Večja raznovrstnost državnih radijskih programov
Predlagam čimvečjo raznovrstnost državnih radijskih programov, ki delujejo na osnovi Radia Slovenija, torej da bi se na vsakem od teh programov lahko našlo karseda največ za najrazličnejše okuse tako na področju glasbe kot tudi ostalih področij človekovega delovanja. To pomeni, da se ne bi vrtela le zabavna glasba, ampak tudi druge zvrsti glasbe, novice in pa tudi pogovori z najrazličnejšimi strokovnjaki s svojih področij, kjer bi potekale razprave tudi na področjih, ki niso namenjena samo glasbi, športu in politiki, temveč tudi recimo znanosti, kulturi, prometu, turizmu, tujim poslušalcem v njihovih jezikih itd. Predvsem na različnih radiih in ostalih medijih (televizija, spletni mediji) se v zadnjem času vse bolj postavlja dilema, kako uzakoniti določen delež poročanja/predvajanja domačega proti deležu tujega v njih. Največja razprava se je zgodila pri zabavni glasbi, ki se vrti na radiu, saj želijo tam ponovno uzakoniti karseda največji delež slovenskih pesmi, da se ne bi vrtelo samo ali velike večine tujih. A sam menim, da je sama napaka tega problema pravzaprav v tem, da se toliko promovira zabavno glasbo, potem ko bi se lahko promoviralo še marsikaj drugega, kar ostaja v medijih prezrto. Ker se na radiu vrti tako uzakonjen del domače produkcije, ki nima niti približno tolikšne produkcije kot tuja, se zato žal dogaja, da se predvaja ogromno precej nekvalitetne domače zabavne glasbe in ljudje dobijo do domačega posledično odpor. No, moj predlog je, da na radiu ta problem rešijo preprosto s tem, da zmanjšajo delež zabavne glasbe v svojem programu in potem med domačimi pesmimi izberejo res samo tiste kvalitetne, medtem ko nekvalitetnih sploh ne predvajajo. Tako ta delež domače slovenske zabavne glasbe sploh ne bi bil vprašljiv v nobenem primeru in bi bil normalno visok v očeh skoraj vsakega državljanja, preprosto bi se v tem primeru zmanjšal tudi delež tujih zabavnih pesmi, med katerimi prav tako vse še zdaleč niso kvalitetne. Ta manjši delež zabavne glasbe na radiu bi se potem lahko nadomestil s kulturnim, znanstvenim in ostalim programom, ki je trenutno tam najbolj prikrajšan.
Nekako zadnje čase mediji ne znajo prepoznati kvalitete domačega na vseh področjih človekovega delovanja, ampak se v iskanju čimvečjega dobička vse bolj poskuša upirati v kvaliteto tujine in se opirati nanjo. Ob tem se zaenkrat po drugi strani tudi žal različni mediji na silo trudijo spraviti skupaj čimveč slovenskega, da bi zadostili nekemu razmerju med domačim in tujim, predvsem v zabavni glasbi, čeprav je morda nekvalitetno in se posledično nikakor ne bi smelo predvajati, ker bi se morala iskati na vsakem področju na državnem nivoju izključno kvaliteta. In tako je postal recimo Damjan Murko neverjetno slaven s svojo popolno nekvaliteto. On je zame satira celotne slovenske družbe danes in tudi delovanja medijev samih, preprosto posmeh vsemu, parodija na njihovo delovanje. Da ne govorim o tem, da že ene popolnoma neuspešne športnike mediji na veliko oglašujejo, čeprav ni nobenih rezultatov, isto nekatere neuspešne politike z nizko kvaliteto. Po drugi strani pa je prezrtih toliko kvalitetnih znanstvenikov, opernih pevcev, gledaliških igralcev, klasičnih instrumentalistov v orkestrih, pisateljev, pesnikov in marsikaterih ostalih kvalitetnih ljudi na drugih področjih, da kar glava boli. Z drugimi besedami, slavne osebnosti postajajo napačni ljudje, tisti z nizko kvaliteto svojega delovanja, namesto da bi se družba spravila skupaj in slavila visoko kvaliteto, ki bi lahko zvišala tudi mnenje tujcev o naši celotni državi. Tu bo treba ogromno postoriti, če želimo spet našo državo spraviti na višji nivo, ne pa da jo zapusti vsak, ki si želi nek preboj v tujini, potem ko so ga doma prezrli in ni mogel iz domovine svoje kvalitete širiti v tujino, tako da mu ni preostalo drugega, kot da odide v tujino. Če ste za predlog, bom vesel vsakega vašega glasu. Če mu nasprotujete in si želite še naprej, da državni radijski programi (sploh recimo Val 202) v večini svojega programa predvajajo zabavno glasbo, pa se morate zavedati, da so v tem primeru različne kvote domače produkcije glede na tujo nerealne, saj je realno gledano delež kvalitetne slovenske zabavne glasbe v odnosu na kvalitetno tujo zabavno glasbo iz vseh različnih držav (angleško, nemško in italijansko govorečih, balkanskih držav itd.) dokaj nizek, recimo tam okoli 15-20%, če ne v resnici celo manj, potem ko je tujina še povečala svojo produkcijo in ima že tako ali tako precej večje število prebivalcev in posledično tudi zabavnih pevcev. V primeru velike količine predvajane kvalitetne zabavne glasbe torej ni smotrno upati, da bo velik del dala domača produkcija. Kar se tiče komercialnih radiev, pa se glede njih definitivno nihče ne obregne, ker delujejo pač glede na svoje cilje in tudi zaradi števila poslušalcev sploh služijo denar, tako da ni nič spornega, če recimo kakšen Radio Veseljak vrti le domačo glasbo, kateri od drugih pa recimo samo tujo ali pa kakšen drug žanr glasbe. A državni radijski programi so zadnje čase vselej najbolj na tapeti ...
