Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Glasovanje o zakonodaji preko interneta z digitalnim potrdilom

3087 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, da uvede službo oz. spletno stran, katera bi bila namenjena neki vrsti "neformalnim volitvam". In sicer, ko bi do in od vlade prišel nek predlog za spremembo zakonodaje, ki se neposredno tiče državljanov, bi se izvedlo glasovanje (dnevno, tedensko, ali kakorkoli), ki bi potekalo na tej spletni strani preko digitalnega potrdila. Dobljene rezultate bi vlada evalvirala in ponovno premislila ali tak zakon, spremembo uvesti ali ne. To bi bil nekakšen resničen približek k tapravi demokraciji, saj bi ljudstvo direktno soodločalo oz. prispevalo svoje mnenje o dani problematiki.

Lep pozdrav

36 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR N Nina Jazbec 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 4. 2015

Odziv Ministrstva za javno upravo

Boljši predpisi so eden izmed ključnih elementov za doseganje kakovostnega zakonodajnega okolja, ki je hkrati minimalno obremenjujoče, izboljšuje konkurenčnost gospodarstva, pospešuje odprtost trga, izboljšuje standard in povečuje transparentnost. Z boljšo pravno ureditvijo in orodji e-uprave lahko zagotovimo enostavnejše poslovno okolje, hkrati pa tudi prihranek časa in denarja za državljane, podjetja in javno upravo.

Pojasnjujemo, da je za namen izboljšanja zakonodaje in enotnega sistema priprave predpisov bil v letu 2010 vpeljan sistem medresorskega usklajevanja predpisov (IPP - informacijska podpora priprave predpisov). Prav tako pa se izvaja posvetovanje pri pripravi predpisov z deležniki, in sicer z objavo predlogov predpisov poteka preko predpisane enotne točke e-demokracija.

Preko spletnega portala e-demokracija je vsem omogočeno spremljanje procesa nastajanja predpisov, in sicer od trenutka, ko ministrstvo ali vladna služba objavi namero o pričetku oblikovanja nekega predpisa pa do trenutka, ko je ta predpis posredovan v vladno obravnavo oziroma v Državni zbor RS. Ob vsakem objavljenem predpisu v pripravi je vsem omogočena možnost pošiljanja komentarjev na predpis, vse dokler traja obdobje, v katerem organ, ki pripravlja omenjeni predpis, sprejema mnenja ter morebitne pripombe, posredovane s strani javnosti. Glede na to smo mnenja, da samo glasovanje o predlogu predpisa nima konkretne dodane vrednosti, zato ga ne podpiramo.

V okviru Strategije razvoja javne uprave 2015 – 2020, ki je trenutno v fazi medresorskega usklajevanja se na področju priprave predpisov in odprave administrativnih ovir pospešeno izvajajo aktivnosti v smeri krepitve podpore in zavedanja zaposlenih o pomenu priprave boljše zakonodaje kot vrednote v javni upravi in k izboljšanju sodelovanja z ustreznimi deležniki. V okviru priprave boljše zakonodaje se namenja večja pozornost doslednemu izvajanju presoje posledic učinkov predpisov za zagotavljanje zakonitosti, pravne varnosti, predvidljivosti, odzivnosti ter usmerjenosti k uporabniku.

Ministrstvo za javno upravo v sodelovanju z Centrom nevladnih organizacij v okviru projekta »Krepitev usposobljenosti za izvajanje presoje učinkov predpisov ter vključevanja javnosti v pripravo in izvajanje politik« izvaja serije izobraževanj javnih uslužbencev za vključevanje ključnih deležnikov in splošne javnosti pri pripravi predpisov.

Usposabljanje poteka v več modulih, na katerih z javnimi uslužbenci, pripravljavci predpisov poglobljeno oblikujemo načrte za vključevanje javnosti pri pripravi predpisov, s ciljem da bi predstavljeno prenesli v prakso in slednje vključili v bolj odprte procese priprave predpisov.

V kratkem bo vzpostavljen tudi prenovljen spletni portal eUprava2, ki bo uporabnikom na bolj prijazen način nudil možnost participacije in sooblikovanja predpisov v okviru prenovljene eDemokracije.

Priloge:

Komentarji