Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti

2527 OGLEDOV 19 KOMENTARJEV

Pozdravljeni! Za Vas imam en predlog! Moram Vas pohvaliti, da ste zelo dejavni pri omogočanju človekovih pravic istospolnim partnerjem, katerim omogočate poroke in pravico do posvojitve otrok! Vaša koalicija je pokazala, da zna slediti evropskemu trendu, ki mu sledi že nekaj držav EU (Danska, Nizozemska, Španija, Belgija in Švedska). Z novim zakonikom poskušate odpraviti diskriminacijo istospolnih partnerjev. Morate pa se zavedati, da s tem niste odpravili celotne diskriminacije! Tradicionalni pojem zakonske zveze pravi, da je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene. Če uspe družinski zakonik, bo zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost dveh oseb. S tem smo šli en korak naprej, vendar s tem še nismo prispeli do konca. Na svetu (tudi v Sloveniji) obstajajo posamezniki in posameznice, ki bi si/se želeli/le poročiti z več kot enim partnerjem, vendar za to nimajo pravne podpore. S tem so prisiljeni živeti neporočeno, saj jim zakon tega ne dovoljuje. Torej, če bi hoteli odpraviti celotno diskriminacijo, bi morali omogočiti tudi skupinske poroke, kjer bi se lahko med sabo poročilo 3 ali več partnerjev. Moderni pojem zakonske zveze bi torej pomenil, da je zakonska zveza z zakonom urejena skupnost dveh ali več oseb. Zavedam se, da je moj predlog preveč radikalen in ga ne podpira še nobena država v EU. Zato torej kot alternativo predlagam Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti. Prepričan sem, da nam bodo sledile tudi druge, tako kot mi sledimo tem 5 državam, ki so omogočile istospolne poroke in posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. V prilogi Vam pošiljam diplomsko delo, ki ga je naredila Alja Fabijan na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani. Pošiljam Vam tudi povezavo (link) do radijske oddaje Izlivi na RTV Slovenija, ki govori o poliamoriji. Prosil bi Vas, da si vzamete nekaj časa in si preberete to delo in mi odgovorite na moj predlog, s katerim predlagam Zakon o registraciji poliamorne skupnosti, z zakonom urejeno skupnost 2 ali več oseb! Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem! Prosil bi Vas, da kliknete na ta link in poslušate prvi posnetek ali preberete tekst. S tem boste mogoče bolj razumevajoči do poliamornih skupnosti!

www.rtvslo.si/blog/radijska-oddaja-izlivi/izlivi-29-poliamorija/28962

Ko to preberete, si preberite tudi delo Alje Fabijan,ki ga imate v prilogi.

21 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M mlad25 16 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Priloge:



Odgovor


18. 6. 2010

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Ustava Republike Slovenije glede zakonske zveze v 53. členu določa, da zakonska zveza temelji na enakopravnosti zakoncev ter da se sklene pred pristojnim državnim organom ter da zakonsko zvezo in pravna razmerja v njej, v družini in zunajzakonski skupnosti ureja zakon. Pooblastilo za ureditev zakonske zveze je realizirano v drugem delu Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Uradni list RS, št. 69/04-UPB, 101/07 – Odl. US, 122/07 – Odl. US), in sicer v poglavju o zakonski zvezi, kjer je določeno, da zakonska zveza temelji na svobodni odločitvi skleniti zakonsko zvezo, na obojestranski čustveni navezanosti, vzajemnem spoštovanju, razumevanju, zaupanju in medsebojni pomoči. V zakonski zvezi sta zakonca enakopravna. Država s sistemom vzgoje in izobraževanja, zdravstva in socialnega varstva omogoča ljudem, da se vsestransko pripravijo na skladno družinsko življenje ter jim pomaga v njihovih medsebojnih razmerjih in pri izvrševanju roditeljske pravice. Glede pogojev je določeno, da je za sklenitev zakonske zveze potrebno, da dve osebi različnega spola izjavita pred pristojnim državnim organom na način, določen z zakonom, svoje soglasje, da skleneta zakonsko zvezo. Zakonska zveza ni veljavna brez svobodne privolitve bodočih zakoncev; svobodne privolitve ni, če je bila privolitev izsiljena ali dana v zmoti. Privolitev je izsiljena, če je zakonec privolil v sklenitev zakonske zveze iz strahu, povzročenega z resno grožnjo.

