Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Dodatna znižana stopnja DDV

2139 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Predlagam, da se uvede dodatna znižana stopnja DDV, in sicer predlagam stopnjo 5 %. Direktiva EU omogoča in dovoljuje, da ima država članica 2 znižani davčni stopnji, številne države pa ju imajo tudi v praksi.

Predlagam, da se predlagana znižana stopnja DDV (5 %) uporablja za:

- živila za posebne prehranske potrebe (dietetska živila)

- zdravila na recept in tista zdravila brez recepta, ki imajo kakršenkoli zdravilen učinek

- ortopedske pripomočke, pripomočke za lajšanje invalidnosti (npr. slušne aparate) ter ostale medicinsko-tehnične pripomočke (očala) kot tudi tehnične pripomočke, prilagojene za posamezne skupine invalidov, ki sicer niso na seznamu medicinsko-tehničnih pripomočkov, jih pa posamezni invalidi in bolniki nujno potrebujejo (npr. svetlobna budilka za gluhe in naglušne). Enako naj se obdavči tudi storitev predelave stanovanja in avtomobila za invalide (gibalno ovirane).

12 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR L lipi 74 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 5. 2014

Odziv ministrstva za finance

Za dobave, ki so vključene v pobudo, razen avtomobile za invalide ter medicinsko-tehnične pripomočke, ki niso izključno namenjeni osebni uporabi zdravljenih oz. invalidnih oseb, kjer takšne ureditve glede na zahteve zakonodaje EU ni možno uveljaviti, se v skladu z veljavnim Zakonom o davku na dodano vrednost (ZDDV-1) obračunava in plačuje DDV po nižji stopnji.

V Sloveniji je trenutno uveljavljena splošna stopnja DDV v višini 22% in ena nižja, 9,5% stopnja DDV, ki se uporablja za dobave blaga in storitev iz Priloge I k ZDDV-1.

V zvezi s stopnjami DDV so bile spremembe nazadnje uveljavljene z julijem 2013, ko je bil zaradi zagotovitve stabilnosti javnofinančnih prihodkov zvišan DDV, in sicer splošna stopnja za dve odstotni točki (iz 20 na 22 %), nižja stopnja pa za eno odstotno točko (iz 8,5 na 9,5%).

Upoštevaje dogovorjene potrebe po financiranju splošnih in skupnih potreb v zvezi s sprejetima proračunoma Republike Slovenije za leti 2014 in 2015, Ministrstvo za finance pobude za uvedbo dodatne nižje stopnje DDV, zaradi katere bi prišlo tudi do določenega izpada prihodkov proračuna iz naslova DDV, v tem trenutku ne more podpreti.

Priloge:

Komentarji