Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Študija potencialne uvedbe UTD

7600 OGLEDOV 49 KOMENTARJEV

Spoštovani, vladi predlagamo, da ponovno preuči finančne možnosti, kot tudi posledice uvedbe Univerzalnega temeljnega dohodka (UTD) na način, kot je to bilo izvedeno v Predlog UTD v Sloveniji - zakaj in kako? (Valerija Korošec, 2010, Umar) ter v (interni) študiji IER s pomočjo mikrosimulacijskega modela, ter nam na ta način pokaže, kje so prednosti in pomanjkljivosti predlaganega sistema UTD v primerjavi s sedaj veljavnim sistemom za posamezne (predvsem najbolj ogrožene) družbene skupine.

124 glasov

12 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T Temeljni 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 3. 2015

Odziv Urada RS za makroekonomske analize in razvoj

Pobuda o uvedbi univerzalnega temeljnega dohodka (UTD), ki bi v določenem znesku pripadal vsakemu posamezniku, sicer sega daleč v zgodovino, vendar je bila v praksi do danes zgolj redko uveljavljena. Tako tudi države EU z najvišjo kakovostjo življenja (Luksemburg, Nizozemska, Irska, Avstrija …) vprašanje socialne zaščite državljanov rešujejo na drugačne načine.

V Sloveniji podobno kot v drugih državah problematiko najšibkejših skupin prebivalstva rešujemo s širokim naborom socialnih transferjev. Za morebitno uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka bi bila potrebna korenita sprememba sistema zagotavljanja socialne države, kot jo poznamo v današnjem pomenu. Za to bi bilo treba opraviti izčrpno in dolgotrajno družbeno razpravo vseh družbenih skupin in doseči široko politično soglasje.

Nadaljnje analize o finančni vzdržnosti UTD in njegovi višini bi Vlada RS lahko pridobila po sprejemu omenjenega družbenega in političnega soglasja, po katerem bi bile znane tudi osnovne predpostavke o virih financiranja in upravičencih do UTD. Brez teh osnovnih predpostavk pa poglobljene analize niso smiselne.

Komentarji