Privolitev je dana v zmoti glede osebe zakonca, če je zakonec mislil, da sklepa zakonsko zvezo s pravo osebo, pa je sklenil zakonsko zvezo z drugo, ali je sklenil zakonsko zvezo z določeno osebo, ki pa ni tista, za katero se je izdajala.

Privolitev je dana v zmoti o bistvenih lastnostih zakonca, če bi drugega zakonca odvrnile od sklenitve zakonske zveze, če bi bil zanje vedel, in ki delajo skupno življenje nevzdržno.

Zakonske zveze ne more skleniti oseba, ki še ni stara osemnajst let. Zakonske zveze ne more skleniti oseba, ki je težje duševno prizadeta ali nerazsodna. Nihče ne more skleniti nove zakonske zveze, dokler njegova prej sklenjena zakonska zveza ne preneha ali ni razveljavljena. Zakonske zveze ne morejo skleniti med seboj sorodniki v ravni črti, ne brat s sestro, polbrat s polsestro, stric z nečakinjo, teta z nečakom in tudi ne otroci bratov in sester, polbratov in polsester med seboj. To ne velja za razmerja, ki nastanejo pri posvojitvi, razen za posvojitelja in posvojenca.

Zakonske zveze ne moreta med seboj skleniti skrbnik in njegov varovanec, dokler traja skrbništvo. Center za socialno delo sme, če so za to utemeljeni razlogi, dovoliti sklenitev zakonske zveze med otroci bratov in sester, med otroci polbratov in polsester, med skrbnikom in varovancem ter osebi, ki še ni stara osemnajst let.

Preden center za socialno delo dovoli sklenitev zakonske zveze mladoletniku, mora zaslišati njega, osebo, s katero namerava skleniti zakonsko zvezo ter njegove starše oziroma skrbnika. Osebi, ki nameravata skleniti zakonsko zvezo, se prijavita matičarju, ki vodi poročno matično knjigo za naselje, kjer želita skleniti zakonsko zvezo. V prijavi izjavita osebi, ki nameravata skleniti zakonsko zvezo, da svobodno sklepata zakonsko zvezo in da so izpolnjeni pogoji za veljavnost zakonske zveze. Prijavi priložita izpiska iz rojstne matične knjige in obvestili o državljanstvu, če teh podatkov ni mogoče ugotoviti na podlagi uradnih evidenc. Če je bila zakonska zveza dovoljena, pa priložita prijavi odločbo centra za socialno delo. Kdor je že bil poročen, mora predložiti dokaz, da je prejšnja zakonska zveza prenehala ali bila razveljavljena. Matičar opozori osebi, ki nameravata skleniti zakonsko zvezo, na pogoje za veljavnost zakonske zveze in se prepriča o tem, ali so ti pogoji izpolnjeni. Če se ugotovi, da niso izpolnjeni pogoji za veljavnost zakonske zveze po tem zakonu, upravna enota, ki skrbi za vodstvo matične knjige, z odločbo zavrne sklenitev zakonske zveze. Zakonska zveza se sklene pred načelnikom upravne enote ali od njega pooblaščene osebe ob navzočnosti matičarja. Zakonska zveza se sklepa javno in slovesno v posebej določenih uradnih prostorih, ki jih določi upravna enota po predhodnem soglasju ministra, pristojnega za upravo. Zakonska zveza se sme skleniti tudi na drugem mestu, če to zahtevata bodoča zakonca in navedeta za to pomembne razloge. Sredstva za izvajanje postopka sklenitve zakonske zveze iz prejšnjega člena se zagotavljajo v proračunu Republike Slovenije. Minister, pristojen za družino, v soglasju z ministrom, pristojnim za upravo, predpiše pogoje, ki jih mora izpolnjevati pooblaščena oseba iz prvega odstavka prejšnjega člena, minimalne standarde za uradne prostore in njihovo opremljenost, način in postopek javnega in slovesnega sklepanja zakonske zveze, višino in način plačila za pooblaščeno osebo in matičarja ter druga vprašanja v zvezi s sklenitvijo zakonske zveze.

Za sklenitev zakonske zveze je potrebna navzočnost obeh bodočih zakoncev, dveh prič, načelnika upravne enote ali od njega pooblaščene osebe in matičarja. Priča pri sklepanju zakonske zveze je lahko vsaka oseba, ki ima poslovno sposobnost.

