Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Obvezna izdaja računa za opravljeno storitev tudi za zdravnike in odvetnike

3860 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

Predlagam vladi R Slovenije, da naloži inšpekcijskim službam kontrolo obveznega izdajanja računov za opravljene zdravstvene in zobozdravstvene ter odvetniške storitve.

Zlasti je to potrebno, ker se zlasti cene zobozdravstvenih storite pri zasebnikih zelo razlikujejo (nekje dobesedno letijo v nebo). Pri odvetnikih pa je sicer zakonsko določena tarifa (točke) za posamezno storitev vendar zakon prav tako dopušča izjemo, da se odvetnik in stranka sama dogovorita za nagrado/plačilo za opravljeno storitev.

Zato v vseh teh primerih vedno in vselej poslušam zgodbe o pravljičnih zneskih in še vedno ne vem ali mi pripovedovalci lažejo in plačila napihujejo ali pa zgodbe držijo. To je še vedno siva cona, kjer je dovolj prostora za delo inšpekcijskih služb. Z odvzemom kakšne licence v primeru kršitve, se bodo zadeve radikalno popravile. Pa tudi davčna uprava bi lahko izvajalce storitev obdavčila po dejanskem prihodku, ne po navideznem.

41 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Sony Globokar 121 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 4. 2015

Odziv Ministrstva za finance

Obveznost izdaje računa za opravljeno storitev za odvetnike ter zdravnike zasebnike je predpisana v obstoječi zakonodaji. Zakon o davčnem postopku (Uradni list RS, št. 13/11 – uradno prečiščeno besedilo, 32/12, 94/12, 101/13 – ZDavNepr, 111/13, 25/14 – ZFU, 40/14 – ZIN-B in 90/14; v nadaljnjem besedilu ZDavP-2) v prvem odstavku 31. člena določa, da so osebe, ki so dolžne voditi poslovne knjige in evidence v skladu s tem zakonom ali na njegovi podlagi izdanim predpisom, drugim zakonom ali računovodskim standardom, knjige dolžne voditi tudi za namene izvajanja zakonov o obdavčenju in tega zakona. Tudi osebe, ki ne vodijo poslovnih knjig in evidenc po prvem odstavku tega člena, pa so za namene iz prvega odstavka tega člena dolžne voditi poslovne knjige in evidence, ki jih predpiše minister, pristojen za finance (drugi odstavek 31. člena ZDavP-2). Obveznost vodenja poslovnih knjig in evidenc (npr. evidence knjigovodskih listin, ki dokazuje poslovne dogodke v zvezi s prihodki) je za odvetnike ter zdravnike zasebnike kot fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, predpisana s Pravilnikom o poslovnih knjigah in drugih davčnih evidencah za fizične osebe, ki opravljajo dejavnost (Uradni list RS, št. 138/06, 52/07 in 21/13).

Z Zakonom o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 13/11 – uradno prečiščeno besedilo, 18/11, 78/11, 38/12, 83/12 in 86/14; v nadaljnjem besedilu: ZDDV-1) je v 81. členu predpisana obveznost izdaje računa za namene DDV za vse davčne zavezance, in sicer tako za zavezance, ki so identificirani za namene DDV kot tudi za zavezance, ki niso identificirani za namene DDV. V skladu s 5. členom ZDDV-1 se za davčnega zavezanca šteje vsaka oseba, ki kjerkoli neodvisno opravlja katerokoli ekonomsko dejavnost, ne glede na namen in rezultat opravljanja dejavnosti.

V skladu z ZDDV-1 morajo torej vsi davčni zavezanci izdajati račune, različno so določene le obvezne sestavine računov, ki jih mora vsebovati račun, glede na njihov status (ali so identificirani za DDV ali ne), kar izhaja iz 81. do 83. člena ZDDV-1 in iz 141. člena Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 141/06, 52/07, 120/0, 21/08, 123/08, 105/09, 27/10, 104/10, 110/10, 82/11, 106/11, 108/11, 102/12, 54/13, 85/14 in 95/14).

Priloge:

Komentarji




  • n naivnež

    Če bomo vsi kot potrošniki vztrajali, da nam za vsako storitev, prodajo, opravljeno delo ipd. izvajalec da račun in storitve brez računa ne bomo plačali, bo v naši deželi zelo kmalu zavladal red!

  • r rogixl

    Če kdo ne dobi računa za opravljeno storitev je kriv izključno sam. Najprej vzemi ali zahtevaj račun , potem pa plačaj. Nobena inšpekcija ne more vsega kontrolirati. Red lahko naredimo le uporabniki.

  • j jurcek

    Poleg naštetih so še ostali, razna društva, ki vabijo na razne tečaje, aktivnosti itd - 'joj, ne morem vam dat računa, mi je zmanjkalo listkov v bloku', potem, ko jim ob vprašanju čeljust itak dol pade....

  • S Sony Globokar

    Srečam zadnjič gospoda pri 60-tih. Upokojenec z nekaj nad 500 evri pokojnine, žena na čakanju in nato bo sledila upokojitev. Nadomestila nekaj okrog 350 evrov.

     

    Gospod na "črno/fuš" vozi kombi za s.p. svojega sina. Dela cele dneve od zore do mraka. Pravi, da dokler bo šlo bo šlo. Z ženo sta lastnika hiše, ki jo je potrebno vzdrževati. Pove, da zakonodajo pozna in če ga bodo dobili bo pač plačal kazen in vozil naprej, da drugače ne gre.

