Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

uvedba regij namesto občin

3038 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Zdaj, ko se je zamenjala oblast, bi lahko ponovno premislili o ustanovitvi regij: dolenjska, osrednje-slovenska, gorenjska..., vsaj za čas krize, s čimer bi prihranili milijone €. Nekatere naloge vlade bi lahko prenesli na te regije. Na splošno bi bilo gotovo manj težav z birokracijo. Vsako območje neke regije bi lahko izvolilo svoje predstavnike v "regijsko vlado". S tem bi bilo gotovo tudi manj težav kar se tiče volilnega sistema, saj bi bili posamični kandidati izvoljeni neposredno.

Ta predlog lahko vlada prilagodi oz. Uredi zakonsko podlago, zato prosim, da tega predloga ne zavrnete iz zakonodajskih razlogov.

27 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR N neznanec777 12 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 2. 2015

Odziv Ministrstva za javno upravo

Predlog, da se regije oziroma pokrajine v Sloveniji uvedejo namesto občin ni sprejemljiv. Ustava Republike Slovenije je uvedla lokalno samoupravo kot pravno sistemsko institucijo in jo opredelila kot eno svojih temeljnih demokratičnih načel. Načelo decentralizacije oblasti oziroma jamstvo lokalne samouprave je umeščeno med uvodne splošne določbe ustave, ki opredeljujejo vrednote slovenske države in načela družbene ureditve. Tako je v skladu z 9. členom ustave prebivalcem Republike Slovenije zagotovljena lokalna samouprava. Po ustavi uresničujejo prebivalci lokalno samoupravo v občinah in drugih lokalnih skupnostih (138. člen ustave). V pristojnost občine spadajo lokalne zadeve, ki jih občina lahko ureja samostojno in ki se nanašajo samo na prebivalce občine, ter posamezne naloge iz državne pristojnosti, ki jih nanje prenese država z zakonom in ob zagotovitvi sredstev, pri čemer opravlja nadzor nad zakonitostjo, primernostjo in strokovnostjo dela njihovih organov (140. člen ustave). 139. člen ustave govori o ustanovitvi občin, 141. člen o mestni občini, 142. člen o financiranju občin, 143. člen o pokrajinah in 144. člen o nadzoru državnih organov nad zakonitostjo dela organov lokalnih skupnosti. Poudariti pa je potrebno, da pokrajine v Republiki Sloveniji niso uvedene. Ministrstvo za javno upravo bo pripravilo Strategijo razvoja lokalne samouprave v Sloveniji. Ob širšem družbenem soglasju bi bilo mogoče pričeti s širšim reformnim procesom, katerega cilj bi bile večje, sposobnejše in bolj avtonomne občine ter v perspektivi tudi ustanovljene pokrajine.

Priloge:

Komentarji




  • p pravica_ljudem

    Sam če uvedemo regije je lepo da se jih po slovensko imenuje: pokrajine.

  • h hales

    Samo še skupina ljudi več, ki bi po politični pripadnosti prejemala davkoplačevalski denar.

     

    Ideja bi pila vodo, če bi zaposlene preselili iz ministrstev in občin v to službo, še vedno pa je strošek najema, tekoči stroški, inventar... pridobili pa ne bi nič.

     

    Morda bi večje občine več denarja namenile sebi, majhne pa bi imele manj sredstev.

  • N Nezadovoljen

    Dva dni nazaj je bilo na TV prikazano, da se ustanavljajo neke skupnosti občin, kjer opravljajo strokovna in administrativna dela za občine ustanoviteljice. Mislim, da je bilo rečeno, da je teh skupnosti okrog 20. Ali ni to že zametek regionalnega povezovanja oziroma nastajanja regij?

     

    Na starih občinah torej ostaja le župan, fikus in mogoče tajnica. Ali ni že to dovolj velik znak, da takšnega števila občin res ne potrebujemo?

     

  • Z Zimek

    Tebi se zdi 212 občin v redu. Pa me res zanima s katerega planeta si?

    • b bombon

      Če slučajno meni odgovarjaš, nisem za 212 občin, bi število zmanjšal vsaj za polovico.

  • b bombon

    Sem za uvedbo dežel, a le-te niso mišljene kot nadomestilo za občine (kot piše v naslovu predloga), pač pa bi se uvedle in delovale dopolnilno.

    Je pa ovira (kolikor vem) bila do zdaj nezmožnost dogovora politike o številu pokrajin. Namreč, tako kot pri občinah bi tudi svojo deželo rada imela skoraj vsaka vas.

    Poleg ne prevelikega števila pokrajin bi bilo treba poskrbeti tudi, da se javni sektor zaradi tega nebi povečal (npr. z ustreznim zmanjšanjem državnega in občinskega aparata).

  • u ucmanster

    P mojem mnenju bi lahko število občin ostalo enako, le nekatere pristojnosti bi morale prenesti iz države in občin na regije. Npr projekti, ki so za državo preveč obrobni in za občine preveliki zalogaji. Seveda, bi se moralo ob tem skrbeti, da bi bilo to izvedeno tako, da suma sumarom bi bili stroški delovanja teh uprav enaki ali manjši kot sedaj.

  • a ahac36 nuncij

    Predlog pomeni samo povečanje javnega sektorja. Popolna utopija je, da bi z delnim prenosom pooblastil na regije in uvedbo "regionalnih vlad" karkoli prihranili na državni ali občinski ravni. Pri nas v javnem sektorju namreč ni mogoče odpustiti niti tajnice.

    • n neznanec777

      Pozabil sem omeniti ukinitev občin.vsaj kar se tiče vodstva posameznih občin.

  • l lipi

    Sem za, ker občin je res absolutno preveč. Sem pa za to, da bi se te regije imenovale kar občine, ker Slovenija je tako majhna, da ne bi bil noben greh, če bi imeli samo npr. 15 velikih občin...

    • n neznanec777
      Komentar je izbrisal avtor komentarja.