Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Hitri testi v vsako dežurno ambulanto

2366 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Predlagam, da se hitri testi za odkrivanje urgentnih stanj, kot so krvni strdki, vnetje srčne mišice ipd. dajo v vsako dežurno ambulanto in reševalno vozilo.

Konkretno, v našem kraju je dežurna ambulanta, ki je od najbližje bolnišnice (in s tem laboratorija) oddaljena več kot uro vožnje. Ko je pred časom znanka (sredi tridestih let) odšla v ambulanto po pomoč zaradi težkega dihanja, je zdravnik sicer nekaj "jamral", da mu to ni všeč, v bolnico je pa ni poslal (se pravi je šla domov). Nato se je izkazalo, da je imela krvne strdke, kjer je hitra reakcija nujna. Zdravnike je kasneje priznal, da je pomislil na to možnost, ker pa ni imela vidnih znakov (zatekle noge, ni imela dejavnikov tveganja), se za napotitev v bolnišnico ni odločil, saj bi tako ostal brez reševalnega vozila (če bi njo poslal v bolnico z njim).

Ti testi so v primerjavi z ostalimi stroški zdravstvenih storitev SMEŠNO poceni in bi morali biti na voljo v vsakem reševalnem vozilu in zdravstvenem domu, kjer opravljajo dežurstvo, pa v času dežurstev laboratorij ne deluje.

20 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J JazPravim 46 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 1. 2018

Odziv Ministrstva za zdravje

Predlog je bil vložen marca 2015, ko je delovanje služb nujne medicinske pomoči še urejal Pravilnik o službi nujne medicinske pomoči iz leta 2008. Od novembra 2015 pa delovanje služb nujne medicinske pomoči in dežurnih ambulant ureja novi Pravilnik o službi nujne medicinske pomoči (Uradni list RS, št. 81/15 in 93/15 – popr.; v nadaljnjem besedilu: Pravilnik). Pravilnik v materialnem delu vnaša pomembno novost v organiziranju službe – postavlja pravne pogoje za ločitev dela nujne medicinske pomoči, ki jo bodo izvajali specialisti urgentne medicine in dežurne službe, ki jo bodo izvajali specialisti družinske medicine. Uvajajo se nove organizacijske oblike služb nujne medicinske pomoči, in sicer urgentni centri (v nadaljnjem besedilu: UC), satelitski urgentni centri (v nadaljnjem besedilu: SUC) in mobilne enote nujne medicinske pomoči. SUC so organizacijske oblike, ki bodo predstavljale vstopno mesto v sistem NMP v zunajbolnišničnem okolju. Pravilnik v svojih prilogah 4 in 6 tudi določa, kakšna mora biti oprema tako v zdravstvenih ustanovah, kot v mobilnih enotah. V okviru tega je sedaj določeno, da morajo v SUC imeti tudi klinični ali obposteljni laboratorij, ki vključuje tudi teste, opisane v predlogu, kar omogoča strokovno in varno obravnavo nujnih pacientov na vseh vstopnih točkah v sistem NMP.

Predlog, da bi hitre teste namestili v prav vse dežurne ambulante in v vsa reševalna vozila, se nam zdi pretiran. Kljub temu smo predlog posredovali še v strokovno presojo Razširjenemu strokovnemu kolegiju za urgentno medicino, ki je pristojen za področje, na katerega se nanaša predlog.

Razširjene strokovni kolegij za urgentno medicino je na 14. seji dne 15. 1. 2018 v zvezi s tem sprejel naslednji sklep:

"Nabor opreme je predpisan v Pravilniku o službi NMP (Ur.l. RS št. 81/2015, 30.10.2015; 8836-8883). Hitri testi niso odločilni za prepoznavo in ukrepanje v začetnem obdobju pri nujnih stanjih, zato RSK UM meni, da njihova uporaba ne more biti obvezna! Lahko pa v določenih okoliščinah pomagajo, zato njihove uporabe ne zavračamo."

Glede na naša predhodno posredovana pojasnila in stališče RSK UM ocenjujemo, da trenutno predpisana in zahtevana oprema zadostuje za kakovostno in varno obravnavo nujnih pacientov.

Komentarji