Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Legalizacija konoplje in ureditev samooskrbe

4331 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Zaradi slabe zdravstvene ureditve v naši državi, bi bilo edino pravilno da se omogoči zdravljenje bolnikom, ki bi jim konoplja omogočila normalno življenje, ozdravitev ali lajšanje bolezenskih simptomov ki jih imajo. S tem bi se jim omogočila tudi samooskrba, da bi vedeli kakšno zdravilo prejmejo in da je 100% naravno.

42 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR zeleni-državljan 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 4. 2015

Odziv Ministrstva za zdravje

Skladno z vašo pobudo, ki ste jo naslovili na Vlado Republike Slovenije, v kateri predlagate legalizacijo konoplje in ureditev samooskrbe, vam v nadaljevanju odgovarjamo: področje prepovedanih drog v Republiki Sloveniji je urejeno v skladu s tremi konvencijami Organizacije združenih narodov (v nadaljnjem besedilu: OZN) s tega področja, drugimi mednarodnimi pravnimi akti in z usmeritvami Evropske unije, ki so zavezujoči za vse države članice. Konoplja in tetrahidrokanabinol (v nadaljnjem besedilu: THC) po mednarodnih konvencijah OZN spadata med prepovedane droge. Države podpisnice konvencij OZN so se zavezale, da bodo na nacionalni ravni sprejemale ukrepe zoper zlorabo drog in mednarodno tihotapstvo. Po drugi strani Konvencije OZN dopuščajo uporabo prepovedanih drog, ki so hkrati tudi zdravila, če so za to podani strokovni argumenti in država za takšne snovi oblikuje ustrezen nadzorni sistem.

V primeru konoplje 28. člen Enotne konvencije o mamilih na primer določa, da mora v primeru, da se država odloči za gojenje rastline kanabisa za proizvodnjo kanabisa ali smole iz kanabisa, vzpostaviti nadzorni sistem, kakršen je v 23. členu iste konvencije predviden za nadzor nad opijskim makom. Taka dikcija konvencije dejansko omogoča nadzorovano uporabo vseh vrst konoplje in seveda THC-ja v medicinske namene, ne pa gojenja rastline za smozdravljenje ali rekreativne namene.

Nadalje, Zakon o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami v 6. členu navaja, da se za prepovedane droge ne štejejo substance, ki se v skladu s posebnimi predpisi uporabljajo kot zdravila. Z zadnjimi spremembami Uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog, je v Sloveniji omogočeno, da lahko zdravnik, skladno s predpisi ter strokovnimi smernicami na posameznem področju medicine, predpiše zdravila na osnovi kanabinoidov na recept. Za izdajo dovoljenj za promet z zdravili iz konoplje je tako kot za vsa druga zdravila pristojna Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). Odločitev o začetku postopka za ugotavljanje potreb po posameznih učinkovinah je v pristojnosti medicinske stroke. Odločitev za pričetek postopka za pridobitev dovoljenja za promet z zdravilom je poslovna odločitev proizvajalca zdravila.

Opozoriti želimo tudi na zavajanja, ki se nanašajo na obljube o splošni zdravilnosti konoplje pri desetinah bolezni in praktično neškodljivi uporabi. Konopljo se v javnosti predstavlja kot čudežno rastlino, kot univerzalno zdravilo za vse bolezni. Na ta način se pri ljudeh ustvarja vtis o smiselnosti (samo)obravnave s konopljo in hkrati dvom o konvencionalnih metodah zdravljenja. V najslabšem primeru ljudje terapijo, ki jim jo je predpisal zdravnik, zamenjajo za preparate iz konoplje, ki jih kupijo na črnem trgu za drag denar in v upanju na ozdravitev. Če gre za na primer zdravljenje raka, vsak odlog terapije, ki jo predpiše zdravnik, lahko bistveno zmanjša možnosti za ozdravitev. Uradna medicina že ves čas opozarja, da so zdravila iz konoplje učinkovita za lajšanje simptomov, kot so slabost pri zdravljenju s kemoterapijo, nevropatska bolečina, pomanjkanje apetita in spastičnost in se v medicini uporabljajo pri bolnikih z na primer multiplo sklerozo, rakom, bolnikih z AIDS-om itd., z njimi pa žal ne moremo ozdraviti teh bolezni.

Hkrati je treba omeniti še številne dokaze iz znanstvene literature, da uporaba konoplje pri ljudeh, še posebej pri mladostnikih, lahko poveča tveganje za razvoj odvisnosti od konoplje, povzroči težave v duševnem zdravju, poveča tveganja za srčno-žilne in respiratorne bolezni in pri mladostnikih negativno vpliva na učni uspeh, verbalne sposobnosti ter pomnjenje (npr.: Williams, J., Bretteville-Jensen, Al., 2014. Does iiberalizing cannabis laws increase cannabis use? Journal of Health Economics 36, 20-32).

Primernost oziroma neprimernost predloga za nadaljnjo obravnavo

Po mnenju Ministrstva za zdravje je predlog za legalizacijo konoplje in ureditev samooskrbe neprimeren in nestrokoven, saj pavšalno in neargumentirano navaja, da naj bi se domnevno slaba zdravstvena ureditev v naši državi izboljšala z legalizacijo konoplje, ki naj bi ljudem omogočila normalno življenje, ozdravitev ali lajšanje bolezenskih simptomov. Poudariti je treba, da nobeno zdravilo ne pomaga vselej in vsem ljudem, ali v vseh fazah neke bolezni. Nekritične navedbe o katerikoli snovi, kot čudežni, vsestransko uporabni in povsem neškodljivi, lahko pri posamezniku povzročijo negotovost, stisko ali celo dvom v proces zdravljenja.

Priloge:

Komentarji