Skupna odmera dohodnine za zakonce in osebe v izvenzakonski skupnosti
Spoštovani,
Moj predlog se nanaša na Zakon o dohodnini v delu, ki opredeljuje zavezanca in način odmere dohodnine ter upoštevanje različnih davčnih olajšav (splošna, osebne, posebne).
V Sloveniji je zavezanec za odmero dohodnine individualno vsaka fizična oseba, ki prejema dohodek.
V tujini, npr. v ZDA, pa poleg individualne odmere obstaja tudi možnost, da se zakonci oziroma osebe v izvenzakonski skupnosti izbirno odločijo za skupno odmero dohodnine (torej za oba zakonca skupaj). V takšnem primeru se izda ena sama dohodninska odločba za obe osebi, pri odmeri dohodnine pa se upoštevajo olajšave obeh zavezancev, meje dohodninskih razredov pa se ustrezno povišajo (x2).
Mislim, da bi bila takšna rešitev dobrodošla in smiselna zaradi zmanjšanja administracije, predvsem glede števila izdanih odločb in zmanjšanja bremena administracije na strani zavezancev, ki se npr. trenutno morajo posebej odločati o tem, kdo uveljavlja posebne olajšave za vzdrževane družinske člane (otroke).
Na drugi strani bi se s tem tudi dosegla bolj pravična davčna obravnava gospodinjstev, ki imajo enak skupni dohodek, če je ta med oba zavezanca neenakomerno razporejen. Za primer - če imata oba člana gospodinjstva skupno npr. 3.000 EUR bruto mesečne plače, je trenutno skupni znesek plačane dohodnine različen v primeru: (i) če imata obadva po 1.500 EUR bruto plače; ali (ii) da eden prejema minimalno bruto plačo v višini 800 EUR, drugi pa 2.200 EUR.
Zaradi takšne izravnave bi država sicer prejela nekoliko manj dohodnine, vendar pa se mi zdi, da bi se s tem dosegla večja enakopravnost obravnave gospodinjstev in po mojem mnenju bi ljudje takšno pobudo sprejeli zelo pozitivno.
Samo še za dodaten argument - odmera dohodnine glede na skupni dohodek gospodinjstva se mi zdi primerna tudi zaradi tega, ker država na drugi strani npr. pri različnih oblikah pomoči (npr. subvencija vrtca in otroški dodatek) prav tako upošteva skupni dohodek gospodinjstva in ne zgolj individualnega dohodka vlagateja. Pravično se mi zdi, da bi se torej enake kriterije upoštevalo na obeh straneh, tako pri davkih kot pri prejemkih.
No, tale odgovor pristojnega organa je pa rahlo idiotski - ne morem drugega reči. Na tem portalu se namreč zbirajo predlogi zato, da bi se kaka zadeva izboljšala. In ta predlog vsekakor gre v to smer. Če torej trenutno niso dani pogoji za to, da bi se uvedla t.i. družinska dohodnina ali dohodnina za gospodinjstvo, pa potem napravite spremembo, ki bo to omogočala. Saj zato tudi so ti predlogi, kajne? Torej, veselo na delo, za katero vas MI plačujemo, dragi pristojni organ, in hitro popravite zakonodajo v smeri, da bo to omogočeno.
Pozdravljeni
Komentar na odovor vlade:
Smiselno se zdi, da bi navedli katere so pomanjkljivosti, ki jih ima sisitem, ki ne deluje samo na ravni obdavčitve posameznika oz. ima skupna družinska obdavčitev, saj me s takšnim površnim odgovorm vsekakor niste prepričali, da predlagan predlog ne bi bil naši družbi koristen.
Zdi se, da gre za to, da se vladi preprosto ne da ukvarjati z uveljavitvijo tega predloga, ki se sicer zdi smiselen, ker bi otežil njihovo delo, na pa zaradi tega, ker ne bi bil smiselen oz. boljši od sedanjega načina obdavčitve.
lp
Kako to mislite, "tega" predloga? :)
Kaj ni odgovor enak tudi za vse druge predloge? Trenutna ureditev je drugačna, zato predloga ne moremo upoštevati.
Meni se zdi dober predlog. lp
S tem bi se lahko tudi zmanjšalo koristi "sedenja na dveh stolih".....ko iste osebe za različne namene včasih živijo v izvenzakonski skupnosti, včasih pa ne....odvisno kaj je za njih v določeni situaciji pač ugodnejše.
Preprosto....če imaš izvenzakonsko skupnost registrirano, se le-ta povsod upošteva enako kot zakonska zveza....če nimaš registrirane, tudi skupne dohodninske napovedi ne moreš vložiti.
Takšno ureditev poznajo poleg ZDA tudi druge, nam bližje države....recimo Nemčija, po kateri se tako radi zgledujemo.