22. 9. 2014
Odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje
V okviru ukrepov Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020, bodo imeli vlagatelji možnost pridobitve nepovratnih sredstev za različne naložbe v lastno primarno pridelavo kmetijskih proizvodov kot na primer nakup nove kmetijske mehanizacije, izgradnja hlevov in drugih gospodarskih poslopij, ureditev pašnikov in obor, nakup in postavitev rastlinjakov, ureditev trajnih nasadov, nakup in postavitev mrež proti toči, ipd. Te spodbude se bodo izvajale v okviru ukrepa 4.1 Naložbe, ki izboljšajo splošno učinkovitost in trajnost kmetijskega gospodarstva. Ključni pogoji za dodelitev sredstev:
- predložitev poslovnega načrta,
-
- vodenje FADN ali davčnega knjigovodstva,
-
- zagotavljanje obsega dela v višini 1 polnovredne delovne moči (v nadaljevanju: PDM). Ena PDM pomeni eno zaposleno osebo za polni delovni čas, kmetijskega zavarovanca, vsaj dve osebi zaposleni izven kmetijskega gospodarstva, 18.000 ur letno, ipd.
-
- vlagatelj mora pravočasno oddati zbirno vlogo za uveljavljanje letnih ukrepov kmetijske politike,
- vlagatelj mora iz naslova lastne primarne kmetijske pridelave zagotavljati bruto prihodek v višini vsaj 9.400 evrov. Pri naložbah pod 50.000 evrov se lahko prihodek iz kmetijstva izračuna na podlagi pokritja. Seznam pokritij po posameznih kmetijskih proizvodih bo priloga k javnemu razpisu.
Delež podpore bo znašal od 30 do 50 odstotkov priznane vrednosti naložbe. Vlagatelj bo lahko iz naslova tega ukrepa pridobil od 3.000 do 3 .000.000 evrov nepovratnih sredstev v celotnem programskem obdobju. Vendar to niso podpore za zagon dejavnosti. Do podpore niso upravičeni stroški tekočega poslovanja kot je recimo nabava gnojil, semen ali sadik enoletnih rastlin, nakup plemenskih živali, ipd. Poleg tega bo moralo kmetijsko gospodarstvo že ob predložitvi vloge na javni razpis zagotavljati nek minimalen proizvodni obseg, ki mu zagotavlja dolgoročno sposobnost preživetja (pogoj iz pete alineje prejšnjega odstavka).
Na področju kmetijskih naložb v okviru Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020 niso predvidene podpore v obliki povratnih sredstev na način, kot jih spodbujajo v okviru drugih evropskih strukturnih skladov. Še najbližje temu so podpore mladim kmetom v okviru ukrepa 6.1 Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete. Mladi kmetje so osebe, stare od 18 do vključno 40 let, ki so nosilci kmetijskih gospodarstev, imajo ustrezno poklicno znanje in usposobljenost ter so prvič vzpostavili kmetijo kot lastniki kmetije. Skladno z določili Uredbe (EU) št. 1305/2013 Evropskega parlamenta in Sveta, bo maksimalna višina pomoči mlademu kmetu znašala do 70.000 evrov. Dejanska maksimalna višina pomoči pa se bo določila vsaki državi članici glede na njene socio-ekonomske značilnosti. Povratne oblike pomoči v obliki subvencioniranja obrestne mere, garancije na kredite, ipd., bomo podpirali samo pri naložbah namenjenih predelavi ali trženju kmetijskih proizvodov, predelavi lesa ter razvoju nekmetijskih dejavnosti na podeželju.
Objave prvih javnih razpisov iz naslova izvajanja ukrepov Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020 načrtujemo v letu 2015. Več informacij o Programu razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020 vam je na voljo na spletnem naslovu www.program-podezelja.si.