26. 9. 2014
Odziv Ministrstva za notranje zadeve
Zakon o državljanstvu Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 24/07 – UPB2) v svojem 10. členu določa pogoje za pridobitev državljanstva z naturalizacijo. Eden izmed pogojev določa, da mora oseba dejansko živeti v Sloveniji 10 let, od tega neprekinjeno zadnjih 5 let pred vložitvijo prošnje. Navedena zakonska podlaga predstavlja možnost pridobitve državljanstva Republike Slovenije za osebe, katerih navezna okoliščina z Republiko Slovenijo je večletno življenje v Republiki Sloveniji, Republika Slovenija pa je ravno zaradi večletnega življenja v njej tem osebam postala središče njihovih življenjskih interesov tako zaradi poklicnih, ekonomskih, socialnih in drugih vezi.
Iz navedenega razloga Ministrstvo za notranje zadeve ocenjuje, da je ravno doba 10 let tista, ki omogoča vzpostavitev pristnih vezi med osebo in državo, na podlagi katerih se lahko sklepa, da se je posamezna oseba podredila zakonskim in drugim prisilnim predpisom ter da se je popolnoma asimilirala v družbeno okolje. Navedena rešitev pa je tudi skladna z določbo tretjega odstavka Evropske konvencije o državljanstvu, ki določa, da naj vsaka država v svojem notranjem pravu določi možnost naturalizacije oseb, ki zakonito in dalj časa prebivajo na njenem teritoriju, čas bivanja pa ne sme presegati 10 let.
Zakon o državljanstvu Republike Slovenije pa v svojem 12. členu določa kategorije oseb, ki lahko državljanstvo Republike Slovenije pridobijo z olajšavami (npr. zakonci slovenskih državljanov in osebe slovenskega porekla lahko državljanstvo pridobijo po izpolnjenem enoletnem prebivanju v Republiki Sloveniji, osebe, ki so slovensko državljanstvo nekoč že imele, pa lahko državljanstvo pridobijo že po 6 mesecih dejanskega življenja v Sloveniji).
Glede na navedeno ocenjujemo, da ni razlogov za spremembo veljavne zakonske ureditve na področju naturalizacije tujcev.