Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Aktivna politika zaposlovanja

1682 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Vladi predlagam, da sredstva katera so namenjena aktivni politiki zaposlovanja ne namenja podjetjem, ki ustanavljajo razne kampuse - na katerih večinoma ni nihče izbran za novo delovno mesto. Ta podjetja so več ali manj sama sebi namen in dobijo veliko državnega denarja. Število brezposelnih pa se zaradi tega nič ne zmanjša. Moje mnenje je, da je še vedno bolje denar nameniti neposredno nekomu, ki se želi ukvarjati s samostojno dejavnostjo, pa nima zagonskih sredstev. Lep pozdrav

14 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR N november 18 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 7. 2014

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo pobudo preučili, vendar ugotavljamo, da je zapisana nejasno, zato ne moremo razbrati na katere ukrepe aktivne politike zaposlovanja (APZ) naj bi se nanašala. V okviru APZ se namreč ne ustanavljajo kampusi, sredstva pa so dodeljena stroko namensko. V primeru dodeljevanja subvencij ob zaposlitvi to pomeni, da se delodajalec izbere na javnem povabilu, v skladu s pogoji in merili izbora, subvencija pa se izplača šele po tem, ko delodajalec s sklenjeno pogodbo o zaposlitvi dokaže, da je do subvencije dejansko upravičen. Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ) preko informacijske povezave z evidenco Zavoda za zdravstveno zavarovanje, redno preverja, ali je oseba, ki je prejela subvencijo zaposlena in delodajalec zanjo plačuje prispevke za socialna zavarovanja. Takšno preverjanje ZRSZ ponovi tudi potem, ko preteče obdobje subvencionirane zaposlitve in ponovno še eno leto zatem, z namenom ugotavljanja dolgoročne učinkovitosti ukrepov APZ.

Glede na vse navedeno, za morebitno izkoriščanje subvencij s strani delodajalcev, ki bi prejeli subvencijo, zaposlili pa ne bi nikogar, ni možnosti, saj so vzpostavljeni učinkoviti kontrolni mehanizmi.

V zvezi z dodeljevanjem pomoči ob samozaposlitvi pa pojasnjujemo, da je Zavod RS za zaposlovanje v preteklih 10 letih omogočal brezposelnim, ki so imeli podjetniško idejo in željo po samostojni podjetniški poti, pomoč v obliki usposabljanja za podjetništvo in nepovratno subvencijo ob samozaposlitvi. Ukrep samozaposlovanja v okviru APZ se je z letom 2014 izteke, kajti sredstva kohezijske politike za obdobje 2007-2013, s katerimi se je omogočilo sofinanciranje samozaposlitve, so porabljena.

V letu 2014 pa se izvaja ukrep Podjetno v svet podjetništva, ki je namenjen spodbujanju podjetništva med mlajšimi brezposelnimi z višjo ali visoko stopnjo izobrazbe ter spodbujanju odpiranja novih delovnih mest. program se izvaja na regionalnih agencijah na področju celotne Slovenije. Ključni namen programa je podjetniško usposabljanje mladih. Z vključitvijo v program se oseba aktivira, pridobi nova znanja, spretnosti in veščine, največkrat pa so to prve delovne izkušnje, ki omogočijo tudi večjo zaposljivost v prihodnje. Cilj programa je zagotavljanje podpore mladim, ustvarjanje novih delovnih mest v podjetništvu in zaposlovanju mladih. Program mladim brezposelnim ponuja odlično priložnost, da razvijejo svoje znanje in si olajšajo podjetniške začetke, regijam pa možnost, da pospešijo nastajanje novih podjetij in v domačem okolju zadržijo domače mlade moči in ideje, izvajal tudi v prihodnje. Delo poteka v skupinah z desetimi udeleženci, ki naj bi v šestmesečnem obdobju, pod vodstvom mentorjev razvili svojo poslovno idejo, pripravili poslovni načrt za ustanovitev podjetja in se usposabljali za podjetniško kariero ali večjo zaposljivost.

Ministrstvo pristojno za delo bo v sodelovanju z ministrstvom pristojnim za gospodarstvo od leta 2015 naprej in v okviru nove finančne perspektive 2014-2020 pričelo z izvajanjem bolj sistematskega pristopa k spodbujanju samozaposlovanja, ki bo kombinacija subvencij in programa podjetno v svet podjetništva ter bo predvideval različne stopnje sofinanciranja, oblike podpore (tj. finančne podpore v obliki nepovratnih, povratnih sredstev ali olajšav in vračil, tehnične podpore v obliki storitev in kompetenc) pri ustanavljanju podjetij zlasti glede na ocenjeno perspektivnost. Navedeni pristop bomo v okviru celotnega projekta za podjetništvo razvili skupaj z resorjem za gospodarstvo, kot pristojnim za podjetništvo, in sicer z namenom združevanja različnih vsebin v celovito rešitev spodbujanja podjetništva.

Priloge:

Komentarji