     

    Zadeve ne komentiram!

    • D DavidS

      Predlagam vam, da se preselite v Švico. Tam so višje plače, tam so višje pokojnine. In, veste kaj? Tam so tudi večje razlike med revnimi in bogatimi.

      Pa še nekaj....ko boste v Švici se malo ozrite naokrog. Ugotovili boste, da so izjemno redki takšni, ki so ob minimalnih prejemkih lastniki hiše, po možnosti 200m2 velike, v kateri živita dva upokojenca, kot je v slovenski navadi.

       

      Zaradi tega človeka, ki ob pokojnini še cel dan na črno dela, pa je brezposeln nekdo drug, ki bi sicer opravljal te prevoze...morda oče dveh šoloobveznih otrok, ki bi denar potreboval veliko bolj, kot upokojenec. Me veseli, da takšno ravnanje podpirate.

  • T Tatjana19

    Jaz pa bi to isto predlagala tudi za račune javnega zdravstva. Tako bi lahko sama kontrolirala, ali so mi dejansko zaračunali to kar so opravili. Prav tako bi lahko imela pregled nad tem, koliko plačujem za javno zdravstvo in koliko koristim. Inšpektorji bi na ta način lahko preverjali zdravstveno blagajno in nam poročali, kakšno je stanje in zakaj. Mislim, da imamo pravico, saj mi prispevamo denar za javno zdravstvo. Me res zanima, kdo kontrolira, koliko so bolnice in ZD v resnici opravili storitev in posegov in koliko so jih zaračunali.

    Že nekaj časa tudi opažam, kako vsiljujejo določene storitve in posege čisto po nepotrebnem in tako samo praznijo blagajno, namesto da bi bil denar za res prave in nujne posege, za katere pa potem ljudje zbirajo solidarnostni denar. Narobe svet! Za primer samo povem, da vsiljujejo staršem sistematske preglede 3 leta starih otrok pri psihologih. A so normalni? Samo zapravljajo denar!

    • D DavidS

      Eden razlogov za na videz nepotrebne preglede smo tudi z ničemer zadovoljni pacienti.

       

      Če nas pošljejo na neko preiskavo, ki ne najde ničesar, mečejo denar stran.

      Če nas na to preiskavo ne pošljejo, in zaradi tega spregledajo kakšno resno bolezen, pa jih bomo tožili, ker niso bili dovolj skrbni.

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      Strinjam toda to pomeni, da zdravnik njegovega dela ne opravlja dobro.

      Namreč če bi ga, bi osebo poslal na pregled le v primeru, da je zares bolana, sicer pa ne.

      V kolikor bi oseba šla k drugemu zdravniku samoplačniško in dobila izvide, da ji nekaj "fali" oz. daj bolana in bila upravičena do pregleda pri specialistu, pa bi ji javno zdravstvo moralo povrniti stroške plačila; posledično bi njen lečeči zdravnik v javnem zdravstvu moral nositi posledice za slabo opravljeno delo.

      In ker temu ni tako je pač problem.

       

      Kar se tiče predloga pa bi omenil odvetnike. Dokler bomo kot družba dopuščali, da je nek odvetnik plačan za delo tudi 100x več, kot neka druga oseba, ki prav tako trdno dela, ne bomo pravična družba. Tarife odvetnikov so dejansko močno previsoke in tudi zato postajamo vedno bolj razslojena družba.

      lp

  • n natali74

    tudi jaz nisem prejela računa, sicer že leta 2008, na sodišču sem sodbo dobila in ker nimam računa tudi del vloženga denarja za odvetnika nisem dobila nazaj, čeprav mi je ustno zagotovil, da polovico sigurno dobim. Verjetno ga nikoli ne bom videla ker nimam računa.

  • S Slavko Cerkvenik

    Imam slabe, katastrofalne izkušnje z odvetniki - nikoli nisem dobil računa, pa je šlo za velike zneske, prav bi bilo, da se ta zadeva z računi uredi, ker gre za velike denarje, pri dražjih zadevah so ti zneski milijonski, pa niti evidentirani niso.

    V zobozdravstvu pa je enako, če ti opravijo poseg brez računa, se nimaš ob težavah na kaj sklicevati, pa tudi zavarovalnici zobozdravnik izstavi drugačen, pet ali tudi desetkrat višji račun, kot da je menjal pol glave.

    • D DavidS

      Če ni računa, potem izvajalec tudi ne more zahtevati plačila.

       

      Tako da, če na vašo zahtevo "prosim za račun" dobite odgovor "ne moremo vam ga dati", preprosto rečete "potem pa jaz ne morem plačati. Hvala", se obrnete, in greste.

  • D DavidS

    Izdajanje računov je že sedaj obvezno. To, da naše inšpekcijske službe praviloma ne delajo nič, pa tudi ni neka skrivnost...žal.

     

    To, da so storitve pri nekaterih izvajalcih zelo drage, pa nima veze z izdajanjem računov.

  • M MATJAž

    SE POPOLNOMA STRINJAM KER VELIKOKRAT SLIŠIM TAKO:

     

    ODVETNIKU SEM DAL 300€ PA DAL 100€ A NIKOLI NOBENEGA RAČUNA.