V posebno utemeljenih primerih sme upravna enota, ki skrbi za vodstvo matične knjige za naselje, kjer se sklepa zakonska zveza, dovoliti, da se sklene zakonska zveza po pooblaščencu. Pri sklepanju zakonske zveze sme biti samo eden od bodočih zakoncev zastopan po pooblaščencu. Pooblaščenec mora imeti pooblastilo, izdano v obliki javne listine; v njem mora biti natančno navedena oseba, s katero namerava pooblastitelj skleniti zakonsko zvezo. Zakonska zveza po pooblaščencu se sme skleniti v treh mesecih od izdaje pooblastila. Načelnik upravne enote ali od njega pooblaščena oseba se na podlagi listin in izjav prič ter bodočih zakoncev prepriča, da sta to osebi, ki sta prijavili nameravano sklenitev zakonske zveze. Načelnik upravne enote ali od njega pooblaščena oseba prebere nato določbo 14. člena in določbe 44. do 50. člena tega zakona o pravicah in dolžnostih zakoncev, potem pa vpraša vsakega bodočega zakonca posebej, ali hoče z drugim skleniti zakonsko zvezo.

Če oba bodoča zakonca odgovorita pritrdilno, razglasi načelnik upravne enote ali od njega pooblaščena oseba, da je zakonska zveza med njima sklenjena. Glede predloga Zakona o registraciji poliamorne partnerske skupnosti menimo, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlagatelj se sklicuje na predlog predpisa (v tem primeru predlog Družinskega zakonika), ki ne spada v pozitivno pravo oziroma veljavne predpise Republike Slovenije, saj je šele v postopku obravnave v Državnem zboru RS in kot tak ni primerna podlaga za argumentacijo predlaganega zakona. Izhajajoč iz veljavnega Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih pa je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 22. 4. 2010 | 15:44:49

Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti

Pozdravljeni! Za Vas imam en predlog! Moram Vas pohvaliti, da ste zelo dejavni pri omogočanju človekovih pravic istospolnim partnerjem, katerim omogočate poroke in pravico do posvojitve otrok! Vaša koalicija je pokazala, da zna slediti evropskemu trendu, ki mu sledi že nekaj držav EU (Danska, Nizozemska, Španija, Belgija in Švedska). Z novim zakonikom poskušate odpraviti diskriminacijo istospolnih partnerjev. Morate pa se zavedati, da s tem niste odpravili celotne diskriminacije! Tradicionalni pojem zakonske zveze pravi, da je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene. Če uspe družinski zakonik, bo bila zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost dveh oseb. S tem smo šli en korak naprej, vendar s tem nismo prispeli do konca. Na svetu (tudi v Sloveniji) obstajajo posamezniki in posameznice, ki bi si/se želeli/le poročiti z več kot enim partnerjem, vendar za to nimajo pravne podpore. S tem so prisiljeni živeti neporočeno, saj jim zakon tega ne dovoljuje. Torej, če bi hoteli odpraviti celotno diskriminacijo, bi morali omogočiti tudi skupinske poroke, kjer bi se lahko med sabo poročilo 3 ali več partnerjev. Moderni pojem zakonske zveze bi torej pomenil, da je zakonska zveza z zakonom urejena skupnost dveh ali več oseb. Zavedam se, da je moj predlog preveč radikalen in ga ne podpira še nobena država v EU. Zato torej kot alternativo predlagam Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti. Prepričan sem, da nam bodo sledile tudi druge, tako kot mi sledimo tem 5 državam, ki so omogočile istospolne poroke in posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. V prilogi Vam pošiljam diplomsko delo, ki ga je naredila Alja Fabijan na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani. Prosil bi Vas, da si vzamete nekaj časa in si preberete to delo in mi odgovorite na moj predlog, s katerim predlagam Zakon o registraciji poliamorne skupnosti, z zakonom urejeno zvezo 2 ali več oseb! Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem!

