22. 9. 2015
Odziv Ministrstva za zdravje
Na Ministrstvu za zdravje smo seznanjeni s problematiko dostopnosti protistrupov proti strupom tujerodnih strupenih živali, vendar trenutna slovenska zakonodaja lastnikom strupenih kač in drugih strupenih živali ne omogoča, da bi ti lahko kar doma imeli ustrezen protistrup za primer ugriza. Gre namreč za neregistrirana zdravila, ki v Sloveniji in Evropski uniji nimajo dovoljenja za promet.
Protistrupi so razmeroma draga zdravila s kratkim rokom uporabnosti in se resnično uporabljajo le občasno. Poleg tega se lahko aplicirajo izključno v bolnišnicah. Rejci živali oz. laiki teh zdravil trenutno ne morejo pridobiti, ker je nakup možen le preko zdravstvenih ustanov.
V Evropi obstaja neformalna mreža bolnišnic in centrov za zastrupitve, ki imajo razne vrste protistrupov in preko katere je v nujnih primerih možno relativno hitro pridobiti ustrezno zdravilo, kot se je to primerilo tudi v zadnjem primeru, ki je bil medijsko bolj odmeven. So pa v skupini slovenskih rejcev tujerodnih strupenjač na pobudo Centra za zastrupitve UKC Ljubljana pred časom izvedli spletno anketo s katero so pridobili nekatere pomembne podatke o vrstah strupenjač, ki jih posamezniki gojijo v Sloveniji. Ti podatki bodo zelo koristni pri vzpostavitvi nacionalne banke protistrupov po vzoru nekaterih drugih evropskih držav.
Na Ministrstvu za zdravje smo se povezali s Centrom za zastrupitve UKC Ljubljana, ki na tem področju spremlja "dobre prakse" drugih evropskih držav, tako da bomo lahko na osnovi vseh zbranih informacij preučili pravne možnosti, da bi se zdravstvenim ustanovam v Sloveniji omogočila nabava teh zdravil. V ta namen bi bilo verjetno potrebno sprejeti podzakonski akt (pravilnik), ki bi urejal uvoz neregistriranih protistrupov. Spisek zdravil (protistrupov), ki bi se uvozila po posebnem postopku, bi pripravili strokovnjaki medicinske stroke.
O nujnosti izobraževanja gojiteljev strupenih kač in drugih strupenih živali na Ministrstvu za zdravje težko sodimo. Dejstvo je, da so ugrizi lastnika strupenih živali vedno "nesreče", ki se jim ne da povsem izogniti, zato se je na njihove posledice dobro vnaprej pripraviti. Vsakršno prepovedovanje reje strupenih živali, bi vodilo le v razmah ilegalne dejavnosti, kar bi razmere na tem področju napravilo samo še bolj zapletene.
Kakšen je rok uporabe tega protistrupa?
Kakšen je postopek izdelave protistrupa? Če zaradi izdelave protistrupa trpijo živali, sem proti.
Rok uporabe je zelo pomembno vprašanje, kakšen je. Protistrupi so lahko namreč zelo dragi.
Glede izdelave, ponavadi kača zagrize v gumijasto opno. ki je napeta prek kozarca, da izloči strup, iz strupa pa se naredi protistrup. Nisem prepričan da je tako pri čisto vseh živalih, sem pa gledal na TV, da je tako vsaj pri večini kač.
S predlogom se strinjam, razširil bi ga ne vse strupene živali (pajki....). Je bil en krasen primer človeške norosti pred kratkim v deželi neomejenih možnosti, ko se je en Ami slikal s svojo strupenjačo, d bi bil njegov selfi najnaj, pa strupenjači to očitno ni bilo všeč. So ga komaj rešili, potem pa so mi izstavili računa za zdravljenje v višini okoli 130 000 $.
se strinjam s petrom g: v naravi jih je že tako ali tako več kot dovolj.
Se strinjam.
Komentar, da oseba sama ne sme vbrizgavati z injekcijo, dokler ne konča zdravstvene šole, ne zdrži, ker osebe, ki so na inzulinu, to delajo vsak dan, samo s podukom o tem, kako se to dela, brez zdravstvene šole.
Dobro, glede injekcij sem se motil. Ampak zakon naj po vaše zahteva, da ima lastnik vedno protistrup pri sebi, kamorkoli gre? Ali kako bi naj izgledal tak zakon?
Enostavno, ni smiselno. Niti prvo niti drugo.
Protistrup je ponavadi v obliki injekcij, lastnik kače pa niti ne sme ravnati z injekcijami, dokler ni opravil zdravstvene šole.
Prosim, v prihodnje bolje preverite temo prek interneta, predenj podate takšen predlog...
Poduk o izvedbi vbrizganja protistrupa sem predvidel na tečaju. V praksi so to izvajali na ZP na Pelješcu za ljudi, ki so se napotili v hrib.
"Predlagam vladi, da sprejme zakon, s katerim odredi, da mora vsak prebivalec, ki si zlomi nogo, imeti ustrezen prostor za naravnavo zlomljenih kosti in mavčarno. Opraviti mora ustrezne izpite na Fakulteti za medicino, smer travmatologija.
Nedavni primeri iz vse Slovenije utemeljujejo moj predlog."
Hočem rečt: ne.
Zato mora biti komplet prve pomoči v vsakem avtu.
Saj on jo je imel tudi: poklical je reševalce.
najboljše da se popolnoma prepove gojenje strupenih kač.