29. 7. 2015
Odziv Ministrstva za finance
V zvezi s prispelo pobudo, v kateri se predlaga, da bi se uvedlo znižanje davka na izključno v Sloveniji narejene izdelke, ki bi bili tako konkurenčni predvsem na slovenskem trgu, kjer trenutno prevladuje uvoz, ter bi tako povečali prihodek znotraj Slovenije, v nadaljevanju z vidika davčnega sistema, za katerega je pristojno Ministrstvo za finance, posredujemo naslednji odgovor
Z vidika delovanja sistema DDV je potrebno predvsem upoštevati, da DDV ni primeren instrument za uravnavanje cen blaga in storitev, ki jih gospodarski subjekti ponujajo na trgu. Cene blaga in storitev se predvsem oblikujejo na podlagi ponudbe in pOVpraševanja, kot tudi na podlagi drugih konkurenčnih pogojev. Znižanje DDV za določeno blago oziroma storitev zato posledično ne pomeni nujno tudi znižanja cene Ie-tega.
V skladu z Zakonom o davku na dodano vrednost (Ur.l. RS, št. 13/11-UPB3, 18/11, 78/11, 38/12, 83/12, 46/13-ZlPRS1314-A, 101I13-ZIPRS1415, in 86/14, v nadaljevanju ZDDV-1) je v Sloveniji uveljavljena splošna stopnja DDV v višini 22% in nižja, 9,5-odstotna stopnja DDV, ki se uporablja za dobave blaga in storitev, navedene v Prilogi ! k ZDDV-1.
Uporaba različnih stopenj DDV, ki bi se v primeru dobav izdelkov uporabljale v odvisnosti od njihovega izvora, bi bila v nasprotju s temeljnim načelom nediskriminatornosti, ki ga je potrebno upoštevati pri oblikovanju slovenskega sistema DDV, ki je usklajen tudi z zakonodajo DDV na področju Evropske Unije.
To načelo zahteva, da se enakovrstno blago oziroma storitve v sistemu DDV obravnavajo enako, ne glede na to, ali so proizvedene na domačem davčnem območju, uvožene iz tretje države ali pridobljene iz druge države članice Evropske unije. Načelo nediskriminatornosti prepoveduje, da bi bila enakovrstno blago ali storitev različno obravnavana, glede na to, kdo je kupec oziroma proizvajalec. Najboljši izraz delovanja tega načela je prav uporaba davčnih stopenj. Potrebno je namreč zagotoviti uporabo določene davčne stopnje (tako splošne kot tudi nižje davčne stopnje) za vse enakovrstne izdelke in storitve.
Glede na navedeno pobude za uvedbo znižane stopnje DDV za izključno v Sloveniji narejene izdelke ni mogoče podpreti.