti in dva lastnika. Nista ravno Mirko Tuš, toda obadva redno zaposlena, očitno odlične plače, novi avtomobili, potovanja, urejeni, očitno dobro preskrbljeni. You get the point. Da bi koga zaposlili - ah kje, ni dosti denarja. AJPES kaže drugače, še dobro da znamo pogledati tudi bilance. Tudi oni so proti temu delu - jasno, prispevki, dodatni davki in vsi stroški pri plači so preveliki. Vse to gre sedaj njim v žep. Njim tudi ni za zamerit, ker bi itak sam ravnal povsem enako, če bi bil na istem položaju.
Kaj pa jaz? Dobr zaslužek, tukaj ni kaj dodatni. Včasih še kaj za povrhu, ker pridno delam.
Pa vendar - če delam toliko kot redni delavec ali še kakih 10, 15 ur več na teden, kako naj potem študiram, kako naj dokončam študij? To pač ni izvedljivo.
Če zbolim in ne pridem na delo - ni zaslužka (bolniška-kaj-je-to?)
Dopust - ni problema, lahko greš vendar ti ne damo niti € (regres-kaj-je-to?)
Delam že več let - delovne dobe pa nimam niti en dan.
Kredit za kako stanovanjsko rešitev - hmmm, le katera banka ti upošteva prihodke z naslova študentskega dela in ti odobri posojilo za recimo 10, 20 let?
Varnosti pri delu? Odpovedni rok? Danes si, jutri te ni.
Študent naj študira, delavec na dela. Za vse isti pogoji. Ne pa da sami sebi kopljemo grob, namesto da bi si gradili prihodnost. Zakon kot je v pripravi, bo vseeno omogočil delo za tiste, ki nimajo dovolj sredstev za dokočanje študija, čeprav bi za to moralo biti poskrbljeno tako ali tako. Sicer pa tudi ni nujno, da vsi študiramo. Mogoče bi kdo lahko dejansko tudi pričel že kaj delati, ne pa da smo ma skorajda vsi vpisane na take ali drugačne kvazi fakse, če ne drugega zaradi statusa študenta in študentskega dela. Po drugi strani pa vsi javkamo, kako nimamo dovolj denarja, da bi se preselili na svoje in pričeli s samostojnim življenjem. Študentsko delo tega ne omogoča, študentsko delo je rak razvoja slovenske družbe, ker podaljšuje odvisnost od staršev. Kdor dela in zasluži 300, 400 € na mesec, s tem denarjem ravno ne mora dostojno preživet, lahko pa živi pri starših, hodi na kavice, se ob petkih zapije do onemoglosti, ostale dneve pa benti nad državo. Študija pa itak nikoli ne dokonča, če pa že, se pa vpišeš na visokošolski zavod, da ponovno vlečeš vse ugodnosti, ki ti baje pripadajo.
Študentsko delo v taki obliki kot ga imamo sedaj, je ena največjih traparij in izkoriščanj mladih. Posledice tega se bodo popravljale še dolgo. Največjo korist od tega imajo v prvi vrsti delodajalci, ki smo jim študentje poceni delovna sila, potem so tu študentske organizacije in študetski servisi. Še posebno slednji so biser razvoja slovenskega podjetništa. Za en naprintan listek, da te napotijo nekam delat, jim plačujemo kar poštene deleže. Drugače verjetno nebi dobili vsega “zastonj”. Vse ugodnosti, ki nam jih nudijo, itak plačamo - tako ali drugače, pa še vedno jim kaj ostane. Nekaterim lastnikom tudi za nakup luksuznih vil na Bledu. Za tiste, ki so dobri pri tem kar počnejo, ni strahu. Tudi pri nas se je sedaj pojavila možnost, da bi zaposlili dva dosedanja študenta, čeprav poslujemo enako kot prešnja leta.
Nehajte mi morit na vsakem koraku zakaj je ukinitev študentskega dela slaba stvar, če pa je v resnici dobra. Res pa, da je lažje stanovati doma, mamice naj kuhajo, fotri naj pa stisnejo kak dodaten evro konec mesca, ko postane priliv študentskega dela prekratek. Dejmo rajše dokončat študij in počet kaj res koristnega za celotno družbo, ne pa samo za deodajalce, študentske servise in študentske organizacije.
Šalabajzerji slepi, poglejte malo dlje kot do naslednjega petka, ko se ga boste ponovno zapili!
ps: enako velja za vse, ki kot po tekočem traku odpirajo s.p.-je, da bodo lahko nadaljevali z dosedanjim študentskim delom, toda to že ni več za v to temo.
ŠOS (in študentske organizacije na sploh) bi bilo potrebno preoblikovat. Najpomembnejše bi bilo da bi jih oblikovali kot organizacije, ki delujejo na prostovoljni osnovi, torej brez nekih stalnih zaposlenih in brez zaslužka za te ljudi.
Kot študent se z spremembo delovanja ŠOS-a strinjam. Pogrešam pa bol konkreten predlog sprembe. Z ukinitvijo se strinjam le, če je to edina možnost sprememb. Same spremembe bi se morale nanašati predvsem na povečanje demokratičnosti in transparentosti, tako proračuna kot samega delovanja. Reforma pa bi morala zajemati tudi posamezne ŠOU-e. Tako na hitro.
V določenih točkah se strinjam s tabo, Feedback. Tudi sam sem podiplomski študent, med drugim pa sem ŠOS imel priliko tudi spoznati pobližje, ko sem s parimi kolegi kandidiral za upravni odbor ŠO na neki ljubljanski fakulteti. Lahko ti pritrdim, da ŠOS res preveč denarja porabi za lastno delovanje, in da je študentski parlament skoraj sam sebi namen. Vendar, je samo ukinjanje ŠOS-a slaba ideja, ker kljub vsem pomankljivostim, ta še vedno nudi kopico uporabnih storitev, kot so recimo različne svetovalnice, jezikovni in strokovni tečaji, izleti, kulturni projekti (Radio Študent, Študentska založba, Šouvizija)...
Ne vem če veš, ampak slovensko študentsko organiziranje je ostalim evropskih državam zgled. Resnično bi bilo škoda opustiti vse te pravice samo zato, ker nekdo preveč zapravi za telefon. Nujna pa je radikalna sprememba v delovanju samega ŠOSa - in to je trenutno najbolj pomembno vprašanje, s katerim bi se morala soočiti država in ŠOS.
sam tudi menim, da študensko delo več ne more biti takšno kot je, saj se nekateri okoriščajo na tak način, nekateri so pa iskoriščeni, vsi ki so zaposleni morajo biti zaposleni pod istimi pogoji in za njih morajo veljati vsa pravila, ki jih določa zakon o delovnih razmerjih, zakon o varstvu pri delu, zakon o dohodnini in še drugi, nekateri so stari po štirideset in več pa delajo preko študenta, ker delodajlci bi jih zaposlovali samo še preko študenta ali agencij za posojo delavcev to jih pride najceneje, na borzah pa množice, ki niso konkurenčni ravno zaradi študenskega dela in dela preko agencij, tu mora pod nujno vlada narediti red in popraviti kar so dopuščale prejšne vlade
Se strinjam!