Verzija predloga z dne, 23. 4. 2010 | 16:34:23

Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti

Pozdravljeni! Za Vas imam en predlog! Moram Vas pohvaliti, da ste zelo dejavni pri omogočanju človekovih pravic istospolnim partnerjem, katerim omogočate poroke in pravico do posvojitve otrok! Vaša koalicija je pokazala, da zna slediti evropskemu trendu, ki mu sledi že nekaj držav EU (Danska, Nizozemska, Španija, Belgija in Švedska). Z novim zakonikom poskušate odpraviti diskriminacijo istospolnih partnerjev. Morate pa se zavedati, da s tem niste odpravili celotne diskriminacije! Tradicionalni pojem zakonske zveze pravi, da je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene. Če uspe družinski zakonik, bo bila zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost dveh oseb. S tem smo šli en korak naprej, vendar s tem nismo prispeli do konca. Na svetu (tudi v Sloveniji) obstajajo posamezniki in posameznice, ki bi si/se želeli/le poročiti z več kot enim partnerjem, vendar za to nimajo pravne podpore. S tem so prisiljeni živeti neporočeno, saj jim zakon tega ne dovoljuje. Torej, če bi hoteli odpraviti celotno diskriminacijo, bi morali omogočiti tudi skupinske poroke, kjer bi se lahko med sabo poročilo 3 ali več partnerjev. Moderni pojem zakonske zveze bi torej pomenil, da je zakonska zveza z zakonom urejena skupnost dveh ali več oseb. Zavedam se, da je moj predlog preveč radikalen in ga ne podpira še nobena država v EU. Zato torej kot alternativo predlagam Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti. Prepričan sem, da nam bodo sledile tudi druge, tako kot mi sledimo tem 5 državam, ki so omogočile istospolne poroke in posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. V prilogi Vam pošiljam diplomsko delo, ki ga je naredila Alja Fabijan na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani. Prosil bi Vas, da si vzamete nekaj časa in si preberete to delo in mi odgovorite na moj predlog, s katerim predlagam Zakon o registraciji poliamorne skupnosti, z zakonom urejeno skupnost 2 ali več oseb! Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem!

Verzija predloga z dne, 27. 4. 2010 | 17:05:54

Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti

Pozdravljeni! Za Vas imam en predlog! Moram Vas pohvaliti, da ste zelo dejavni pri omogočanju človekovih pravic istospolnim partnerjem, katerim omogočate poroke in pravico do posvojitve otrok! Vaša koalicija je pokazala, da zna slediti evropskemu trendu, ki mu sledi že nekaj držav EU (Danska, Nizozemska, Španija, Belgija in Švedska). Z novim zakonikom poskušate odpraviti diskriminacijo istospolnih partnerjev. Morate pa se zavedati, da s tem niste odpravili celotne diskriminacije! Tradicionalni pojem zakonske zveze pravi, da je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene. Če uspe družinski zakonik, bo zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost dveh oseb. S tem smo šli en korak naprej, vendar s tem še nismo prispeli do konca. Na svetu (tudi v Sloveniji) obstajajo posamezniki in posameznice, ki bi si/se želeli/le poročiti z več kot enim partnerjem, vendar za to nimajo pravne podpore. S tem so prisiljeni živeti neporočeno, saj jim zakon tega ne dovoljuje. Torej, če bi hoteli odpraviti celotno diskriminacijo, bi morali omogočiti tudi skupinske poroke, kjer bi se lahko med sabo poročilo 3 ali več partnerjev. Moderni pojem zakonske zveze bi torej pomenil, da je zakonska zveza z zakonom urejena skupnost dveh ali več oseb. Zavedam se, da je moj predlog preveč radikalen in ga ne podpira še nobena država v EU. Zato torej kot alternativo predlagam Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti. Prepričan sem, da nam bodo sledile tudi druge, tako kot mi sledimo tem 5 državam, ki so omogočile istospolne poroke in posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. V prilogi Vam pošiljam diplomsko delo, ki ga je naredila Alja Fabijan na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani. Prosil bi Vas, da si vzamete nekaj časa in si preberete to delo in mi odgovorite na moj predlog, s katerim predlagam Zakon o registraciji poliamorne skupnosti, z zakonom urejeno skupnost 2 ali več oseb! Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem!

