Slovenske zastave
Spoštovani, obračam se na vas kot na posrednika med mnenjem državljanov in njim vladajočimi izbranci.
Pred kratkim sem se udeležila pohoda na Triglav in presunjena sem obstala na vrhu, ko sem ugotovila, da na Aljaževem stolpu ne vihra slovenska zastava, niti ni nobenih posebnih znakov za to znamenito obeležje.
Podobno se mi je dogajalo tudi ob sprehajanju po Ljubljani, kjer je na raznih spomenikih narodnega pomena le redko izobešena zastava ali pa so vsaj ob praznikih nanje poveznjeni trakovi s slovensko trobojnico.
Čeprav se boste zdaj nekateri obregnili ob to in dvignili glas, da izobešanje zastav nima nobenega materialnega pomena in z ničimer ne more rešiti trenutnega gospodarskega položaja Slovenije. Toda saj smo vendar ljudje. Narod, ki je našel svojo domovino na tako čudovitem koščku sveta, kot je naša dežela. Znano je tudi namreč, da ljudje potrebujejo občutek pripadnosti in kolikor že vzneseno in nepotrebno se to sliši, je tako od pradavnine. Iz časov, ko smo prišli na to zemljo in sklenili, da je to kraj, kjer želimo živeti - in tu ostali tisočletje in tristo let, kolikor živimo tu v najslabšem primeru, če ne tudi dlje - stali smo trdno nismo klonili v stoletjih zgodovine, no pa saj vsak vsaj toliko ve, kako neizprosna je vedno bila.
Menim tudi, da je pri Slovencih težava, da se svojo zgodovino učimo na preveč tuj način - kot bi učbenikov ne pisali sami in pustili, da nam jih pišejo tujci, ki so nam Slovenijo vedno zavidali in želeli zase, in kot bi želeli v nas ustvariti občutek, da se moramo česa sramovati ali da se moramo celo komu kaj opravičevati - saj smo vendar eden redkih narodov, ki nikoli nikomur ni želel žalega ali želel tujega lastnino. Da ne izpade patetično, govorim iz lastnih izkušenj, saj ni dolgo tega, kar sem tudi sama hodila na gimnazijo in vem, kako se povečini poučuje naša zgodovina, da o razporeditvi učnega načrta pri geografiji ne zgubljam besed, ker je geografija Slovenije puščena za na konec, najprej se obdela ves ostali svet, lastno domovino pa večinoma podrobneje spoznajo v 4. letniku samo tisti, ki so jo izbrali na maturi.
Zato sklepam, ker je skalnati masiv Triglava kakor tudi preostali del TNP v nikogaršnji in hkrati vsakogaršnji narodni lasti, kot npr. tudi morje in reke, dobrina nas vseh, da se posveti večja pozornost pravne podlage za izobešanje narodnih obeležij, kot so torej venci, trobojnice in zastave, na vidnih spomenikih, ki so porok naše slavne zgodovine in bodo ponosno predajali izročilo na naše zanamce. Saj smo vendar ljudje.
Saj drog za zastavo bi bil lahko iz umetne mase
Pozdravljeni
Nekateri ljudje nimajo jesti, vi bi izobešali zastave na triglavu izpostavljene vsem mogočim vremenskim razmeram, torej morda redno nove in nove... seveda za davkoplačevalski denar.
No, jaz ne potrebujem zastave za potrjevanja tistega kar nosim v sebi in niti ne razumem zakaj jo potrebujete drugi za potrjevanje, kazanje, bodisi, da smo Slovenci ali pa, da živimo v sloveniji oz. iz vam znanih razlogov...
Narodno zavest, pripadnost ipd, se po mojem mnenju bolj krepi skozi konkretna tosmerna dejanja, na pa s površno simboliko, ki je po mojem mnenju namenjena predvsem mednarodni razpoznavnosti. Spontana pomoč drugim za katero stoji namera delati dobro, ne potrebuje nikakršnih simbolov.
Skratka domoljubnost do države če že, se mi zdi bolj smiselno "kazati" ali bolje povedano udejanjati v praksi, do sodržavljanov, do ljudi konkretno. Rajši kot pa s površno in finančno nespametno simboliko. Namreč verjetno nihče ne bo zares (bolj) pripaden državi in narodu zaradi prikazovanja njenega simbola; in tisti, ki je pripaden, verjetno ne potrebuje zunanjih, "površnih" potrditev v obliki simbolov. Pripaden si, ker to prepričanje nosiš v sebi. Namreč to kar predlagate vi, pa se zdi podobno dejanje ljudi, ki za 8 marec ženi kupijo drago darilo, čez leto pa ji ne namenijo primerne pozornosti; skratka zgolj površna simbolika, ki pri nekaterih ljudeh nima dejanske podlage.
Moje mnenje je, da je davkoplačevalski denar za morebitne zastave bolje nameniti tam, kjer je prioritetneje. lp
www.youtube.com/watch
Tukaj v tem videu je strnjeno tisto, kar je napisala @pikica89
ZA! S tem predlogom se lahko samo strinjam.
