Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ploskanje pri himni

6473 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Pozdravljeni,

čutim se primoranega komentirati, kako zelo omejujoče se mi zdi, da naj bi se po pravilih po izvedbi državne himne ne ploskalo. Že od malega sem bil karan s strani učiteljic in drugih uradnih oseb, ko sem iz navdušenja in nacionalne zavesti po himni zaploskal našemu narodu v slavo. Ni mi bilo jasno, zakaj me oštevajo zato, ker sem čutil, kar sem čutil.

"Himne ne napovedujemo in tudi ploskamo ne po njej. Nikoli ne ploskamo pri izvajanju državne himne ali žalnih koncertov."

Tak je bil naučeni odgovor vsakogar, ko sem vprašal, čemu naj ne bi ploskal ob himni, ko pa sem tako prevzet, ko jo slišim. Zdi se mi, da smo eni izmed redkih – če ne celo edina – držav, ki po izvajanju lastne himne ne ploska, kar samo vzbuja impresijo ravnodušnosti in kot nekakšnega sramovanja. Zavedam se, da situacija v našima gospodarstvu in politiki ni cvetoča že kar nekaj let in da ni razloga, zakaj bi bili pretirano nacionalno zavedni, toda vprašam vas – kaj pa bomo rešili z zaničevanjem in nespoštovanjem samih sebe? Bodimo ponosni, da smo skozi zgodovino obstali in da nam danes ni treba na našem legitimnem ozemlju govoriti hrvaško, italijansko ali nemško. Bodimo ponosni, da imamo vrhunske športnike, ki žanjejo odličja na OI, da imamo nadarjene znanstvenike in umetnike, ponosni na prelepo, gorato in raznoliko deželo, v kateri živimo, ter sploh na to, da smo Slovenci!

Zato bi rad vladi predlagal, da spremeni klavzulo protokola ob himni, tj. da se po njej sme ploskati.

Lep pozdrav

20 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR DavidLove 16 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 5. 2014

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Grb, zastava in himna Slovenije so državni simboli, določeni v Ustavi Republike Slovenije. Slovenski grb, zastavo in himno so uvedli že amandmaji k ustavi leta 1989 in 1991, nova ustava pa je njihovo vsebino vključila v 6. člen. Iz obstoječih državnih simbolov, ki temeljijo na zgodovinskih dejstvih, naj bi bilo razvidno, da je nosilec državnosti Republike Slovenije slovenski narod.

Grb, zastavo in himno Slovenije ter slovensko narodno zastavo ureja Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94 in 14/99-odločba US, v nadaljnjem besedilu: ZGZH), za katerega pripravo in tolmačenje je pristojno Ministrstvo za notranje zadeve Republike Slovenije. Državni simboli (grb, zastava in himna Slovenije) označujejo pripadnost Republiki Sloveniji in se smejo uporabljati le v obliki ter na način, ki je določen z ZGZH (2. člen Zakona o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94 in 14/99-odločba US)). ZGZH določa primere uporabe grba, zastave in himne. Slovensko himno določa tretji odstavek 6. člena Ustave Republike Slovenije, ki se glasi: »Himna Slovenije je Zdravljica«. Ustava za himno določa zgolj Zdravljico, saj se je do sprejetja Ustave slovenska himna že na splošno uveljavila. Himna Republike Slovenije se je namreč kot takšna ustavnopravno in dejansko splošno uveljavila že po sprejetju amandmaja XII k Ustavi Socialistične Republike Slovenije z dne 27. 9. 1989 (Uradni list SRS, št. 32/89).

20. člen ZGZH določa, da se himna izvaja v skladu s tem zakonom, svečano in usklajeno z običaji, s katerimi navzoči pozdravljajo himno. Himna se izvaja z glasbili, s petjem, ali z glasbili in s petjem. Tretji odstavek 20. člena ZGZH določa, da himne ni dovoljeno izvajati z namenom tržnega oglaševanja oziroma zaznamovanja storitev, 24. člen istega zakona pa določa, da se himna izvaja ob izkazovanju običajne počastitve v skladu z običaji.

Predlagatelj je že sam pravilno ugotovil, da himne ne napovedujemo in tudi ne ploskamo po njej. Tako ravnanje nam določa protokol, ki ga je nedvomno potrebno spoštovati in upoštevati, ZGZH pa se do samega ploskanja po izvajanju slovenske himne ne opredeljuje.

Komentarji