Verzija predloga z dne, 27. 4. 2010 | 17:08:19

Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti

Pozdravljeni! Za Vas imam en predlog! Moram Vas pohvaliti, da ste zelo dejavni pri omogočanju človekovih pravic istospolnim partnerjem, katerim omogočate poroke in pravico do posvojitve otrok! Vaša koalicija je pokazala, da zna slediti evropskemu trendu, ki mu sledi že nekaj držav EU (Danska, Nizozemska, Španija, Belgija in Švedska). Z novim zakonikom poskušate odpraviti diskriminacijo istospolnih partnerjev. Morate pa se zavedati, da s tem niste odpravili celotne diskriminacije! Tradicionalni pojem zakonske zveze pravi, da je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene. Če uspe družinski zakonik, bo zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost dveh oseb. S tem smo šli en korak naprej, vendar s tem še nismo prispeli do konca. Na svetu (tudi v Sloveniji) obstajajo posamezniki in posameznice, ki bi si/se želeli/le poročiti z več kot enim partnerjem, vendar za to nimajo pravne podpore. S tem so prisiljeni živeti neporočeno, saj jim zakon tega ne dovoljuje. Torej, če bi hoteli odpraviti celotno diskriminacijo, bi morali omogočiti tudi skupinske poroke, kjer bi se lahko med sabo poročilo 3 ali več partnerjev. Moderni pojem zakonske zveze bi torej pomenil, da je zakonska zveza z zakonom urejena skupnost dveh ali več oseb. Zavedam se, da je moj predlog preveč radikalen in ga ne podpira še nobena država v EU. Zato torej kot alternativo predlagam Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti. Prepričan sem, da nam bodo sledile tudi druge, tako kot mi sledimo tem 5 državam, ki so omogočile istospolne poroke in posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. V prilogi Vam pošiljam diplomsko delo, ki ga je naredila Alja Fabijan na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani. Prosil bi Vas, da si vzamete nekaj časa in si preberete to delo in mi odgovorite na moj predlog, s katerim predlagam Zakon o registraciji poliamorne skupnosti, z zakonom urejeno skupnost 2 ali več oseb! Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem!

www.rtvslo.si/blog/radijska-oddaja-izlivi/izlivi-29-poliamorija/28962

Verzija predloga z dne, 27. 4. 2010 | 19:48:40

Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti

Pozdravljeni! Za Vas imam en predlog! Moram Vas pohvaliti, da ste zelo dejavni pri omogočanju človekovih pravic istospolnim partnerjem, katerim omogočate poroke in pravico do posvojitve otrok! Vaša koalicija je pokazala, da zna slediti evropskemu trendu, ki mu sledi že nekaj držav EU (Danska, Nizozemska, Španija, Belgija in Švedska). Z novim zakonikom poskušate odpraviti diskriminacijo istospolnih partnerjev. Morate pa se zavedati, da s tem niste odpravili celotne diskriminacije! Tradicionalni pojem zakonske zveze pravi, da je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene. Če uspe družinski zakonik, bo zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost dveh oseb. S tem smo šli en korak naprej, vendar s tem še nismo prispeli do konca. Na svetu (tudi v Sloveniji) obstajajo posamezniki in posameznice, ki bi si/se želeli/le poročiti z več kot enim partnerjem, vendar za to nimajo pravne podpore. S tem so prisiljeni živeti neporočeno, saj jim zakon tega ne dovoljuje. Torej, če bi hoteli odpraviti celotno diskriminacijo, bi morali omogočiti tudi skupinske poroke, kjer bi se lahko med sabo poročilo 3 ali več partnerjev. Moderni pojem zakonske zveze bi torej pomenil, da je zakonska zveza z zakonom urejena skupnost dveh ali več oseb. Zavedam se, da je moj predlog preveč radikalen in ga ne podpira še nobena država v EU. Zato torej kot alternativo predlagam Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti. Prepričan sem, da nam bodo sledile tudi druge, tako kot mi sledimo tem 5 državam, ki so omogočile istospolne poroke in posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. V prilogi Vam pošiljam diplomsko delo, ki ga je naredila Alja Fabijan na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani. Prosil bi Vas, da si vzamete nekaj časa in si preberete to delo in mi odgovorite na moj predlog, s katerim predlagam Zakon o registraciji poliamorne skupnosti, z zakonom urejeno skupnost 2 ali več oseb! Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem! Prosil bi Vas, da kliknete na ta link in poslušate 2 posnetka. S tem boste mogoče bolj razumevajoči do poliamornih skupnosti!