Naučimo se razločiti med domovino in državo. Domovina je tam, kjer se počutimo doma. Domovina so naša polja, gore in morje, naše reke in zeleni gozdovi. Domovina je naš kulturni prostor, ki ga ustvarjamo že od 6. stoletja ali pa še od prej. Z vsemi vzponi in padci, z vsemi porazi in vsemi zmagami, ki jih v naši preteklosti ni manjkalo, z vsemi odločilnimi trenutki, ko smo bili korak od krone lastne usode, a tudi korak od izumrtja, pa vseeno nismo nikoli utonili. Domovina je duh vseh naših prednikov, ki so v tej zemlji pustili kri in svoja življenja, naših dedov, ki so stoletja davno pred nami sanjali tisto, kar je v sodobnosti uspelo nam. Za to bi bili na nas ponosni, prav tako kot smo mi ponosni nanje, zaradi katerih smo lahko danes tu.
Država je ustanova, ki upravlja z domovino, država je tudi npr. tisti zlodej, ki tolče po narodu in vzame že tako obubožanim še tisto malo, kar jim je preostalo, resničnim kriminalcem pa ne upa pogledati v oči. Država ne vedno dobro upravlja z domovino. Toda res hočemo dopustiti, da se bomo mi in naši otroci, zaradi trenutnega slabega upravljanja države, morali odpovedati svoji domovini, svojim družinam, znancem, prijateljem, svojim domovom? Naša domovina je sposobna veliko več, kolikor so zmožni njeni vodje in seže veliko dlje, kolikor so postavljene naše meje. Lahko je na zemljevidu majhna, a ima veliko srce. Naša domovina smo njeni ljudje in ljudje smo zmožni veliko, če smo prosti in lahko z vsem srcem ljubimo. Domovina je nekaj najbolj svetega, najbolj elementarnega, ki v duhu določa vsakega človeka in ki brez nje vsak od nas ne bi bil povsem celoten človek. Tisto, zaradi česar se ti ob pogledu z osvojenega vrha zarosijo oči in rečeš svojemu otroku, glej, to je tvoje. Kakršno koli že je, to je tvoje. Dobro ali slabo, to je tvoje. In ti si odgovoren, da bo potem, ko mene več ne bo, večkrat dobro kot slabo. Samo tisti, ki ima zavest, zaradi koga obstaja in od kod izvira, bo lahko vedel, kam bo hotel pluti v bodoče. In samo s ponosom na svojo zemljo in svoje ljudi, z zavestjo, kaj vse je mogoče, pa morda zdaj ni tako, bo lahko vedel, kakšno državo bo želel soustvarjati, da bo nekega dne država enaka domovini in kakšno jo bo želel nositi v prihodnost.
Tudi jaz se strinjam,da bi morali več izobešati zastavo.
Hkrati pa predlagam , da se kaznujejo vsi ki blatijo slovensko zastavo in jo zmerjajo z srbohrvaško trobojnico!
Točno tako! Še več me moti, ko ljudje samo iščejo argumente za hlapčevski občutek in trdijo, da je slovenska zastava itak samo ruska z dodanim grbom. To ne drži!! Slovenska zastava je bila sprva taka kot je zdaj ruska, in to že od sredine 19. stoletja, ko so jo študentje prvič izobesili v Ljubljani, kot tako pa so jo Rusi prvič uporabili šele po 1. sv. vojni in še to za kratek čas, dokler in bila prevzeta sovjetska.
Leta 1990 smo zamočili samo zato, ker se nam je taka zastava takrat zdela domobranska in smo raje pustili, da si jo vzamejo Rusi. Zdaj prvotna slovenska zastava, kot zdajšnja državna ruska, velja v Sloveniji za slovensko narodno zastavo in se z njo (v nasprotju z državno) ne izkazuje časi izrecno do Republike Slovenije, ampak čast do slovenskega naroda.
Njeno uporabo predpisuje zakon, katerega link je objavljen v enem od komentarjev.
ŠIRIMO ZNANJE O SLOVENSKI NARODNI ZASTAVI!
3. člen
Slovenska narodna zastava označuje pripadnost slovenskemu narodu.
Slovenska narodna zastava je belo-modro-rdeča zastava. Razmerje med širino in dolžino zastave je ena proti dve. Barve zastave se vrste po temle vrstnem redu: bela, modra, rdeča. Vsaka barva zavzema po širini tretjino prostora zastave.
Slovenska narodna zastava se sme uporabljati le v obliki, ki je določena v ustavi Republike Slovenije ter na način, ki je določen s tem zakonom.
Se strinjam, da je potrebno na več mestih večkrat/stalno izobesiti zastavo. www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa člen 14 točka 4. v drugih primerih, če uporaba zastave ni v nasprotju s tem zakonom.
Če to pravilno berem je torej dovoljeno.
Torej je odvisno od začasnega upravitelja PD LJ Matica.
Mi pa manjka v vašem predlogu kaj pravzaprav predlagate.
Ko je država v krizi, se prične imenovati domovina...