Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Vlada naj spodbuja in nagradi, pokončno obveščanje o primerih oškodovanja družbenega premoženja

2429 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Ker menim, da živimo v času prekomerne nestrpnosti, zlorab pristojnosti in odgovornosti, nevoščljivosti, škodoželjnosti, izkoriščanju in nagajanju sočloveku, vohunjenju, spletkarjenju, zahrbtnosti, itd.. s poglavitnim namenom pridobitve osebnih materialnih, kot nematerialnih koristi, predlagam Vladi RS, kot v naslovu in v nadaljevanju navedeno.

K pisanju tega predloga me je nagovorilo opažanje, da se kljub t.i. pravni državi, generiranju kopice zakonov, delovanju sodišč, policije, pa vse do možnosti anonimnega ovaduštva, naši medsebojni odnosi, zaupanje v državne ustanove, predstavnike naroda (politike), ... ni izboljšalo – prej nasprotno. In ni dovolj, da nas združujejo le športniki in naravne katastrofe!

Prav tako sem v nekaterih primerih iz svojega okolja soočen z državljansko nemočjo oz. brezplodnim opozarjanjem pristojnih in medijev na protizakonito in negospodarno delovanje določenih javnih ustanov. Prijatelji in znanci mi celo svetujejo, naj se ne izpostavljam, naj mislim na družino, naj bom tiho, ker si bom le škodil, če bom opozarjal na nepravilnosti.

Ker me takšna državljanska drža (biti tiho, trpeti, delovati ilegalno in iz ozadje, gverilsko, nečastno...) preveč spominja na obdobje enoumja in totalitarizma oz. na sprevržen, zlorabljen in predvsem neučinkovit sistem »pravne države«, se vedno znova sprašujem v kakšni demokraciji pa živim? Biti tiho in trpeti je veljalo za čas delovanja taborišča Goli otok in velja za mafijske družbe. Kakšen narod sploh smo, da dopuščamo lažno demokracijo oz. da se zgražamo nad aktivnimi in pokončnimi državljani?Slovenskimi "Don Kihoti"?

Ker vem, da brez sprave in pozitivnih primerov prakse ne bo mogoče preseči negativne spirale v kateri se naš narod nahaja, sem pomislil tudi na to - poceni a gotovo učinkovito možnost spodbujanja pravičnosti, skrbnosti, pozornosti in poguma:

Verjamem, da bi že preprosta zahvala državnega organa (seveda svečana in na primernem papirju), ki bi jo posameznik prejel z informacijo o nadaljnjem razreševanju in/ ali rezultatih naznanila, obveljala za referenco zgledne državljanske drže.

Da ne bi bil sprožen plaz klevet, podtikanj in drugih, zgoraj navedenih oblik nizkotnosti, bi bilo nujno upoštevati oz obravnavati izključno naznanila oseb z razkrito in preverjeno identiteto, ki bi jim država zagotovila nedotakljivost in seveda spoštovanje oz. hvaležnost, kot v prejšnjem odstavku navedeno.

Res me zanima, če si bo Vlada RS v pričo nepregledne količine primerov oškodovanja družbenega premoženja s strani vplivnih posameznikov in ustanov, upala narediti ta majhen korak s preprosto zahvalo - nujno z navedbo pristojnih, ki so ali bodo v določenem roku naznanilo obdelali in rezultat preiskave tudi objavili?

Če povzamem: Državljane je potrebno motivirati in z nagradami (zahvale in priznanja so lahko že dovolj) spodbuditi k pokončni drži in izražanju ter argumentiranem sporočanju o prepoznanih zlorabah posameznikov, družb in javnih ustanov, zoper našo skupno lastnino in državo.

13 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P peter golob 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 4. 2014

Odziv Policije

Vašega predloga o pisnih zahvalah občanom, v katerih bi jih obveščali o poteku ali rezultatih preiskave, žal ne moremo sprejeti.

Policija je namreč dolžna seznanjati s potekom policijskega postopka ter njihovo vlogo in pravicami le oškodovance kaznivih dejanj. Razlog, da obveščamo le oškodovanca o kaznivem dejanju oziroma poteku policijske preiskave, temelji na določbah Zakona o kazenskem postopku in Zakona o odškodninam žrtvam kaznivih dejanj, na podlagi katerih ima oškodovanec pravni interes za uveljavljanje določenih pravic (tj. pravico opozoriti med preiskavo na vsa dejstva in predlagati dokaze, ki so pomembni za ugotavljanje kaznivega dejanja, izsleditev storilca kaznivega dejanja in za ugotovitev nujnih premoženjskopravnih zahtevkov; pravico do uveljavljanja odškodnine kot žrtev kaznivega dejanja in druge pravice). Glede na dejstvo, da Zakon o kazenskem postopku naznanitelju kaznivega dejanja, ki hkrati ni oškodovanec, ne priznava določenih pravic glede seznanjenosti s policijsko preiskavo, menimo, da ni ustrezne pravne podlage, ki bi omogočala seznanjanje naznaniteljev, ki hkrati niso oškodovanci, o poteku in rezultatih policijske preiskave.

V policiji smo sicer storili veliko, da bi spodbudili prijavo kaznivih dejanj. Poleg interventne telefonske številke 113 imamo tudi anonimno telefonsko številko 080 12 00, kazniva dejanja pa lahko prijavite tudi preko anonimne e-prijave. Več informacij o tem najete na naših spletnih straneh www.policija.si oz. na spodnjih povezavah:

Anonimni telefon policije: www.policija.si/index.php/anonimni-telefon-080-1200

Anonimna e-prijava: www.policija.si/index.php/component/content/article/291-anonimna-e-prijava/9207-anonimne-e-prijave

Našega dela si ne predstavljamo brez pomoči in sodelovanja državljanov, zato spodbujamo partnersko sodelovanje in pobude za izboljšanje varnosti v državi. Nenazadnje je varnost skupna dobrina, za katero moramo skrbeti vsi.

Priloge:

Komentarji