Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev premikanja ure

6905 OGLEDOV 17 KOMENTARJEV

Premik ure (DST-daylight saving time ali poletni čas/summer time) je bil uveden zato, da se je podaljšal čas svetlobe v popoldanskem času in skrajšal v dopoldanskem, kar naj bi koristilo zmanjšanju energije porabljene za razsvetljavo.

Ker pa se je ta sistem uvedlo cca. 100 let nazaj in to ni več relevantno za naš čas in našo porabo energije predlagam vladi, da se ukine premik ure.

Večina raziskav, ki so bile narejene so celo ovrgle trditev, da ta premik ure sploh vpliva na manjšo porabo električne energije. Medtem, pa ta premik ure celo povzroča dodatne stroške saj je treba premakniti ure na vseh sistemih (električna energija, računalniki, telefoni, ipd.).

Medtem, ko evropske države (razen Islandije) še vedno tradicionalno premikajo uro, pa imamo po svetu tudi celo vrsto držav, ki so ta premik ure že ukinile (npr. Kazakstan – zaradi negativnih posledic na zdravje, Avstralija – je uvedla 3letno testno obdobje po katerem so ljudje imeli pravico glasovati za ali proti in glasovali so proti, Indija, Japonska, Kitajska, nekateri predeli Kanade, ZDA,...)

Premikanje ure ima mogoče res kakšen dober učinek ima pa tudi veliko slabih: ljudje so v času tako drastičnih sprememb bioritma posebno podvrženi stresu.

Živimo v državi, ki ima zelo visoko stopnjo samomorov in raziskave so pokazale, da je prav v času premika ure velik porast depresije, samomorov in srčnih napadov.

Predlagam, da gremo v korak s časom in nehamo premikati uro oz. da se uvede npr. enoletno poskusno obdobje brez premikanja ure, preuči učinke, ljudje pa se potem sami odločijo ali še želijo, da se ure premikajo ali ne.

en.wikipedia.org/wiki/Daylight_saving_time Wikipedia - razlaga in zemljevid držav po razporeditvi DST (daylight saving time)

sl.wikipedia.org/wiki/Poletni_%C4%8Das - Wikipedia Poletni čas

www.dnevnik.si/novice/svet/307639/ članek Premiku urinih kazalcev biološka ura ne sledi - Dnevnik

www.webexhibits.org/daylightsaving/g.html

20 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Tipsy 10 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 6. 2010

Odziv Ministrstva za gospodarstvo

Uro v Republiki Sloveniji prestavljamo, ker nam to narekuje Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta o ureditvi poletnega časa. Evropska komisija vsakih pet let v Uradnem listu Evropskih skupnosti objavlja časovni razpored z datumi začetka in prenehanja poletnega časa. Pri nas to področje ureja Uredba o določitvi obdobja poletnega časa (Uradni list RS, št. 9/2006). Enotna ureditev na ravni Evropske unije je pomembna za pravilno delovanje nekaterih sektorjev (transporta, komunikacij in drugih industrijskih sektorjev). Namen prestavljanja ure je tudi varčevanje z energijo. Države članice EU so morale do konca aprila 2007 Evropski komisiji predložiti poročilo o vplivu določb o poletnem času na delovanje določenih sektorjev ter tudi o vplivih na drugih področjih. Republika Slovenija je pri tem ugotovila, da je ureditev poletnega časa glede organizacije dela primerna in da nastajajo prihranki na področju porabe električne energije pri gospodarskih družbah s področja energetike. Premik delovnega časa zagotavlja večjo učinkovitost, predvsem v poletnem času in pozitivno vpliva na učinkovitost dela zaposlenih, ki delajo na terenu. Ocenjeno je bilo, da ureditev pozitivno vpliva tudi na varnost pri delu, ker se več dela opravi pri dnevni svetlobi. Zaradi prihrankov energije in drugih pozitivnih učinkov uvedbe obdobja poletnega časa je Republika Slovenija predlagala, da ostane zdajšnja ureditev v veljavi. Evropska komisija je konec novembra 2007 na podlagi poročil držav članic Evropskemu parlamentu, Svetu in Ekonomsko-socialnemu odboru predložila poročilo o vplivu določb direktive na delovanje notranjega trga, predvsem na sektorje kot so transport, komunikacije in druge industrijske sektorje. Komisija je sprejela zaključek, da je sedanja ureditev poletnega časa, kot jo uvaja direktiva, še vedno primerna. Nobena članica ni izrazila želje po ukinitvi ali spremembe poletnega časa. Vplivi enotnega poletnega časa pa so, razen dejstva prihranka nekaj električne energije in opravljanja dejavnosti v prostem času ob svetlih večerih, sicer majhni, a za zagotovitev dobrega delovanja notranjega trga pozitivni.

