VARČEVANJE Z DRŽAVNO BLAGAJNO
Vladi in opoziciji predlagam nasledne varčevalne ukrepe
Tako boste tudi nekaj prihranili.saj vem da v svoj korit ne boste posegali,
Vladi in opoziciji predlagam nasledne varčevalne ukrepe
Tako boste tudi nekaj prihranili.saj vem da v svoj korit ne boste posegali,
Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
Odziv Ministrstva za javno upravo
Na Ministrstvo za javno upravo smo prejeli predlog št. 6259-332 glede varčevanja z državno blagajno. Predlog smo proučili in ugotavljamo, da se predlogi za varčevanje v veliki meri nanašajo na pravice poslancev. Do teh predlogov se Ministrstvo za javno upravo ne more opredeliti, zato predlagamo, da predlog v delu, ki se nanaša na poslance, posredujete v Državni zbor.
Ne glede na navedeno pa pojasnjujemo, da določbe 8. poglavja Zakona za uravnoteženje javnih financ (Uradni list RS, št. 40/12, 105/12 in 85/14), ki vsebuje omejitve na področju plač, povračil stroškov in nekaterih drugih prejemkov zaposlenih ter ukrepe za omejevanje stroškov v javnem sektorju, veljajo za javne uslužbence in funkcionarje v državnih organih, upravah samoupravnih lokalnih skupnosti, javnih agencijah, javnih skladih, javnih zavodih, javnih gospodarskih zavodih ter drugih osebah javnega prava, ki so posredni uporabniki državnega proračuna ali proračuna samoupravne lokalne skupnosti, torej za celoten javni sektor. Prav tako velja za funkcionarje znižana plačna lestvica, enako kot za javne uslužbence, kar pomeni, da se izplačujejo znižane plače.
Glede nadomestila plače po prenehanju funkcije pa je treba opozoriti, da je bil hkrati z drugimi zakoni, ki urejajo pravice funkcionarjev po prenehanju funkcije, spremenjen tudi Zakon o poslancih (Uradni list RS, 48/92, 15/94, 19/94, 15/03, 123/04, 24/05-upb1, 90/05, 112/05 -upb2, 20/06, 109/08, 39/11, 48/12), ki je skrašal čas prejemanja nadomestila in tudi znižal višino nadoemstila. Tako ta zakon sedaj določa, da ima poslanec, ki mu je prenehal mandat in iz objektivnih razlogov ne more nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve in ne izpolnjuje minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine brez zmanjšanja v skladu s predpisi, ki urejajo obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, oziroma s posebnimi predpisi, v katerih je urejena pravica do starostne pokojnine, dokler se ne zaposli ali začne opravljati pridobitne dejavnosti oziroma dokler ne izpolni navedenih pogojev za upokojitev, pravico do nadomestila v višini 80 % zadnje plače, ki jo je prejemal, ko je opravljal funkcijo, vendar najdlje šest mesecev od prenehanja mandata. Pravica do nadomestila se lahko podaljša do izpolnitve pogojev za upokojitev, vendar najdlje še za šest mesecev.
Zakon določa tudi, da ima poslanec, ki je opravljal funkcijo poslanca že pred mandatom, ki mu je prenehal, za vsak prejšnji zaporedni mandat pravico do dodatnega trimesečnega nadomestila plače, vendar ne več kot šest mesecev skupaj. S spremembo zakona so bili zaostreni pogoji za pridobitev pravice do namestila, saj so razen skrajšanja dobe in znižanja višine nadomestila bile uvelajvljene še naslednje določbe:
Glede predlogov za zmanjšanje stroškov pri uporabi službenih vozil in službenih telefonov pa pojasnjujemo, da sta obe področju v državni upravi urejeni, in sicer z:
Navedeni uredbi vsebujeta pravila za uporabo službenih avtomobilov in mobilnih telefonov in določata uporabo v službene namene, omejitve glede uporabe pa je vlada sprejemala tudi v okviru varčevalnih ukrepov, saj je varčevanje v javnem sektorju prisotno že dalj časa.