Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Stanje "pokojninskega računa"

3090 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam, da se za vsakega državljana pripravi in seveda sproti obnavlja stanje njegovih vplačil v "pokojninski sklad", saj je tak jasen odnos do vplačanih sredstev v pokojninsko blagajno nujen za kakršnekoli izračune za pokojnino posameznika, prav tako pa je to tudi osnova za morebitno spreminjanje zakonodaje. S tem bi povečali preglednost stanja pokojninske blagajne, prav tako pa bi odpravili vsakokratno sprenevedanje in pojasnjevanje takih ali drugačnih "sposobnih" posameznikov, ki želijo stanje pokojninske blagajne vsakokrat prilagoditi svojim političnim ambicijam...

Predlagam, da se tak "pokojninski oz socialni račun" vodi in objavlja podobno kot bančni ali zavarovalniški računi in se posamezniku sporoča enkrat letno ob odločbi za dohodnino.

21 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR G Goran 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 5. 2010

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

V Republiki Sloveniji je uveljavljen dokladni (t.i. ˇpay as you goˇ) pokojninski sistem, kar pomeni, da se plačani prispevki aktivne generacije sproti porabijo za izplačevanje pokojnin pasivni generaciji. Gre za sistem medgeneracijske solidarnosti, kjer delovno aktivna generacija poskrbi za starejše, ki niso več delovno aktivni in so uveljavili pravice iz obveznega pokojninskega zavarovanja. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije za vsakega zavarovanca vodi evidence o višini plač oziroma drugih osnov od katerih so bili plačani prispevki, ki so osnova za izračun višine pokojnine. Iz predloga izhaja, da bi se za vsakega državljana uvedel pokojninski račun, kjer bi se sproti obnavljalo stanje njegovih vplačil v pokojninsko blagajno, tako vplačana sredstva pa bi bila tudi osnova za izračun višine pokojnine. Na MDDSZ je bila v sklopu priprave sprememb Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju oblikovana strokovna delovna skupina, ki je pripravila dokument z naslovom Modernizacija pokojninskega sistema v Republiki Sloveniji – Varna starost za vse generacije, ki je objavljen na spletni strani MDDSZ (http://www.mddsz.gov.si/fileadmin/mddsz.gov.si/pageuploads/dokumenti__pdf/word/Dokument_o_modernizaciji_25_9_09.pdf). Iz tretjega poglavja tega dokumenta – vzpostavitev novega pokojninskega sistema, je razviden predlog rešitve z uvedbo sistema navideznih pokojninskih računov. V sistemu navideznih računov se vplačani prispevki zavarovanca evidentirajo na njegovem osebnem računu. Osebni računi so navidezni, saj se prispevki v okviru dokladnega sistema uporabijo za sprotno izplačevanje pravic upokojencev. Višina posameznikove pokojnine v takšnem sistemu je odvisna od višine vplačanih prispevkov, ki so evidentirani na njegovem navideznem osebnem računu, dolžine vplačevanja in pričakovane preostale življenjske dobe posameznikove generacije ob njegovi upokojitvi. Iz zgoraj navedenega je razvidno, da je bil posredovan predlog na MDDSZ že obravnavan in bo v zgoraj navedeni obliki (sistem navideznih pokojninskih računov) predvidoma uveljavljen leta 2015. Ob tem bi želeli še dodatno pojasniti, da je od maja 2010 na spletni strani Davčne uprave Republike Slovenije za vsakega posameznika možen vpogled v podatke o plačanih prispevkih preko sistema eDavki.

Priloge:

Komentarji