12. 3. 2018
Odziv Ministrstva za javno upravo
Poleg grba in himne Slovenije je tudi zastava državni simbol, določen v Ustavi Republike Slovenije. Slovenski grb, zastavo in himno so uvedli že amandmaji k ustavi leta 1989 in 1991, nova ustava pa je njihovo vsebino vključila v 6. člen. Iz državnih simbolov, tudi iz državne zastave, naj bi bilo razvidno, da je nosilec državnosti RS slovenski narod. Za oblikovanje in vzdrževanje slovenske narodne zavesti ima ta zastava izjemno simbolno vrednost in čustveni naboj. Iz teh razlogov je bila slovenska narodna zastava prevzeta tudi kot slovenska državna zastava. Da bi tudi na zunaj poudarili njen značaj kot simbol samostojne slovenske državnosti, je bil na zastavo dodan tudi slovenski državni grb.
Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94; ZGZH) ureja grb, himno Republike Slovenije ter slovensko narodno zastavo. Ta zakon v določbah od 12. do 14. člena določa kje je zastava stalno izobešena, kdaj se zastava izobesi in kdaj in ob kakšnih dogodkih je zastava lahko izobešena. V nobeni od določb pa ZGZH ne določa obveznosti za posameznika, torej fizično osebo, da ta izobesi zastavo, prav tako ZGZH v kazenskih določbah ne določa sankcije (globe) za prekršek, če posameznik zastave ne izobesi.
Ministrstvo za javno upravo, ki je pristojno za tolmačenje in pripravo ZGZH, pojasnjuje, da v Normativni delovni program vlade za leto 2018 oziroma na seznam predlogov zakonov, ki jih bo Vlada RS predložila Državnemu zboru RS, morebitne spremembe veljavne zakonske ureditve državnih simbolov, ki bi predvidevale obveznost izobešanja zastave za fizične osebe, niso vključene.
Ob navedenem ter upoštevajoč dejstvo, da bi v primeru podelitve zastave ob polnoletnosti vsakemu državljanu Slovenije in polnoletnim prebivalcem, ki pridobijo slovensko državljanstvo, navedeno vključevalo tudi vsakoletne izdatke za državni proračun, hkrati pa je vpliv na dvig narodne zavesti v smislu, kot je navedeno v predlogu, negotov, ministrstvo prejetega predloga ne podpira in meni, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
Predlog poslan 21.02.2014
Z odzivom organa 12.03.2018
Samo štiri leta za odgovor... dobro gre.
Se pa strinjam, da je talanje zastave vsem velika neumnost. Kdor hoče, naj si jo kupi, pride ceneje.
sem za ampak vsakemu slovencu
Prav žalostno je na določenih posnetkih na spletu videti kako se ljudje zavijajo v zastavo, si iz njue naredijo oblačila (!) - npr. fotografije ob vsti, da bodo Štormanovi delavci protestirali. Prepovedati bi morali tako nespoštljivo uporabo naše zastave.
Bolje bi bilo, kot razdeliti zastave drzavljanom, sprejeti zakon, da vse volitve veljajo le ce je udezba 60%.
A se zopet vračamo v tiste čase, ko smo morali obvezno nositi rutice, kapice in zastave? Ter mahati določenim pomembnim politikom oziroma diktatorjem.
PROTI!!!!!!!
Seveda bi rad dobil zastonj zastavo, toda le pod pogojem, ce jo potem lahko tudi SEZGEM NA PROTESTU. Pod nobenim pogojem pa je nebi izobesal, ker si nocem narediti SRAMOTE, saj ze tako me je prevec sram, da sem slovenec in to bi pomenilo samo se dodatno PONIZEVANJE, kar je v nasprotju z USTAVO RS. Vsakdo ima pravico do dostojnega zivljenja in ne sme se prisiliti drzavljane, da izobesijo zastavo,
saj to je ZALJIVO IN SRAMOTNO DEJANJE, kot, da bi morali zrtve spolne zlorabe ali otroke prisiliti, da nosijo majico s sliko svojih posiljevalcev!!!!!
Mene pa je sram, ko vidim take komentarje ljudi, ki živijo v isti državi kot jaz. Tvoja sramota je v največji meri tvoj problem, saj je tukaj neutemeljena, brez vzročno-posledičnega smisla, in bi jo normalno umsko razvit človek moral znati razumsko premagati.
Da imamo pri nas tako klavrno stanje smo še najmanj krivi narod sam. In zastava predstavlja prvenstveno nas. Zastava ne predstavlja predsednika vlade ali protikorupcijske komisije. Zastava ni nastala ali nima osnov kar tako iz leta 1991, da bi povzemala zgolj tisto, kar smo živeli teh zadnjih 22 let, ampak stoletje in toliko prej. (Sicer bi bila lahko tudi taka, da bi imela še davnejše korenine.)
Zato za situacijo ne moremo kar okriviti naše zastave ali celo zgodovine naše demokracije, ki je s karantanskim knežjim kamnom najstarejša v Evropi, še manj pa delaven in pošten narod, ki mu ta zastava in ta dežela pomenita dom.
Če želimo spremeniti trenutno stanje in hoditi po svetlejši poti v prihodnost, moramo obravnavati konkretno tiste funkcionarje, za katere obstaja sum, da lahko delujejo bodisi proti našim interesom ali neučinkovito bodisi so nesposobni in ne dosegajo ciljev, ki so nam jih obljubili v volivni kampanji. Zjasnite se in nehajte že s tem posploševanjem, ker je neumno. Zastava ni ničesar kriva. Mogoče grb? Ta pa je res star 22 let. Ampak kakorkoli.
Če smo razumski, se moramo uperiti proti tistim, ki nam krnijo srečo in blagostanje, saj so sovražniki domovine in njenega naroda. Tako nam je lahko tudi jasno, da pomeni imeti brezpogojno ljubiti svojo državo (ali bolje rečeno deželo) stremeti k temu, da se odpravi vse, kar bi njej in njenim ljudem lahko škodilo.