Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Vključitev zavodov za varstvo kulturne dediščine in varstvo narave v procese projektiranja

1594 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Sedanja razmerja med naročniki, investitorji, projektanti in soglasodajalci so predvsem pri varstvu kulturne dediščine in varstvu narave pripeljala načrtovalce do absurda. Pregled strokovnega in uradniškega aparata v omenjenih zavodih kaže, da je tistih, ki gledajo pod prste umazane od rotringa, mnogo več kot ustvarjalcev, ki prispevajo k oblikovanju in varovanju prostora. Omejitve, ki jih konzervatorji in varstveniki postavljajo nakazujejo, da zatečenih kvalitet v našem prostoru sploh ne bi bilo, če bi tovrstni zavodi obstajali v srednjem veku. Obenem so ti uradniki sami sebi dovolj in jih investitorski procesi praviloma ne zanimajo.

V kontekst racionalizacije državne uprave bi sodil ukrep, ko varstveniki ne bi bili več na državni plačilni listi, temveč bi bili plačani z deležem projektne dokumentacije. Na ta način bi bil njihov interes, agilnost in kooperativnost na nivoju tržnih razmerij v katerih mora delovati preživeti večina državljanov. Materialni stroški zavodov bi bili še vedno breme države. Državljani bi prav gotovo privarčevali nekaj cvenka in v takšni situaciji bi se mnogi strokovnjaki v teh službah raje odločali za kakšnega od kreativni poklicev kot za nevzdržno suhoparno pisarniško delo. Tako bi bil dvojen učinek; neposreden finančen in vsesplošen, saj bi del izobražencev namesto tratenja moči s preprečavanjem kreativnosti, z dodano vrednostjo svojega dela prispeval k blaginji družbe.

2 glasova

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K kilgore trout 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 22. 3. 2010 | 13:51:52

Vključitev zavodov za varstvo kulturne dediščine in varstvo narave v procese projektiranja

Sedanja razmerja med naročniki, investitorji, projektanti in soglasodajalci so predvsem pri varstvu kulturne dediščine in varstvu narave pripeljala načrtovalce do absurda. Pregled strokovnega in uradniškega aparata v omenjenih zavaodih kaže, da je nemalokrat tistih, ki gledajo pod prste umazane od rotringa mnogo več kot tistih ki ustvarjalno prispevajo k oblikovanu in varovanju prostora. Omejitve, ki jih konzervatorji in varstveniki postavljajo, nakazujejo, da zatečenih kvalitet v našem prostoru ne bi bilo, če bi tovrstni zavodi obstajali v srednjem veku. Obenem so ti uradniki sami sebi dovolj in jih investitorski procesi praviloma ne zanimajo.

V kontekst racionalizacije državne uprave bi prav gotovo sodil ukrep, ko varstveniki ne bi bili več na državni plačilni listi, temveč bi bili plačani z deležem projektne dokumentacije. Na ta način bi bil njihov interes, agilnost in kooperativnost na nivoju tržnih razmerij v katerih mora delovati preživeti državljanov. Materialni stroški zavodov pa bi bili še vedno pristojnost države. Država bi prav gotovo privarčevala nekaj cvenka, pa tudi mnogi strokovnjaki v teh službah bi se raje odločali za kakšnega od kreativni poklicev kot za pusto pisarniško delo. Tako bi bil dvojen učinek; finančen in vsesplošen, saj bi del izobražencev namesto tratenja moči z preprečavanja kreativnosti z dodano vrednostjo prispeval k blaginji družbe.

Komentarji