Precej spremenjen in moderniziran predlog. Poudarek je zdaj na karseda največji raznovrstnosti državnih radijskih programov, ki so ponavadi zadnje čase najbolj na tapeti glede predvajanja deleža slovenske in tuje zabavne glasbe, medtem ko se komercialnih radiev, ki se sami odločajo na podlagi želenega dobička, kaj bodo predvajali, ne tiče.
Normalno,da radio in tv predvajajo tisto,kaj gledalci in poslušalci raje gledajo in poslušajo.
Na žalost je tak,da doma nimamo dovolj kakovostnih izvajalcev,pa še ti,ki so imajo včasih tako glazbo,da ni za poslušeti,zato se ni čuditi,da večina poslušalcev rajši posluša tujo glazbo,saj kot se pravi"bolj vsede v uho".Res pa je,da imamo izjemno kakovostno narodno zabavno glazbo....
Če ostanemo pri glasbi, imamo Slovenci med drugim tudi izjemno kakovostne operne pevce, sem zdaj pred kratkim tudi slišal za to, da je Matjaž Robavs prišel v milansko Scalo, kar pomeni, da je preprosto izjemen na svojem področju. Prav tako imamo izjemno veliko zelo kvalitetnih instrumentalistov in navsezadnje tudi skladateljev, ki pišejo za orkestre in podobno. Vendar so ti že na Arsu (3. programu RTV Slovenija) v veliki meri spregledani, kaj šele recimo na Valu 202.
Je pa glasbe zagotovo preveč na radiu v vsakem primeru. Komercialni radii, ki imajo ves zaslužek le na podlagi števila poslušalcev, že morajo vrteti očitno toliko zabavne glasbe, da lahko preživijo. Ti tako ali tako tudi večinoma niso na udaru, koliko domače in tuje glasbe bi morali vrteti, ampak si pač določeno številko lahko sami izberejo, glede na namembnost radia (Veseljak bo pač vrtel samo domačo, kakšen drug radio pa pač skoraj samo tujo). Bolj je pod drobnogledom kakšen državni radio, ki ga ima preko zavod RTV Slovenija, katerikoli od vsaj 3 programov. Ker gre za več različnih programov, to pomeni večjo potrebo po tujem, da ne vrtijo samo enega in istega v vsem času preko dneva, ampak morajo preprosto najti nek način, kako ta čas zapolniti tako ali drugače. Zato bi bilo morda celo bolje, da ne bi bilo tako ločeno in recimo Ars strogo za klasično glasbo, pa različne radijske oddaje skupaj s strokovnjaki na različnih področjih (zaenkrat sem slišal pogovore z znanstveniki, kulturniki, pedagogi, filozofi, igralci ...), medtem ko je Val 202 samo za komercialne stvari tipa šport, zabavno glasbo in politiko. Zaradi te ločenosti morata tako Val 202 kot Ars zaradi celotnega dnevnega programa vrteti precej tujega in navsezadnje tudi na silo domačega, tudi morebiti manj kvalitetnega, kar lahko povzroči samo odpor do domačih stvari. Meni se zdi, da bi bilo precej boljše recimo, če bi nekaj vsebin z Arsa (mislim predvsem recimo na pogovore s strokovnjaki z različnih področij) bilo na Valu 202 in nekaj vsebin z Vala 202 na Ars, morda še boljše pa bi bilo, če bi bil v resnici en program in bi se lahko imelo precej večjo izbiro domače kvalitete (pač z mnogih različnih področij) ter ne bi bilo treba vrteti toliko tujih stvari. Vse se da nekako urediti, samo ideje je treba imeti. Vsekakor pa bi se morale ukiniti kvote glede domače glasbe, tako da naj radii v vsakem primeru vrtijo le kvalitetno slovensko glasbo, ne pa da skušajo na silo spraviti na radio zaradi kvot tudi marsikatere nekvalitetne slovenske pesmi, ki delajo naši glasbi nič kaj drugega kot samo sramoto.
Torej, z drugimi besedami ne glejmo na neke kvote med domačim in tujim, ampak naj se radio (sploh državni ali pomemben za državo, ne govorim o komercialnih z glasbo takšne ali drugačne vrste) posveti drugim temam kot le zabavni glasbi (izjemno veliko tem je tam prezrtih, začenši z znanostjo in kulturo, kjer samo ARS oz. 3. program RTV Slovenija poskuša nareditivse skupaj čimbolj celostno) ter s tem omogoči, da bo še vedno slišati zadosti domače zabavne glasbe glede na tujo, s tem da bo tista domača glasba tudi zares kvalitetna in da se nekvalitetne nikakor ne sprejme, takisto pa da je tudi tuja glasba kvalitetna (po možnosti tudi v nemščini, ki je zelo pomembna za sodelovanje Slovencev z nemško govorečimi ljudmi) in se ne sili z različno nekvalitetno angleško in balkansko glasbo. Ker nekvalitetna domača glasba, ki se na silo vrti, bo povzročila samo odpor do domače glasbe med prebivalstvom, nikakor pa tega, da bi ljudje na domačo glasbo gledali lepše in jo tudi podpirali. Ta predlog torej širše gledano omogoča tudi boljše sprejemenja domače glasbe med Slovenci in poudarjanje res tiste kvalitete, ki jo tudi naša glasba premore.