Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Pavšal za SPIZ

2841 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Pavšal, ki ga plačujemo za dopolnilno dejavnost naj se upošteva pri izračunu pokojnine. Koliko mi je znano temu ni tako in ni pošteno, da eni plačujemo dodatno v pokojninsko blagajno, iz nje pa ne bomo za to dobili nič. Nič koristi ni tudi od plačevanja pavšala za zdravstveno zavarovanje. Tisti, ki smo zaposleni in že tam plačujemo vse dajatve, še za pavšal plačujemo 760 eurov letno. A je to pošteno in stimulativno? Davke za dejavnost pa seveda plačamo. Torej če že plačujemo dvakrat naj se to upošteva pri pokojnini.

11 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B Brank 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 12. 2014

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

V zvezi s posredovanim predlogom MDDSZ pojasnjuje, da Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/12, 39/13, v nadaljevanju ZPIZ-2) t.i. pavšal ureja v 20. členu, in sicer je določeno, da se za posebne primere zavarovanja oziroma za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu oziroma poklicne bolezni med drugim obvezno zavaruje tudi oseba, ki samostojno opravlja pridobitno ali drugo dovoljeno dejavnost, vendar ni zavarovana po 15. členu tega zakona, pri opravljanju navedene dejavnosti. Obdobje takšnega zavarovanja se v skladu z veljavno zakonodajo ne šteje v zavarovalno dobo, niti se ne upošteva pri višini starostne pokojnine.

Zavarovanje za posebne primere zavarovanje tako glede na zapisano resnično ne daje pravic iz naslova nastopa zavarovalnega rizika starosti oziroma povedano drugače, osebe, ki so zavarovane na predmetni podlagi iz tega zavarovanja ne prejmejo zavarovalne dobe, poleg tega pa se predmetno vplačevanje prispevkov tudi na upošteva pri izračunu starostne pokojnine. Vendar pa je potrebno poudariti, da ZPIZ-2 ne ureja zgolj zavarovanja v primeru nastopa zavarovalnega rizika starosti, temveč ureja tudi pravice v primeru nastopa drugih zavarovalnih rizikov, med katere spadata tudi smrt in invalidnost. Predmetni člen ureja ravno zavarovanje v primeru nastopa rizika smrti oziroma invalidnosti, ki bi nastopila kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni na podlagi dela, ki ga oseba opravlja v okviru samostojne dejavnost, in v primerih nastopa predmetnih rizikov s seboj prinaša tudi določene pravice. V primeru nastopa invalidnosti oziroma smrti, ki bi bila posledica opravljanja te dejavnosti namreč osebi, ki bi bila zavarovana na drugi podlagi in ne na podlagi opravljanja dejavnosti, ne bi mogla biti priznana poškodba pri delu oziroma poklicna bolezen, kljub temu da bi bila poškodba v vzročni zvezi z opravljanjem dejavnosti, posledično pa bi bila taka oseba upravičena do nižjih pravic, saj so pravice v primeru nastopa invalidnosti odvisne od vzroka za nastanek invalidnosti.

Pavšalni prispevek, ki ga plačujejo samostojni podjetniki, ki so obvezno zavarovani na drugi podlagi, tako s seboj prinaša tudi pravice, seveda v primeru nastopa zavarovalnega rizika, za katerega je oseba v okviru predmetnega zavarovanja zavarovana. Ker oseba v konkretnem primeru ni zavarovana za primere nastopa zavarovalnega rizika starosti, saj je za ta primer zavarovana na drugi podlagi, tako tudi pravic ob nastopu tega rizika iz pavšalnega zavarovanja ne more imeti. Predmetno zavarovanje pa je potrebno in pomembno zaradi morebitnega nastopa zavarovalnega rizika invalidnosti oziroma smrti, ki je posledica poškodbe pri delu oziroma poklicne bolezni, saj osebi, ki bi bila zavarovana na drugi podlagi in ne na podlagi opravljanja dejavnosti, ne bi mogla biti priznana poškodba pri delu oziroma poklicna bolezen, kljub temu da bi bila poškodba v vzročni zvezi z opravljanjem dejavnosti, posledično pa bi bila taka oseba upravičena do nižjih pravic, saj so pravice v primeru nastopa invalidnosti odvisne od vzroka za nastanek invalidnosti. Ravno tako so na podlagi predmetnega zavarovanja v primeru smrti zavarovanca preživeli družinski člani upravičeni do vdovske ali družinske pokojnine v enaki višini kot če bi zavarovalni primer nastal v obveznem zavarovanju. Glede na zgoraj pojasnjeno menimo, da je ureditev posebnih primerov zavarovanja ustrezna, ravno tako pa na podlagi vplačevanja prispevkov zavarovanci lahko pridobijo pravice, seveda pa zgolj v primeru nastopa zavarovalnega rizika, kar pa je nenazadnje značilnost vseh zavarovalnih sistemov, ki pridobitev pravice vežejo na nastop bodočega negotovega dejstva oziroma nastopa zavarovalnega rizika, ki ga določeno zavarovanje pokriva. Posebni primer zavarovanja pokriva zavarovanje za primer nastopa invalidnosti ali smrti, ki je posledica poškodbe pri delu oziroma poklicne bolezni, zaradi česar ne more zagotavljati pravic ob nastopu zavarovalnega rizika starosti, saj zavarovanec v okviru tega zavarovanja za zavarovalni riziko nastopa starosti ni zavarovan.

Priloge:

Komentarji