Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uvedba inšpektorata za javno naročanje.

3343 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Predlagam ustanovitev Inšpektorata za javno naročanje, kot je že predlagal bivši predsednik KPK, da imamo za vsako dejavnost inšpektorat, le tam, kjer se največ denarja obrne ga ni. S tem bi se lahko takoj pristopilo k sankcioniranju koruptivnih, netransparentnih oddaj naročil od 1 evra naprej, ki ne zagotavljajo konkurence, predvsem na lokalni ravni kjer ima vsak župan svojega lokalnega dobavitelja.

Na kakšen način bi naj bil oblikovan prepuščam v razpravo vladi, ministrstvom in javnosti.

14 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR C crnaprst 15 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 11. 2014

Odziv Ministrstva za finance

V Programu ukrepov Vlade Republike za preprečevanje korupcije, sprejetem dne 5. 3. 2014, se je Vlada Republike Slovenije opredelila do predloga, da se na področju javnega naročanja uvede inšpekcija, pri čemer tega predloga ni podprla, ker dodatni inšpekcijski organ ne bo pripomogel k izboljšanju položaja. Vlada Republike Slovenije pa je ocenila, da so potrebne spremembe drugih segmentov za okrepitev usposabljanja uslužbencev, ki sodelujejo v postopkih javnih naročil, izboljšan sistem delovanja zunanjih in notranjih nadzornih mehanizmov in izboljšanje procesa oziroma izvajanja postopkov javnega naročanja. V skladu z navedenim in glede na novo EU javnonaročniško zakonodajo, sprejeto marca letos, je Ministrstvo za finance, ki je pristojno za področje javnega naročanja, že pristopilo k pripravi reforme sistema javnih naročil. V pripravi je obsežna analiza stanja, dobrih in slabih praks ter primerjava nacionalne ureditve z ureditvijo v drugih državnih članicah, na podlagi katere bo pripravljen nov zakon o javnem naročanju. V zaključni fazi je tudi vzpostavitev potrebne infrastrukture za prehod na elektronsko javno naročanje, s čimer se avtomatizirajo posamezne faze postopka oddaje javnih naročil in izvajanja javnega naročanja, kar omogoča večjo preglednost nad poslovanjem, omogoča nadzor in zmanjšuje korupcijska tveganja. Za povečanje učinkovitosti in gospodarnosti javnega naročanja pa so v teku tudi projekti za centralizacijo javnega naročanja, zlasti na področju informatike in zdravstva.

Glede na navedeno predlog predvidoma ne bo vključen v novo javnonaročniško zakonodajo, Vlada Republike Slovenije, Ministrstvo za finance in drugi resorji ter organi pa že izvajajo ukrepe za zmanjšanje korupcijskih tveganj in izboljšanje praks na področju javnega naročanj.

Priloge:

Komentarji