www.rtvslo.si/blog/radijska-oddaja-izlivi/izlivi-29-poliamorija/28962

Verzija predloga z dne, 6. 5. 2010 | 14:07:10

Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti

Pozdravljeni! Za Vas imam en predlog! Moram Vas pohvaliti, da ste zelo dejavni pri omogočanju človekovih pravic istospolnim partnerjem, katerim omogočate poroke in pravico do posvojitve otrok! Vaša koalicija je pokazala, da zna slediti evropskemu trendu, ki mu sledi že nekaj držav EU (Danska, Nizozemska, Španija, Belgija in Švedska). Z novim zakonikom poskušate odpraviti diskriminacijo istospolnih partnerjev. Morate pa se zavedati, da s tem niste odpravili celotne diskriminacije! Tradicionalni pojem zakonske zveze pravi, da je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene. Če uspe družinski zakonik, bo zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost dveh oseb. S tem smo šli en korak naprej, vendar s tem še nismo prispeli do konca. Na svetu (tudi v Sloveniji) obstajajo posamezniki in posameznice, ki bi si/se želeli/le poročiti z več kot enim partnerjem, vendar za to nimajo pravne podpore. S tem so prisiljeni živeti neporočeno, saj jim zakon tega ne dovoljuje. Torej, če bi hoteli odpraviti celotno diskriminacijo, bi morali omogočiti tudi skupinske poroke, kjer bi se lahko med sabo poročilo 3 ali več partnerjev. Moderni pojem zakonske zveze bi torej pomenil, da je zakonska zveza z zakonom urejena skupnost dveh ali več oseb. Zavedam se, da je moj predlog preveč radikalen in ga ne podpira še nobena država v EU. Zato torej kot alternativo predlagam Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti. Prepričan sem, da nam bodo sledile tudi druge, tako kot mi sledimo tem 5 državam, ki so omogočile istospolne poroke in posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. V prilogi Vam pošiljam diplomsko delo, ki ga je naredila Alja Fabijan na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani. Prosil bi Vas, da si vzamete nekaj časa in si preberete to delo in mi odgovorite na moj predlog, s katerim predlagam Zakon o registraciji poliamorne skupnosti, z zakonom urejeno skupnost 2 ali več oseb! Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem! Prosil bi Vas, da kliknete na ta link in poslušate 2 posnetka. S tem boste mogoče bolj razumevajoči do poliamornih skupnosti!

www.rtvslo.si/blog/radijska-oddaja-izlivi/izlivi-29-poliamorija/28962

Verzija predloga z dne, 6. 5. 2010 | 14:10:04

Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti

Pozdravljeni! Za Vas imam en predlog! Moram Vas pohvaliti, da ste zelo dejavni pri omogočanju človekovih pravic istospolnim partnerjem, katerim omogočate poroke in pravico do posvojitve otrok! Vaša koalicija je pokazala, da zna slediti evropskemu trendu, ki mu sledi že nekaj držav EU (Danska, Nizozemska, Španija, Belgija in Švedska). Z novim zakonikom poskušate odpraviti diskriminacijo istospolnih partnerjev. Morate pa se zavedati, da s tem niste odpravili celotne diskriminacije! Tradicionalni pojem zakonske zveze pravi, da je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene. Če uspe družinski zakonik, bo zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost dveh oseb. S tem smo šli en korak naprej, vendar s tem še nismo prispeli do konca. Na svetu (tudi v Sloveniji) obstajajo posamezniki in posameznice, ki bi si/se želeli/le poročiti z več kot enim partnerjem, vendar za to nimajo pravne podpore. S tem so prisiljeni živeti neporočeno, saj jim zakon tega ne dovoljuje. Torej, če bi hoteli odpraviti celotno diskriminacijo, bi morali omogočiti tudi skupinske poroke, kjer bi se lahko med sabo poročilo 3 ali več partnerjev. Moderni pojem zakonske zveze bi torej pomenil, da je zakonska zveza z zakonom urejena skupnost dveh ali več oseb. Zavedam se, da je moj predlog preveč radikalen in ga ne podpira še nobena država v EU. Zato torej kot alternativo predlagam Zakon o registraciji poliamorne partnerske skupnosti. Prepričan sem, da nam bodo sledile tudi druge, tako kot mi sledimo tem 5 državam, ki so omogočile istospolne poroke in posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. V prilogi Vam pošiljam diplomsko delo, ki ga je naredila Alja Fabijan na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani. Pošiljam Vam tudi povezavo (link) do radijske oddaje Izlivi, ki govori o poliamoriji. Prosil bi Vas, da si vzamete nekaj časa in si preberete to delo in mi odgovorite na moj predlog, s katerim predlagam Zakon o registraciji poliamorne skupnosti, z zakonom urejeno skupnost 2 ali več oseb! Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem! Prosil bi Vas, da kliknete na ta link in poslušate prvi posnetek ali preberete tekst. S tem boste mogoče bolj razumevajoči do poliamornih skupnosti!

www.rtvslo.si/blog/radijska-oddaja-izlivi/izlivi-29-poliamorija/28962

Ko to preberete, si preberite tudi delo Alje Fabijan,ki ga imate v prilogi.

Komentarji