Priloge:

Komentarji




  • F Ferenc
  • F Ferenc

    365.rtvslo.si/arhiv/radiosfera/175081717

    Zimski čas bo od nedelje naprej krojil naša jutra, dneve in večere. Že pred nekaj leti se je v Evropski uniji začela resna razprava o tem, ali bi po več desetletjih resno razmislili o smislu premikanja urinih kazalcev dvakrat leto. Že nekajkrat smo mislili, da uro premikamo zadnjič, ampak se to še ni zgodilo. Zakaj je zimski čas za nas "pravi" oz. nam naraven in zakaj smo prav v Sloveniji že tako ali tako idealno "vključeni" v okolico. Sogovornica: prof. dr. Damjana Rozman, vodja Centra za funkcijsko genomiko in biočipe na ljubljanski Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani.

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • L LUČ

    Premikanje ure mi gre res na živce...

    Četudi je ne premaknem, pa ta sistem uporabljajo vsi ostali in ne razumejo če jim govoriš po starem...

    Tak da lepo prosim... Dajmo... Neškodlljiva reforma.

  • g gara

    Tukaj lepo vidite,kako deluje evropska birokracija.Pred mnogo leti je Nemčija naredila "raziskavo"ki je potrjevala "izreden"prihranek pri premikanju časa.Čez 10 let je cela evropa premikala kazalce.Predlani je bila(zopet v Nemčiji) nova raziskava,ki je dokazala,da so prihranki minimalni,zmeda pa popolna.Čez recimo 10 let,jim bo kapnilo.Kako pa deluje naša birokracija,vam je pa tudi jasno iz odgovora ministrstva : (((((((

    • Ikona uporabnika Tipsy Tipsy

      Točno tako kot ste napisali. Žalostno ampak resnično.

      Večina odgovorov ministrstev na dobre predloge tukaj je v istem stilu. Sprememb se vsi očitno bojijo kot hudič križa.

       

      Sem že prišla do spoznanja, da je nekdo sicer imel zelo dobro idejo za ta website, vendar dokler bo dojemljivost naših uradnikov za spremembe na tako nizki ravni je škoda čas zapravljat in pisat predloge.

  • Ikona uporabnika BV BV

    tudi jaz sem za, vendar se moramo zavedati da poleti, ko je dalj časa svetlo vsak dan porabimo manj elektrike (luči, dalj šasa smo zdoma, manj trošimo elektrike ostalih aparatov) tako ima premikanje ure predvsem ekonomsko pozitiven učinek. Je pa moteče za ljudi.

  • M

    Premikanje ure ni samo nepotrebno, ampak celo škodljivo, zako da sem za ukinitev!

  • a aleX-xx

    tudi jaz se strinjam za umik premikanja ure.. dvomim da res toliko pridobimo s tem koliko izgubimo..(stres,zdravje,neucinkovitost ipd..)

  • k katja

    Sicer pa bi lahko začeli premikati čas počitnic, dogaja se namreč da imamo že maja poletno vreme, torej smo s tem povzročili premik letnega časa??

  • k katja

    Bravo!!!!! SEM ZA TO, DA USTAVIMO PREMIKANJE URE!!!

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

    Lahko bi premaknili za 2 ure. Jaz se namrec zelo hitro navadim in dneva je zmeraj prehitro konec.

  • a aleshorvat

    aleluja, 100% za! Jaz se še danes nisem navadil na poletni čas, pa je že 1 mesec!

  • F Feniks

    Aleluja, naj se končno zgodi. Zdi se mi, da porabimo več energije za revitalizacijo, priprave in premikanje samo kot pa dosežemo dejanskih učinkov s tem premikanjem.

  • s spovednik

    podpiram in predlagam, da Slovenija posreduje idejo ostalim clanicam EU. poletni cas zdaj premikamo samo se po inerci. in nekako se mi dozdeva, da mu vsako leto dodamo se kak teden, tako da bomo kmalu imeli samo se poletni cas.